Teledysk

YouTube Preview Image

Teledysk do piosenki Bena Howarda „Oats in the Water” składa się z krótkich czarno-białych ujęć oceanu lub drogi. Idealnie pasują one do klimatu piosenki, nadają głębi opowiedzianej w piosence historii o upadku człowieka poprzez uzależnienie od kokainy(tytułowe „oats”). Zamiast łopatologicznej dosłowności jaka jest stosowana w większości teledysków, Ben Howard postawił na pełne głębi kadry.

Nasza lista 10 ulubionych reżyserów filmowych

1. Naszą listę otwiera Stanley Kubrick, twórca m.in.: „Mechanicznej pomarańczy”, „Doktora Strangelove” czy „Full Metal Jacket”. Wizualnie perfekcjonista, w mistrzowski sposób potrafił ukazać zło tkwiące w człowieku. 

2. Milos Forman, twórca „Amadeusza” czy „Lotu nad kukułczym gniazdem” potwierdza regułę, że mniej znaczy więcej. Kręci rzadko, ale za to efektem jego pracy są obsypane licznymi nagrodami arcydzieła. Forman to mistrzowski biografista, zgłębiał życie Wolfganga Amadeusza Mozarta, Andy’ego Kaufmana czy Francisco Goi. 

3. Roman Polański, zdecydowanie najbardziej znany polski reżyser na świecie, zachwycił nas takimi filmami jak „Dziecko Rosemary”, „Pianista” czy „Nóż w wodzie”. Kontrowersje związane z życiem prywatnym nie umniejszają jego zasług jako artysty. Specyficzny, klaustrofobiczny klimat jego filmów i różnorodność gatunków to cechy jego wyjątkowej twórczości. 

4. Lars von Trier to chyba najbardziej kontrowersyjna osobistość na tej liście. Współtwórca manifestu Dogmy tworzy filmy trudne i wstrząsajace, takie jak „Antychryst”, „Nimfomanka” czy „Melancholia”. 

5. Córka wybitnego reżysera Francisa Forda Coppoli, Sofia Coppola, odziedziczyła po ojcu ogromny talent. Takimi filmami jak „Przekleństwa niewinności”, „Maria Antonina” czy „Bling Ring” świetnie ukazuje blaski i cienie dojrzewania i młodości. Jako nastolatki lubimy filmy o nas i o naszym pokoleniu, stąd jej obecności na tej liście.

6. Kolejny Polak na naszej liście to dość oczywisty wybór- Andrzej Wajda. Filmowy kronikarz polskiej historii nakręcił takie klasyki jak „Ziemia Obiecana”, „Człowiek z marmuru” czy „Popiół i diament”. 

7. Wes Anderson to filmowe objawienie młodego pokolenia. Jego autorskie kino przenosi widza w magiczny, kolorowy świat, który widzieliśmy m.in.: w „Moonrise Kingdom”, „Grand Budapest Hotel” czy „Rushmore”. Z niecierpliwością czekamy na jego następne filmy

.

8. Stanisław Bareja to polski mistrz komedii, którego filmy zdobyły miano kultowych. PRL-owska rzeczywistość w krzywym zwierciadle bawi nas do łez i przenosi w czasy naszych rodziców.

.

9. Quentin Tarantino to reżyser kina postmodernistycznego u szczytu sławy. Od sukcesu „Pulp Fiction” na festiwalu w Cannes w 1994 roku kinomani z niecierpliwością oczekują jego filmów. Tarantino posługuje się językiem filmu znakomicie, ryzykowne pomysły takie jak inspiracje kinem akcji klasy B w jego utalentowanych rękach potrafią czynić filmowe cuda.

10. Naszą listę zamyka Alfred Hitchcock- wybitny twórca dreszczowców. Jego zasadę, iż „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć” stosował w swoich filmach i jest to niezaprzeczalnie przepis na sukces.