Ptasi spacer po Gostyninie i okolicach

Spacer po naszym mieście i okolicach odbył się dnia 4 października 2014 roku. Wystartowaliśmy spod szkoły z nadzieją spotkania kilku ciekawych gatunków ptaków.

Uczestnicy Europejskich Dni Ptaków rejestrowali swoje obserwacje na specjalnych formularzach i przekazywali je krajowym koordynatorom. W tym roku ptakiem Europejskich Dni Ptaków jest szpak. To jeden z najbardziej pospolitych gatunków ptaków żyjących w sąsiedztwie człowieka. Jest średniej wielkości ptakiem z krótkim ogonem, trójkątnymi skrzydłami i długim, zaostrzonym dziobem. W trakcie lotu jego skrzydła sprawiają, że sylwetka szpaka przypomina czteroramienną gwiazdę, czemu zawdzięcza on swoją angielską nazwę starling. Szpaki są dziuplakami wtórnymi, co oznacza, że do budowy gniazda niezbędne są im dziuple, budki lęgowe lub inne obiekty przypominające dziuple naturalne, tj. szczeliny w budynkach mieszkalnych, latarnie i inne elementy miejskiej infrastruktury (Fragment o szpaku autorstwa Kamili Topolskiej, kwartalnik OTOP „Ptaki”, nr 2/2014).

Większości ptaków migrujących zagrażają zmiany w użytkowaniu gruntów i zmiany klimatyczne na terenach lęgowych i miejscach zimowania. Istnienie odpowiednich obszarów lęgowych na północy, bezpiecznych miejsc wypoczynku w czasie przelotów i dobrych siedlisk na terenie zimowania jest niezwykle ważne dla ich przetrwania. Celem Europejskich Dni Ptaków jest pokazania piękna migracji ptaków oraz potrzeb ptaków migrujących na całym szlaku ich wędrówek, w basenie Morza Śródziemnego oraz w Afryce.

Europejskie Dni Ptaków są organizowane od 1993 roku przez BirdLife International, czyli światową federację towarzystw ochrony ptaków. Obecnie odbywają się w 37 krajach Europy i Azji Centralnej.

BirdLife International
jest światową federacją towarzystw ochrony ptaków, która dąży do zachowania ptaków, ich siedlisk i różnorodności biologicznej na świecie, pracuje z ludźmi w kierunku zrównoważonego rozwoju, w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych. BirdLife działa w 117 krajach i terytoriach na całym świecie. BirdLife Europe jest obecne w 45 krajach i wszystkich państwa członkowskich UE.

Agnieszka Janecka

Zobacz zdjęcia na naszym profilu fb:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.336189446554599.1073741952.230395187134026&type=1

ptasi spacer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge