Szkoła z Klasą 2.0

Zbliża się koniec roku więc czas na małe podsumowanie. Z roku na rok w szkole przybywa sprzętu multimedialnego, np. projektorów, co raz szybciej rozwija się nasza strona internetowa. Moim zdaniem strona internetowa jest bardzo przydatna ponieważ jest w niej bardzo dużo informacji, znajdziemy galerię zdjęć z różnych imprez które działy się w naszej szkole, a także są w niej potrzebne informacje z których uczeń bądź rodzic może korzystać. W przyszłości w szkole pojawią się tablice interaktywne które pomogą przekazać wiedzę każdemu uczniowi. Od bieżącego roku w szkole działa uczniowskie Wi-Fi, czyli sieć bezprzewodowa z której uczniowie bardzo chętnie korzystają w czasie przerwy. Na stronie szkoły została dodana zakładka „Strony Przedmiotowe” do której każdy nauczyciel może dodawać np. materiały potrzebne do powtórzenia. W sali biologiczno-chemicznej pojawiła się tablica interaktywna, mikroskop z kamerą oraz mały przenośny mikroskop cyfrowy. Mój udział w projekcie „Szkoła z klasą” przyniósł mi wiele satysfakcji ponieważ mam poczucie że chociaż w pewnym stopniu przyczyniłem się do rozwoju szkoły. Natomiast mój udział z projekcie „Nasz wkład w ekologię”  przyczynił się nie tylko do tego, że dowiedziałem się więcej na temat ekologii ale dzięki temu projektowi szkoła wzbogaciła się o nowoczesne pomoce dydaktyczne, które zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Prowadzenie tego bloga dało mi wielką satysfakcję oraz wiele ciekawych doświadczeń, być może w  przyszłości zacznę prowadzić swój blog, który da możliwość podzielenia się z innymi moimi np. zainteresowaniami.

W tym roku szkolnym przeprowadzono wiele projektów edukacyjnych w śród nich takie z wykorzystaniem technologii informacyjnej np. Projekt z języka angielskiego „Kapsuła czasu” dotyczył opisu wymarzonej szkoły które zostały umieszczone na blogach i  stronach internetowych. Projekt  „Deutsch mal anders!”, polegał na nagrywaniu scenek z języku niemieckim. Kolejny projekt dotyczył zaprezentowania Hiszpanii jako kraj godny zwiedzenia przez każdego z nas. Ostatni zaprezentowany projekt opowiadał o warsztatach jakie przeprowadziły moje młodsze koleżanki dla uczniów szkoły podstawowej, pod hasłem „Poznajemy tajemnice przyrody – rośliny”. We wszystkich projektach wykorzystane zostały różne programy komputerowe i urządzenia (laptopy, aparat, kamera). Podsumowanie tych projektów mogliśmy zobaczyć podczas Festiwalu 2.0.

Każda osoba ma swój ulubiony program bądź urządzenie, bez którego nie potrafimy się obejść. Moim osobistym ulubionym programem jest komunikator Gadu-Gadu, to właśnie dzięki niemu mogę porozumieć się ze znajomymi, a także  mogę wysyłać różne pliki. Wiele osób posiada tą aplikację w telefonie żeby mogli być w kontakcie ze znajomymi. Najważniejszą cechą tego komunikatora jest to że nic za nią nie płacimy, nawet gdy piszemy ze znajomymi po kilka godzin dziennie.

Uczniowie klas trzecich już niedługo odpuszczą mury swoich szkół i będą musieli iść do nowej, wszyscy chcieli by żeby nowa szkoła była taka jak gimnazjum. Chciałbym żeby w mojej nowej szkole była miła atmosfera, żeby nauczyciele byli mili i przyjaźnie nastawieni do nowych uczniów. Oczywiście siłownia w nowej szkole musi być :D  i poziom żeby nie był aż tak wysoki, ponieważ nie każdy uczeń da sobie radę w takiej szkole w której chciałby wyrobić zawód.

