Genialny pomysł

Podczas dyskusji o Kodeksie 2.0 z naszym nauczycielem wpadliśmy na pomysł, aby w naszej szkole mógł zostać zorganizowany kurs o tematyce „podstawy korzystania z internetu” prowadzony przez uczniów naszej szkoły. Z racji tego, że w tym roku piszemy matury i kończymy szkołę pozostawiamy ten pomysł do realizacji naszym młodszym kolegom i koleżankom. Życzymy powodzenia.

Dorośli w internecie

Internet jest dla kazdego. Kazdy znajdzie cos dla siebie.
Problem polega tylko na tym ze starsi ludzie maja pewne problemy natury technicznej ;) Ciezko im troche to wszytsko „ogarnac”.

Starsi ludzie nie chcą korzystać z internetu. Nie dlatego, że nie mają dostępu do sieci, czy też nie stać ich na internet. Według naukowców głównym problemem jest strach przed nowinkami technicznymi. 21,6 proc. Polaków w wieku 50 lat i więcej korzysta z internetu, choć 40 proc. ma do niego dostęp w domu. Tymczasem wśród młodszych osób z internetu korzysta 71 proc.

Internet a dorośli: Dorośli, którzy wychowywali się bez komputera, a co dopiero jeśli chodzi o Internet, często mają problem z jego obsługą, ponieważ zwyczajnie w ich czasach takich cudów techniki nie było i teraz się w tym gubią, podobnie jak w różnego rodzaju urządzeniach, takich jak na przykład telefony. Jednak większość osób dorosłych, nawet jeśli ma problemy z obsługą Internetu, to stara się takie braki nadrobić, na przykład prosząc o pomoc dzieci, które obecnie nie mają żadnych problemów z komputerami, czy też z siecią internetową, by te im pokazały jak właściwie się po Internecie surfuje. Wiele dorosłych osób jednak jest na bieżąco z wszelkimi nowinkami, a co za tym idzie, wykorzystują oni je w codziennym życiu, czy też w pracy. Dla dorosłych portale społecznościowe, są szansą na poznanie kogoś, kiedy na przykład po wielu latrach małżeństwa związek się niestety rozpada i trzeba się starać znaleźć nowego partnera. Internet jest więc dla nich bardzo ważny, mimo iż czasami mają problem z jego obsługą. Poza tym sieć jest pewnym oknem na świat i każdy dorosły człowiek powinien z niego korzystać, jako że nie wolno jest nam takiej okazji przegapiać.

Bezpieczeństwo w sieci

Dwoma najpoważniejszymi problemami, z którymi borykamy się podczas użytkowania internetu są:

1. Kradzież danych osobowych – czyli informacji, dzięki którym można nas zidentyfikować, takie jak imię, nazwisko, adresy, numery telefonów, kont bankowych, kart kredytowych. Złodziej, który wykradł tego typu dane, może bez problemu podszyć się pod użytkownika i przelać pieniądze na swoje konto, podszywać się pod niego, wykradać zdjęcia, poufne informacje.

2. Zagrożenia technologiczne – czyli szkodliwe programy, głównie chodzi tu o wirusy, trojany, robaki. Ich zadaniem może być właśnie kradzież danych, ale również wykonywanie niebezpiecznych operacji na systemie komputerowym. Prowadzi to do utraty stabilności systemu, skasowania danych, zablokowania możliwości korzystania z komputera.

Zapamiętaj!

Warto również pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowany program antywirusowy nie zabezpieczy nas w odpowiednim stopniu, jeśli nie dokonamy co jakiś czas jego aktualizacji. Wszystkie szkodliwe aplikacje, wirusy i trojany stale ewoluują, przez co stają się mniej wykrywalne dla oprogramowania antywirusowego. Dlatego jak najczęściej trzeba aktualizować poprzez Internet zarówno swój program zabezpieczający, przeglądarki, programy pocztowe, a także system operacyjny. Pomoże to zapewnić użytkownikom maksimum dostępnego bezpieczeństwa.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Niech petardy zabłysną wysoko na niebie, niech Nowy Rok szczęściem spłynie na Ciebie.
a los nigdy nie zostawi Cię w potrzebie. Najlepsze życzenia noworoczne przesyła redakcja blogu Firmowców! ;)

Wesołych Świąt

Z okazji zbliżających sie świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć wszystkim naszym czytelnikom najserdeczniejsze życzenia:

Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
By Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość!

Brak edukacyjnych programów

Kolejną rzeczą, którą chcielibyśmy poruszyć jest brak na naszych szkolnych komputerach niektórych programów. Najbardziej dotkliwym brakiem, który ostatnio zauważyliśmy jest brak Photoshopa,  który uniemożliwia nam kształcenie w kierunku komputerowej obróbki grafiki. Chcielibyśmy aby w naszej szkole niedługo pojawił się takowy program,  z chęcią, zapałem i wielkim zainteresowaniem byśmy z niego skorzystali.

Flash i PDF

Następnym problemem, który chcielibyśmy poruszyć jest blokada Flasha w szkole. Wiele stron tak jak na przykład ten blog wymaga tego do poprawnego działania. Blokada ta uniemożliwia nam rejestracje na stronkach związanych ze „Szkołą z klasą”.  Ponadto jest blokada na pliki o rozszerzeniu pdf, więc nie mamy dostępu do rzeczy takich jak regulaminy i ustawy nas dotyczące. Czasem potrzebujemy pobrać jakąś instrukcje i jest to również przez owe zabezpieczenie zablokowane.

Ogólnodostępny internet w szkole

Pierwszym problemem, który chcielibyśmy poruszyć jest możliwość korzystania z internetu przez uczniów naszej szkoły nie tylko w salach informatycznych czy bibliotekach lecz w każdym miejscu na terenie szkoły i internatu. Najlepszym rozwiązaniem byłby internet bezprzewodowy, jednak wiąże się to z modernizacją sprzętu elektronicznego, a co za tym idzie z kosztami. Alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie w niektórych miejscach punktów dostępowych do internetu lub gniazd RJ-45 do których każdy mógłby się podłączyć poprzez kabel.

Witamy

Jesteśmy uczniami klasy 3c Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Postaramy się poruszyć tematy dotyczące internetu w naszej szkole. Mamy nadzieje ze nasze działania was zainspirują do wdrażania nowych pomysłów w naszych szkołach.

Blitzy Theme & Wordpress PL
css.php