UCZESTNICY PROJEKTU

Filia nr 6 Publicznej Biblioteki Gminy Kozienice

Bibliotekarz-opiekun projektu: Krystyna Pszczółkowska

Opis projektu: Na podstawie Legendy Ryczywołu, która  opracujemy w języku staropolskim powstanie film animowany. Przygotujemy stroje i przybliżymy młodzieży język, jakim posługiwali się w XV wieku mieszkańcy naszych terenów. Na podstawie scenariusza, młodzież przedstawi na żywo legendę. Przy odpowiedniej scenografii, odtworzymy pieśni średniowieczne. Na to wydarzenie zaprosimy mieszkańców naszej miejscowości oraz  wszystkich którzy w tym przedsięwzięciu nas wesprą ( nauczycieli, historyków, pasjonatów). Na spotkaniu, na podstawie zebranych materiałów i literatury regionalnej, zapoznamy gości z obrzędami i zwyczajami ludowymi mieszkańców puszczy kozienickiej. Dla wzbogacenia tej inicjatywy urządzimy mini-wystawę przedmiotów, którymi posługiwali się nasi przodkowie oraz zademonstrujemy jak się je niegdyś używało.


 

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie

Bibliotekarz-opiekun projektu: Justyna Bździuch

Opis projektu: Nasz pomysł na film to wybranie legendy i opowiedzenie jej w wersji animowanej.   Film będzie opowiadał o tym jak powstał Aleksandrów. Legenda głosi, że w miejscu gdzie jest obecnie wieś był starodawny las Tychec. Przyszedł wielki huragan, wyłamał las i na tym miejscu powstała wieś.   Założyła ją  Ordynacja Zamojska. Legenda mówi że pierwsi mieszkańcy to ci co ukrywali się a byli to powstańcy ale i różne zbiry. Zechcemy pokazać także w filmie bogatą kulturę ludową, która kształtowała się od początków istnienia wsi.(przyśpiewki, strój ludowy) . Młodzi ludzie poprzez prowadzenie rozmów z najstarszymi mieszkańcami Aleksandrowa wysłuchają legendy oraz spiszą słownictwo funkcjonujące  w dawnej gwarze  na terenie Aleksandrowa. Potem młodzież opracuje scenariusz na podstawie legendy. Młodzież spotka się także z Ludowym Zespołem Śpiewaczym „Aleksandrowiacy” i zbierze  dawne pieśni ludowe, które były śpiewane najczęściej i nagra je w wykonaniu zespołu.  Zostaną one zamieszczone w ścieżce dźwiękowej filmu. Młodzież  pozna także strój biłgorajsko- tarnogrodzki w którym zespół występuje i wykorzysta go w filmie.


Gminna Biblioteka Publiczna w Lubochni

Bibliotekarz-opiekun projektu: Marta Adamiec

Opis projektu: Przygotujemy film prezentujący lokalny obrzęd- chodzenie z kurkiem po dyngusie.  Chłopcy zmajstrowawszy z drewna lub gliny dużego koguta, przystrajali go kolorowymi skrzydłami i czerwonym grzebieniem, stawiali na wielkim sicie, a sito umieszczali na wózku. Na wózku pomalowanym na czerwono znajdowały się szmaciane lalki ubrane w stroje ludowe. Napędzane prostym mechanizmem kręciły się w koło. Z boku wózka specjalnymi rureczkami wypływała z ukrytego zbiorniczka woda wytryskując na boki. Kurek obwożony był przez odświętnie ubranych  chłopców w drugi dzień Świat Wielkanocnych od domu do domu. Kogut od najdawniejszych czasów jest symbolem nowego życia, budzącej się wiosny i dlatego w każdej chacie chętnie przyjmowano kogutkowy orszak. Chłopcy śpiewali piosenki, często żartobliwe, składali życzenia, oblewali wodą. Od gospodarzy otrzymywali jajka, słodkości lub drobne pieniądze.


 

Gminna  Biblioteka Publiczna  w Pawonkowie

Bibliotekarz-opiekun projektu: Jolanta Piosek

Opis projektu: Planujemy ,że projekt będzie składał  się z kolejno po sobie następujących spotkań.Każde spotkanie będzie dokumentowane za pomocą zdjęć i krótkich filmików oraz notatek. I- spotkanie wprowadzające pt.” Nasza historia” na które zaproszony zostanie historyk, autor książek o tematyce ziemi śląskiej oraz nasi najstarsi mieszkańcy, którzy dzielić się będą swoimi wspomnieniami, przeżyciami, nie pomijając w tym gwary śląskiej. II- spotkanie rozpocznie koncert śląskich pieśni i tańców odtworzony z wideo. To spotkanie umożliwi młodym ludziom wspólną zabawę. Będą uczyć się ze starszymi naszego regionalnego śpiewu i tańca, III- spotkanie – to spotkanie zamykające cykl spotkań, na którym wspólnie planuje się  naukę gotowania naszych regionalnych potraw. Przepisy przekazane przez starsze gospodynie wydane zostaną w formie broszury w języku gwary śląskiej.


 

Biblioteka Samorządowa w Zelgnie

Bibliotekarz-opiekun projektu: Jolanta Pawełczyk

Opis projektu:” Szerokopas w legendzie” to tytuł filmu animowanego dotyczącego legendy o miejscowości Szerokopas . Opowieść ta zainspirowała nas do bliższego poznania owej miejscowości  ponieważ mówi o zwykłym życiu a jednocześnie o prawdziwej miłości i oddaniu, wytrwałości w swych poczynaniach by dojść do celu jak również  szacunku do przyrody bo jej zawdzięczamy wiele. Zaprezentujemy również inne zebrane przez nas legendy i podania, które wzbogacą zbiory naszej biblioteki i będą prezentowane użytkownikom biblioteki . Podczas podsumowania przemienimy bibliotekę w krainę legend i podań.Zaprosimy osoby, które z nami współpracowały w trakcie realizacji . Na podsumowanie „Święto Języka Ojczystego ” zaprosimy gości, lokalnych patriotów, organizacje oraz osoby, które prowadza kroniki w naszym regionie,  jak i autorów historii w naszej małej ojczyźnie.


 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostrzeszów. Filia w Siedlikowie

Bibliotekarz-opiekun projektu: Barbara Kotowska, Paulina Kłobuch- nauczyciel Szkoły Podstawowej

Opis projektu:Siedlików jest to niewielka wieś leżąca w powiecie ostrzeszowskim. Dawniej i obecnie szkoła i biblioteka pełnią rolę centrum kulturalnego i społecznego wsi. Gwarą posługują się rodzice i dzieci również, ale tylko w domu, bo dzieci gubią swoją tożsamość, wstydzą się jej. Trzeba jednak zaznaczyć, że starsi mieszkańcy wciąż aktywnie działają, aby kolejne pokolenia dbały o to co wypracowano przez lata- lokalne legendy, dialekt. Istotne w filmie animowanym będzie ukazanie szkoły i jej uczniów. W ten sposób można zwrócić uwagę na zmieniający się język, intensywność używana gwary, zmiany w znaczeniu niektórych słów- ale też źródło ich pochodzenia.


 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. ks.F.K..Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu

Bibliotekarz-opiekun projektu: Barbara Wasiluk, Anna Staszewska-nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich

Opis projektu: Film będzie dotyczył odtworzenia legend, podań i przekazów związanych z tajemnicami Zamku w Golubiu.Powiązany będzie z postacią Anny Wazówny, która na naszym zamku mieszkała, pomagała ludziom, leczyła ich, wprowadzała nowe rośliny uprawne. Poza tym stworzymy słownik regionalnej gwary, o której niewiele osób już pamięta. Zaangażujemy miejscowe szkoły, włączymy ich w nasze działania, zainteresujemy przeszłością i odtwarzaniem jej w nietuzinkowy sposób. Pozwolimy uczestnikom, aby sami czuli się twórcami opowieści, legend i podań, wykorzystując wiadomości od starszego pokolenia.


 

Biblioteka Publiczna Gminy Krynki

Bibliotekarz-opiekun projektu: Lucyna Jurkiewicz

Opis projektu: Kanwa  filmu staną się tradycje i obrzędy świąteczne katolików i prawosławnych zamieszkujących teren naszej Gminy Krynki,. Ilustracja filmowa opowiedziana językiem gwary. Przypomnienie kolorytu świąt, przepisów kulinarnych i potraw charakterystycznych dla naszego „kawałka ziemi. Podsumowaniem projektu będzie spotkanie międzypokoleniowe, na którym  uczestnicy zajęć zaprezentują swój film, prace nad projektem.


3 Komentarzy

 • bibliotekazelgno
  26 września 2013 - 11:11 | Permalink

  filmowe pogwarki to super pomysł :)
  pozdrawiamy uczestników :) :)
  jak wyglądają prace u WAS :) u nas już rozpoczęte

 • bibliotekaryczywol
  1 października 2013 - 08:37 | Permalink

  U nas idą pełną parą;-)
  Już zaczęliśmy oswajać kilka wołów z pobliskiej puszczy, potrzebnych nam do inscenizacji ;-)

 • zofiatraczyk
  1 października 2013 - 11:25 | Permalink

  Pierwsze efekty przygotowań można obejrzeć tutaj: http://blogiceo.nq.pl/filmowepogwarki/2013/09/30/warsztaty-juz-tuz-tuz/

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php