W naszej szkole od dość dłuższego czasu działa Wi-Fi czyli bezprzewodowa sieć lokalna. Zdążyłem to przetestować i mogę stwierdzić iż byłem pozytywnie zaskoczony tym jak działa to Wi-Fi i jego zasięgiem. Z dnia na dzień widać że uczniowie korzystają z tego i przez to mogą sprawdzać swoja pocztę czy  wiadomości, a nawet dzięki temu mogą łatwiej uczyć się do kartkówek i sprawdzianów.

Dziś po raz pierwszy logowaliśmy się na swoje konta i wybieraliśmy szkoły do jakich chcemy uczęszczać już od września. Dla wielu osób był to wielki kłopot jaką szkołę wybrać ponieważ jest to jeden z ważniejszych kroków w naszym życiu. To właśnie od nas i od naszych ocen zależy gdzie dalej będziemy się kształcić i zdobywać wymarzony zawód. Mamy wielką nadzieję że dostaniemy  się tak gdzie chcemy.

 

Aby tradycji stało się zadość jeszcze przed świętami zanieśliśmy chwilę aby zasiąść całymi klasami przy wielkanocnym stole i złożyć sobie nawzajem życzenia: radosnych i pięknych Świąt Wielkanocnych.

TIK-jest to skrót od nazwy Technologii Informacyjno-Telekomunikacyjnej.Zastosowanie tej technologii w nauce, ma duży wpływ na kształtowanie sie społeczeństwa.Dzięki tej technologii ,ludzie mają większe możliwości kontaktowania się ze sobą, została również pokonana bariera odleglości dzięki rozwijającym się technologiom. TIK , ma również inne zastosowanie niż komunikacja.Społeczeństwo ma możliwość nawiązywania nowych znajomości, poszerzania kręgów znajomych,umożliwia ludziom spędzanie wolnego czasu, pozyskiwanie informacji, oraz uczenia sie.W nauce, umożliwia podniesienie poziomu oraz skuteczności treści nauczania. Coraz częściej możemy spotkać się ze szkoleniami, bądź wykładami odbywającymi sie za pośrednictwem internetu ( On-line).Technologia TIK umożliwia równiez przekazywanie obrazu, oraz głosu za posrednictwem sieci internetowych.Powstało wiele programów multimedialnych oraz interaktywnych.Moim pomyslem na zastosowanie TIK-u jest wprowadzenie kamer internetowych do szkół. Podczas lekcji obraz oraz fonia przekazywana może być uczniom, którzy w tym czasie są chorzy i osobiście nie mogą uczestniczyć w lekcjach. Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie technologii TIK, do środowiska grona pedagogicznego.Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować pracę uczniów , nauczycieli , prowadzić zebrania. W niekturych szkołach powstały e-dzienniczki, może powstaną takie e-zebrania dla rodziców.Trzecim pomysłem na zastosowanie tej technologii, jest wprowadzenie korepetycji na zasadach e-learningu.Uawżam, że taki program znacznie ułatwiłby pracę uczniom, umożliwiłby powtórki z lekcji, oraz dawałby możliwość poszerzania swojej wiedzy opartej na zagadnieniach i tematach lekcyjnych.

Impreza się udała, Polonez wyszedł nam rewelacyjnie, nasz Dj puszczał odjazdowe kawałki przy których wspaniale się bawiliśmy, zorganizowaliśmy wiele różnych konkursów w których można było wygrać nagrody niespodzianki. Za udany bal chciał bym serdecznie podziękować organizatorom, rodzicom oraz osobą które pomagały w przygotowaniach do balu. Takich imprez oczywiście chcemy więcej ;)

Do naszego Balu gimnazjalnego pozostało już tylko 16 dni. Prace idą pełną parą, uczymy się tańczyć Poloneza, tworzymy maski i za parę dni zaczniemy powoli szykować salę. A więc wszystkim uczniom klas trzecich życzymy połamania nóg na balu :)