Program

Szkoła

Odwiedziny

Lista blogów użytkownika

Komentarze

Wyszukiwarka

Informuj o wpisach

Film to życie » „Jack Strong”

Film to życie

Kolejna witryna sieci „Blogi Programów Centrum Edukacji Obywatelskiej”

„Jack Strong”

17 czerwca 2014. Kategoria: Bez kategorii. Brak komentarzy.

     tytulowa_933830

      Zobacz koniecznie polski thriller polityczny w reżyserii Władysława Pasikowskiego, którego premiera odbyła się 7 lutego 2014. Film jest oparty na wydarzeniach autentycznych związanych z postacią Ryszarda Kuklińskiego. Jest przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W Ludowym Wojsku Polskim służy młody oficer, Ryszard Kukliński. Jako sztabowiec bierze udział w opracowywaniu planów przyszłej wojny między NATO a Układem Warszawskim. Szybko zdaje sobie sprawę, że w przypadku konfliktu Polskę czeka atomowa zagłada. Nie widząc innego sposobu na powstrzymanie Sowietów, nawiązuje kontakt z Amerykanami i oferuje im współpracę wywiadowczą. Historia pułkownika Kuklińskiego jest powszechnie znana, choć jednocześnie kryje wiele tajemnic.

Film „Jack Strong” koncentruje się na człowieku, a nie na postaci historycznej. Podążając tropem swoich zainteresowań gatunkowych, szuka pewnego klimatu i rytmu, kostiumu PRL-u, gabinetowych rozmów okresu zimnej wojny oraz zakrapianych spotkań z sowietami. Ogólny kontekst polityczny zarysowuje we wstępie kilkoma prostymi zdaniami. Później pozwala mówić obrazowi i akcji oraz samemu bohaterowi. Aktor okazał się znakomitym wyborem obsadowym. Po raz kolejny nie tylko udowodnił swój talent, klasę i czar, ale i ewidentnie bardzo dużo dodał od siebie do postaci z kart scenariusza.
Reżyser pokazuje w „Jacku Strongu” trzy ważne aspekty losów Kuklińskiego: jak jego szpiegowska robota wpływa na relację z rodziną (tak jak w rzeczywistości jego bliscy niemal do końca nie są świadomi, czym się zajmuje), przyjaźń Polaka z jego oficerem prowadzącym z CIA, Davidem Fordenem (Patrick Wilson) oraz działalność Kuklińskiego pod nosem Służby Bezpieczeństwa i KGB.
Według nas film został rewelacyjnie nakręcony i doskonale zrealizowany. „Jack Strong” udowadnia, że polska potrafi zrealizować świetny thriller szpiegowski, który od pierwszej do ostatniej minuty trzyma w napięciu ! Dorociński jako Kukliński jest po prostu doskonały.

Zostaw komentarz

*

CommentLuv badge