Śląska gwara w uroczystej odsłonie

5  listopada w bibliotece w Lisowicach odbyło się „ Święto Języka Ojczystego.” Był to dzień finałowy projektu ”Filmowe pogwarki”

Wszyscy biorący udział mieli okazję spotkać się i podzielić się wrażeniami  z pracy. Najważniejszym punktem spotkania była premiera filmiku zrobionego od początku do końca przez dzieci pod opieką artystyczną Michała Mroza. Filmik to owoc pracy  dzieci w czasie spotkań w bibliotece i na wywiadach a przede wszystkim w czasie dwudniowych warsztatów animacji.

 

W czasie wspólnego biesiadowania można było zwiedzić wystawę, która prezentowała wszystkie materiały do animacji , przedmioty, stroje opisane w gwarze śląskiej  używane w czasie projektu. Zaprezentowane było nowo poznane słownictwo używane dawniej. Młodzież miała okazję pokazać i pochwalić się tym co zrobiła  i jaką zdobyła przez ten czas wiedzę. Znaczącą pomocą w tej prezentacji stała się projekcja filmów i zdjęć zarejestrowanych w czasie spotkań w bibliotece i na wywiadach.

Dla uświetnienia tego dnia  Panie z poszczególnych bibliotek należących do GBP w Pawonkowie odczytały w gwarze śląskiej wiersze pt.  „Pan Hilary”,”Osioł bez taszy”, „Paulek i Gustlik”. Na koniec dla wszystkich zebranych gości  młodzież  - czyli główni bohaterowie projektu  zatańczyli-  taniec pt. Mietlorz, zabawę którą się nauczyli .Każdy z uczestników  i gości  na pamiątkę otrzymał broszurę  „Kuchnia śląska” z przepisami zebranymi w czasie  projektu napisaną w gwarze śląskiej.

Głównym zadaniem tego projektu było zapoznanie dzieci i młodzieży z gwarą, legendą, folklorem naszych ziem. Tym jak dawniej ludzie żyli, pracowali, jak się ubierali, czym i jak się bawili. Dzięki  niesamowitemu zaangażowaniu ludzi starszych, którym wyrażamy wdzięczność- ten cel został osiągnięty.

A niewątpliwą nagrodą było uczestnictwo dzieci w tworzeniu  filmu animowanego, który zostanie trwałą pamiątką nie tyko dla nas ale i dla pokoleń, dzięki wsparciu Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Jeden komentarz

 • 22 listopada 2013 - 22:57 | Permalink

  Hej! Fajny Blog. Macie wiele dobrych pomysłów na wpisy! Życzę wam wielu odznak ,fajnych wpisów i wszystkiego co morze wam się przydać! Pozdrawiam i ZAPRASZAM! :D —->http://blogiceo.nq.pl/blogna6/ :D :D:D

  KUBA :D

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php