Świętowanie i projektów podsumowanie

Każdy z projektów powstających w ramach Filmowych Pogwarek był wyjątkowy ( tak jak wyjątkowe okazały się stworzone przez młodzież animacje). Przekona się o tym każdy,kto przeczyta kolejne relacje z świąt i podsumowań projektów: w Zelgnie, Siedlikowie i Golubiu-Dobrzyniu. filmy znajdziecie w zakładce animacje uczestników, a choć część jest jeszcze w fazie postprodukcji, to już teraz widać wspaniałe efekty.

1) Biblioteka w Zelgnie

Nasze przygotowania do „Święta Języka Ojczystego”  rozpoczęły się w połowie października. Zaczęliśmy od ustalenia programu. Chcieliśmy, by było kameralnie miało to na celu stworzenie odpowiedniego klimatu.  Wypożyczyliśmy kroniki na wystawę, malowaliśmy również ilustracje do wybranych legend.

Nadszedł ten wielki dzień 13 listopada „Święto Języka Ojczystego”. Przygotowaliśmy bibliotekę i czekaliśmy na naszych gości. O godzinie 16.00 rozpoczęliśmy powitaniem gości i przedstawieniem przebiegu projektu „ Filmowe pogwarki” . Najważniejszym punktem naszego programu była prapremiera  filmu animowanego „Legenda o Szerkopasie”. Następnie przeczytano głośno jedną wybraną legendę pt „Legendę o herbie browińskim”- przeczytała ją uczestniczka projektu. Po czym  zaprosiliśmy gości do dyskusji . Zrodziła się bardzo sympatyczna rozmowa na temat legend i o tym by spróbować animować następne i wyświetlać je w nowym pomieszczeniu biblioteki. Było w niej bardzo dużo ciepłych opinii na temat projektu i filmu oraz propozycja by film obejrzeć jeszcze raz. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się nasze wystawy- fotograficzna przedstawiająca przebieg projektu, wystawa kronik, ilustracji do legend oraz wystawa plastycznych postaci i scen do filmu, która wywołała najwięcej emocji  filmu-. Padały pytania – Jak to zrobiliście?- ile musieliście zrobić zdjęć ?

Nasze spotkanie z filmem animowanym odbiło się szerokim echem, Dostaliśmy propozycje od pani dyrektor szkoły podstawowej w Zelgnie by zorganizować dla każdej klasy pokaz filmu i zwiedzanie wystaw. Film będziemy wyświetlać tyle razy ile będzie trzeba. Kameralne spotkanie też ma swoje zalety, skupiliśmy się głównie na filmie, legendach była nawet sugestia by zrobić broszurę z legendami:) Na koniec było też coś dla ciała pyszne rogaliki i oponki :)

2) Biblioteka w Siedlikowie

12 listopada okazał się idealnym dniem, aby wraz z obchodami Dnia Niepodległości świętować również Święto Języka Ojczystego. Na terenie szkoły i Biblioteki Szkolnej oraz Publicznej powstały liczne wystawy. Na korytarzu można było zobaczyć „Oś czasu” ze starymi zdjęciami uczniów i nauczycieli (sięgających nawet roku 1926!), wystawę informującą o święcie, gazetki na temat samego projektu, a także metod montażu filmowego. W bibliotece stworzona została przez panią B. Kotowską specjalna wystawa książek M. Pilota wraz z gazetką tematyczną.

Sama projekcja filmu spotkała się z gromkimi brawami. Dyrekcja szkoły zachęciła również innych uczniów do podejmowania podobnych inicjatyw. Wręczono róże tym osobom, które w szczególny sposób pomogły uczniom podczas kręcenia filmu. Nie zabrakło wspomnień związanych z warsztatami. Był to idealny moment na to, aby wręczyć nagrody dla tych uczniów, którzy zajęli I, II i III miejsce w konkursie.

I miejsce- Katarzyna Panek (V klasa); II miejsce- Julia Danielska (V klasa); III miejsce- Malwina Szłapik (VI klasa)

Specjalnym gościem na spotkaniu była Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej
w Ostrzeszowie, która z uśmiechem na ustach przyglądała się części artystycznej przygotowanej pod okiem p. B. Binkowskiej- nauczycielki historii.

Święto to było doskonałą okazją  zwrócenia uwagi uczniów na ich tożsamość lokalną
i związek z „małą ojczyzną”. Zarówno rodzice i dzieci wskazywały, że projekt rozwinął ich zainteresowanie sztuką oraz filmem. Warto, aby ten ogień rozniecać, nie pozwolić mu zgasnąć. Odnoszę wręcz wrażenie, że jest to dopiero początek naszej przygody z filmem animowanym.

 

3)Biblioteka w Golubiu-Dobrzyniu

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu projekt  realizowała z Miejskim Zespołem Szkół. Do działań włączyliśmy młodzież klas V i VI. Dzięki zaangażowaniu nauczycielki j. polskiego Pani Anny Staszewskiej i innych pedagogów ok 100 uczniów wybrało się na zamek golubski, aby zobaczyć miejsca związane z miejscowymi legendami.

Uczniowie zostali wcześniej przygotowani do spotkania z tajemnicami miejscowego zamku poprzez poznanie podań znanych i nieznanych związanych z naszym miastem i jego okolicami. Korzystając z uprzejmości Dyrektora Pana Piotra Kwiatkowskiego uczestnicy projektu mogli popisać się pięknym czytaniem podań. Zobaczyli te miejsca, o których wcześniej czytali. Przewodnik rozwinął wątek tajemnic związanych z Anną Wazówną, jej pobytem na zamku i z pomaganiem miejscowej ludności.Dzięki temu projektowi wielu uczniów, którzy nie mieli okazji wcześniej zwiedzić i teraz się tam wybrali.

Warsztaty filmu animowanego dla naszych najmłodszych były pierwszym spotkanie z tworzeniem takich filmów. Wszyscy pracowali bardzo sumiennie i starali się zapamiętywać wszystkie czynności,. Chcą w styczniu stworzyć sami kolejny film. Obiecaliśmy im, że na pewno im to umożliwimy, musimy tylko wcześniej mieć odpowiedni program, dzięki któremu będzie to możliwe.

Legendy zasłyszane na zamku i czytane na lekcjach uczniowie utrwalili w formie prac plastycznych, które powstały pod kierunkiem plastyka Pani Alicji Foksińskiej-Białas. Wystawa wybranych prac miała miejsce w MiPBP. Użytkownicy i czytelnicy oddawali głosy na ich zdaniem najładniejsze rysunki. 12 listopada komisja policzyła głosy  i wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Dzięki projektowi „Filmowe pogwarki” młodzież zainteresowała się tworzeniem filmów animowanych, ci, którzy brali udział w warsztatach przekażą swoją wiedzę innym, a w ferie na pewno w naszej Bibliotece upłyną na tworzeniu scenariuszy do podań naszego regionu.

 

Jeden komentarz

 • natalka
  18 grudnia 2013 - 14:17 | Permalink

  Interesujący wpis.Oby tak dalej.
  Pozdrawiam i zapraszam na bloga ; http://blogiceo.nq.pl/infozagorze/

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php