Program

Szkoła

Odwiedziny

Lista blogów użytkownika

Komentarze

Wyszukiwarka

Informuj o wpisach

Film to życie » Powstanie Warszawskie

Film to życie

Kolejna witryna sieci „Blogi Programów Centrum Edukacji Obywatelskiej”

Powstanie Warszawskie

6 czerwca 2014. Kategoria: Bez kategorii. Brak komentarzy.

30 maja 2014 roku wybraliśmy się razem na lekcjach fakultetu do krośnieńskiego kina „Sokół” na najnowszą produkcję polskiej kinematografii pt. „Postanie Warszawskie”.
Jest to film fabularny w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku. Film został wyreżyserowany przez Jana Komasę,a został opracowany przez Joannę Pawluśkiewicz, Jana Ołdakowskiego oraz Piotra Śliwowskiwego. To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction – film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Kadry z kronik są ostatnim i być może jedynym śladem, jaki pozostał po wielu z walczących.
Ciekawym pomysłem były komentarze operatorów kamery oraz ukazanie nie samych walk, ale codziennego życia warszawiaków, np. zdobywanie wody, układanie barykad, wspólne posiłki i ich przerwy w pracy, gdzie mogliśmy dostrzec, że mimo wszystko byli nastawieni z nadzieją na lepsze jutro. Nie ma też żadnych prób nauczania historii. Jest za to wojna i świst spadających bomb. Są ludzie, którzy pomimo czyhającej za rogiem śmierci starają się ubarwić sobie życie muzyką i pozowaniem do kamery. Jest chwytająca za gardło cisza towarzysząca wydobywaniu z gruzów kolejnych ciał zmarłych.
Niestety, potwierdza się stare przekonanie, że Polacy w kwestii obrazu są świetni, lecz na dźwięku już się nie znają. Miks audio jest fatalny. Głosy postaci dograne w sposób przywodzący na myśl internetowe przeróbki odbierają filmowi masę klimatu i przypominają widzom, że oglądana historia została jednak nieco zmanipulowana. Podczas seansu istnieje ciągłe uczucie dysonansu między warstwą wizualną a dźwiękową.

Zostaw komentarz

*

CommentLuv badge