Podróż językowa i …. narty wodne w Langenfeld

Najlepszą szansą na szybką i skuteczną naukę języka obcego jest wyjazd na kurs za granicę. Taką możliwość mieli uczniowie Gimnazjum nr 2 im Polskich Noblistów w Gostyninie, którzy języka niemieckiego uczyli się w jego ojczyźnie, czyli tam, gdzie ludzie posługują się nim na co dzień.

Od 5 do 13 września 2014 r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli – Elżbiety Szubskiej-Bieroń i Doroty Augustyniak, przebywała w niemieckim mieście Langenfeld. W tych dniach aspekt kulturoznawczy obok efektywnego poznawania języka niemieckiego stał się dla uczniów wielką przygodą. Od poniedziałku do piątku, nauka odbywała się w miejscowej szkole Kopernikus-Realschule. Po południu w miejscowym Domu Kultury pod kierunkiem pani Alicji Fuchs uczniowie całą grupą uczestniczyli w zorganizowanym specjalnie dla nich kursie języka niemieckiego. Udział w tych formach zajęć pozwolił naszym uczniom poznać rówieśników z Langenfeld oraz z wielu innych krajów. Po zakończonej nauce na młodzież czekały atrakcje oraz bogaty program sportowo-rekreacyjny, np.jazda na nartach wodnych, czy też wspólne gotowanie tradycyjnych polskich potraw. W weekend organizatorzy – Stowarzyszenie Popierania Partnerstwa Langenfeld – Gostynin z Prezes Erną Funk na czele, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Langenfeld, zorganizowali wycieczki do Kaiserwerth i Medienhafen w Duesseldorfie oraz do Schloss Burgu. Wyjazdy umożliwiły połączenie nauki z atrakcyjnym zwiedzaniem. W środowisku naturalnym młodzież uczyła się języka od rana do wieczora – zarówno w szkole jak i poza nią. W czasie organizowanych zajęć pozalekcyjnych efektywność poznania języka niemieckiego zwiększyły konwersacje z niemieckimi opiekunami i rówieśnikami.

Wyjazd językowy do Langenfeld połączył naukę języka z obcowaniem w środowisku. Nasi uczniowie mieszkali u niemieckich rodzin, co stworzyło im dodatkową okazję do praktycznego doskonalenia języka w codziennych sytuacjach oraz szansę poznania zwyczajów i stylu życia lokalnej społeczności w Niemczech.

Zagranicą człowiek uczy się kilka razy szybciej, gdyż sytuacja życia codziennego wymusza dodatkowo prowadzenie rozmowy w języku niemieckim. Taka forma nauki przyczynia się do wielkiej progresji w poznawaniu języka obcego. Powszechnie uważa się, że kilka dni spędzonych zagranicą, to więcej nabytych umiejętności językowych niż jeden rok w polskiej szkole.

Na zakończenie kursu znajomość niemieckiego postanowił sprawdzić osobiście Frank Schneider – Burmistrz Miasta Langenfeld. Młodzież została zaproszona na uroczystą wspólną kolację do miejskiego ratusza, w której uczestniczyli wszyscy organizatorzy naszego wyjazdu do Niemiec.
Wszyscy bardzo zadowoleni, choć zmęczeni, szczęśliwie wrócili do Gostynina.

Zobacz zdjęcia na naszym profilu fb:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.339965736176970.1073741953.230395187134026&type=1

Tekst: dr Elżbieta Szubska-Bieroń
Zdjęcia: Antoni Korajczyk

narty wodne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge