Rajd i ptakoliczenie

W słoneczny czwartek, 30 kwietnia wraz z opiekunkami – panią Agnieszką Janecką oraz panią Agnieszką Koper wybraliśmy się na spacer podziwiając malownicze krajobrazy doliny Skrwy w okolicach Starego Zaborowa. Przy okazji przeprowadziliśmy obserwacje ptaków zamieszkujących dane tereny i spisywaliśmy nasze wyniki.

Na samym początku wyprawy pani Janecka poinformowała nas, jak powinniśmy zachowywać się w lesie, aby nie wypłoszyć zwierząt. Nauczyliśmy się, jak nastawiać lornetki, obsługiwać kompas, a także dowiedzieliśmy się, jak rozpoznawać leśną zwierzynę po śladach. Okazało się, że przed nami tymi samymi ścieżkami wędrowały sarny, dziki, jelenie, a także zające. Poznaliśmy podstawowe zasady z zakresu ornitologii. Z każdym kolejnym kilometrem wzrastał nasz zapał, zaangażowanie i liczba zadawanych pytań. Antoni Korajczyk oraz Mateusz Rembowski sfotografowali wszystkie gatunki ptaków, jakie udało nam się zobaczyć. Oto niektóre z nich: rudzik, kwiczoł, dzwoniec, śpiewak, sroka, kukułka, zięba, oknówka, trznadle, bogatki, wilgi, dudki, mazurki, krzyżówki, dymówki, sójki, kawki. Po udanych, intensywnych obserwacjach rozpaliliśmy ognisko. Była to okazja nie tylko do zregenerowania sił, lecz także do wymienienia się nowo zdobytymi doświadczeniami. Pogoda dopisywała nam cały czas. Zmęczeni, ale natchnieni nowa pasją wróciliśmy do domu.

Spacery po pięknej okolicy pozwalają nam docenić atrakcyjne położenie naszego miasta. Przebywanie na łonie natury to doskonały sposób na wyciszenie się, nauczenie się korzystania z dóbr przyrody i życia w zgodzie z nią. Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych rajdach!

więcej na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.433952690111607.1073742053.230395187134026&type=1

Justyna Śniechowska IIIA

ptakoliczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge