Małe co nie co o planach

Dziś pokaże na czym polegają plany i perspektywy gdyż okazuje się, że niby taka jedna prosta rzecz, a przy nagrywaniu lub robieniu zdjęć odgrywa to bardzo ważną rolę.
Niestety ze względu na brak modelu, na którym mógłbym pokazać zdjęcia z danymi planami i perspektywami, wykorzystałem program do grafiki 3D z wymodelowaną głową małpy.

Pierwszą perspektywą będzie perspektywa ptasia. Jak widać widok jest z góry dzięki czemu dany obiekt wydaje się pomniejszony.
ZLotuPtaka

Kolejna jest perspektywa żabia. Czyli ujęcie od dołu. Dzięki temu przedmiot/postać wydaje się duża. Ta perspektywa jest dość często wykorzystywana w horrorach (np. King Kong), ale i również w innych gatunkach filmowych.
zabia

 

Teraz przejdźmy do rodzajów planów.
Plany są bardzo ważnym czynnikiem, dzięki nim wiemy na co mamy skupiać większą uwagę. W planach wykorzystywana jest odległość od danego przedmiotu.

Pierwszym z planów jest plan bliski.
W planie bliskim obiekt jest stosunkowo blisko, widać go bardzo dokładnie.
bliski

 

Następnym z takich planów jest plan daleki gdzie obiekt jest stosunkowo daleko od obiektywu.
daleki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge