Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa to nowoczesna instytucja kultury, stanowiąca zaplecze eksperckie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. NID jest marką, która już od 50 lat jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Instytut współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami działającymi na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa, w tym m.in. z UNESCO, English Heritage czy European Heritage Heads Forum. Ponadto Narodowy Instytut Dziedzictwa koordynuje realizację procesu uznania zabytku za Pomnik Historii oraz prowadzi działania mające na celu wypromowania go jako silnej marki.

Do zadań Instytutu należy również gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków. Ponadto NID wydaje ekspertyzy i opinie dotyczące działań podejmowanych przy zabytkach, monitoruje i analizuje zagrożenia dla dziedzictwa oraz wypracowuje metody przeciwdziałania tym zagrożeniom, a także prowadzi ewidencję badań archeologicznych.

Więcej informacji na stronie: www.nid.pl

Julia Włodarczyk

Etnolog. Pracuje w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, gdzie zajmuje się ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zarządza także portalem poświęconym zagadnieniom niematerialnych dóbr kultury http://niematerialne.nid.pl. Prywatnie zajmuje się badaniem tradycji wsi, które weszły w skład warszawskiej dzielnicy Ursynów. Interesuje się kulturą duchową Polski: wierzeniami, zwyczajami, obrzędami, podaniami i legendami. Czas wolny spędza w podróży, odwiedzając urokliwe zakątki naszego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php