ZDROWE ODŻYWIANIE – WARSZTATY NA ECOFORUM

EKOLOGICZNIE TO ZNACZY ZDROWO – ECOFORUM MŁODZIEŻY

Dnia 23 października 2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie odbyło się I ECOFORUM pod hasłem: „Ekologicznie to znaczy zdrowo”.

Gości powitał Dyrektor szkoły Stanisław Kosmowski, który podkreślił, że „głównym celem forum jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz promowanie i pogłębianie wśród młodych ludzi wiedzy na temat ekologicznych form produkcji żywności”.

W pierwszej części forum odbyły się trzy wykłady, gdzie pierwszy pod tytułem: „Wpływ zanieczyszczenia środowiska na wartość i trwałość produktów żywnościowych oraz zasady zdrowego odżywiania” wygłosił pracownik naukowy SGGW w Warszawie dr Daniel Madej. Drugim prelegentem był dr Wojciech Biniewicz z firmy nawozowej Luvena, który zapoznał słuchaczy z zasadami racjonalnego stosowania nawozów i środków ochrony roślin i jego wpływ na zdrowotność roślin i zwierząt oraz produktów żywnościowych. „Zdrowie w aspekcie aktywności fizycznej na tle przyrody” to tytuł ostatniego wystąpienia, które miałam przyjemność osobiście przedstawić młodzieży ukazując korzyści płynące z aktywności fizycznej uprawianej w środowisku naturalnym. Po części teoretycznej uczniowie z  ZSCK zaprezentowali program artystyczny, w trakcie którego wszyscy uczestnicy forum zostali poczęstowani jabłkami.

Druga część forum to warsztaty kulinarne. Uczniowie z Gimnazjum nr 2 otrzymali od organizatorów urocze czapki kucharskie i fartuszki przybrane kolorowymi kwiatkami. Podczas tej części spotkania młodzież poznała zasady sporządzania podstawowych dań z zachowaniem zasad zdrowego żywienia. Bardzo skrupulatnie uczestnicy warsztatów przeliczali wartości kaloryczne, energicznie siekali produkty i ochoczo mieszali je w miskach i … smakowali J. Praca w grupach przebiegała bardzo sprawnie i nauczyła uczniów wspólnego działania, odpowiedzialności i podejmowania własnych decyzji. W czasie wykonywania zadań wszystkim dopisywały dobre humory J. Po rozstrzygniętym konkursie uczestnicy forum mogli wspólnie degustować ocenione potrawy. Młodzież miała również okazję zwiedzić szkołę… pracownie, eksponaty, wystawy i gospodarstwo rolne.

Trzecia część forum to ceremonia rozdania nagród uczniom biorącym udział w konkursach: plastycznym (na plakat promujący zdrowy styl życia), literackim (na wiersz o zdrowym stylu życia), na prezentację multimedialną o stosowaniu zasad dobrej praktyki rolniczej przy produkcji zdrowej żywności. Zgłoszone prace były na wysokim poziomie. Laureat pierwszego miejsca w każdym konkursie otrzymał tablet, drugiego – przenośny dysk zewnętrzny, a zdobywca trzeciego miejsca – słuchawki bezprzewodowe. Natomiast uczestnicy warsztatów kulinarnych za przygotowane sałatki otrzymali pendrive’a. Komisja oceniająca wyniki prac uczniów miała bardzo trudne zadanie ponieważ wszystkie sałatki były przepyszne! Przy wręczaniu nagród przewodniczący jury podkreślił, że „wszyscy wykonawcy potraw wykazali się wielkimi umiejętnościami kulinarnymi oraz pomysłowością przygotowywanych w prezentacji potraw. W związku z powyższym komisja przyznała wszystkim uczestnikom  jednakowe nagrody. Wyróżniono natomiast zespół uczniów z Gimnazjum nr 2 za dwie sałatki: owocową i warzywną z pora, które były wyjątkowo dobrze skomponowane i zaprezentowane”. Gratuluję zwycięstwa i dobrego smaku!!! Pozostali uczniowie za wyróżnienie w konkursach dostali tabliczkę czekolady. Zwycięzcy konkursów dodatkowo pojadą na wycieczki do Centrum Edukacji Ekologicznej „Źródła” w Łodzi i Gospodarstwa agroturystycznego i ekologicznego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwłaszcza laureatom poszczególnych konkursów!!!

Po zakończonym forum jedna z uczestniczek – uczennica Gimnazjum nr 2 – Karolina Jendrzejewska podsumowała spotkanie „Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w I Ecoforum w ZSCK w Zduńskiej Dąbrowie. Z ciekawością wysłuchałam wszystkich wykładów. Dowiedziałam się jak powinnam się odżywiać i jakie produkty powinnam spożywać, a których muszę unikać. Również uzyskałam informacje o aktywności fizycznej w środowisku naturalnym. Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w warsztatach ponieważ był to ważny moment dla mnie. Miałam możliwość ujawnić swoje umiejętności kulinarne i … mogłam poczuć się  jak ….MasterChef J.  Zwiedzanie ZSCK to dobra okazja do poznania innej szkoły, tym bardziej, że jest to placówka ponadgimnazjalna o kierunku rolniczym, której nie ma w Gostyninie. Uważam, że była to bardzo dobra lekcja preorientacji zawodowej.”

Na zakończenie Dyrektor szkoły Stanisław Kosmowski podkreślił, że „I Ecoforum to ważne wydarzenie, które było okazją do ciekawych zajęć edukacyjnych promujących inicjatywy proekologiczne oraz działalność zgodną z poszanowaniem zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Jednocześnie forum było miłym integrującym spotkaniem młodych ludzi interesujących się ekologią”.

W imieniu społeczności Gimnazjum nr 2 im. Polskich Noblistów w Gostyninie serdecznie dziękuję za zaproszenie na Ecoforum. Zagadnienia z części teoretycznej i warsztatowej bardzo wzbogaciły wiedzę uczniów G2. Dzięki sprawnej organizacji spotkanie pozostanie długo w naszej pamięci.

Dyrekcji, Radzie Pedagogicznej i Uczniom Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie życzymy wielu sukcesów!!!

zobacz film: http://youtu.be/JsIqg7bOjTQ

dr Joanna Renata Syska

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge