Podsumowań nadszedł czas!!!

Co roku podejmujemy różne działania w zakresie promocji zdrowia. Kierując się zasadą, że jest ona najlepszą inwestycją w dorosłe życie i wspaniałą wizytówką szkoły, w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu „WF z klasą”.

Naszym głównym zadaniem do realizacji w ramach programu,  jakie ustaliliśmy w ramach SOS  - była organizacja rozgrywek i turniejów sportowych, włączenie muzyki do zajęć podczas lekcji oraz promocja zdrowia. Wspólna praca zespołu i aktywna postawa naszych gimnazjalistów pozwoliła osiągnąć założone cele, co w efekcie uwidacznia się w coraz wyższych wynikach nauczania i osiągnięciach sportowych uczniów a przede wszystkim w świadomości młodzieży na temat wpływu aktywności ruchowej na ich zdrowie. Na stronach naszego bloga staraliśmy się pokazywać wszelkie działania związane z naszą aktywnością ruchową i zachowaniami prozdrowotnymi, które były przez nas realizowane.

Mamy wiele sukcesów sportowych, jesteśmy tegorocznymi mistrzami miasta w wielu dyscyplinach sportowych, gównie w grach zespołowych,  a nawet na szczeblach wyższych. O tym przypominają nam zdobyte puchary i dyplomy.

Jednak sport w naszej szkole, to przede wszystkim ”super” zabawa, zdrowa sportowa rywalizacja w duchu fair-play, dążenie do zdrowej i doskonałej sylwetki oraz sposób na spędzanie w sposób aktywny wolnego czasu w gronie  rówieśników. Służyły temu liczne imprezy rekreacyjne i rozgrywki sportowe. Przez cały tydzień w proponowanej ofercie zajęć pozalekcyjnych każdy mógł znaleźć  coś dla siebie, zgodnie z własnymi zainteresowaniami. A chętnych nie brakowało.

Udział w programie, nam nauczycielom wf  pozwolił lepiej wsłuchiwać się w głosy naszych wychowanków, poznać  ich punkt widzenia na lekcje i życie sportowe szkoły. Dla nas to dobra wskazówka do dalszej pracy, dla naszej młodzieży szansa na ciekawsze i atrakcyjniejsze zajęcia, sprawdzenie własnych sił w rywalizacji sportowej oraz możliwość spędzania wolnego czasu w sposób aktywny.

Dziękujemy wszystkim za wspólne działania, aktywną postawę i udział w życiu sportowym szkoły. Tym najaktywniejszym (wiadomo kto) – za wytrwałość i zaangażowanie w ten projekt.

Pozdrawiamy ZESPÓŁ WF z KLASĄ Gimnazjum nr 3 w Będzinie

DO ZOBACZENIA!

Opracowanie i wpis na blogu : Ewa Kilian

Nasza akcja w LAS (Lokalna Akcja Sportowa)

Piłka siatkowa dziewcząt zajmuje szczególne miejsce wśród gier zespołowych w naszej szkole. Dlatego w ramach LAS-u postanowiłyśmy zaprosić drużynę z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 1 w Będzinie do wspólnej gry. Trzeba przyznać, że nasze rywalki grały świetne ale nasza drużyna też pokazała klasę.

Była to świetna okazja do rywalizacji sportowej zgodnie z zasadą fair- play, sprawdzenia się w roli drużyny i oceny naszych mocnych i słabych stron w konfrontacji z nowym, mocnym przeciwnikiem. Spotkanie było też doskonałą okazją do integrowania się  z rówieśniczkami z innej szkoły, zawierania nowych znajomości i przyjaźni.

Dziękujemy za wspólną grę i pozdrawiamy całą drużynę siatkarek z Gimnazjum nr 1 w Będzinie oraz ich trenera p. Pawła.

Zespół WF z Klasą

siatkocc81wka1 OLYMPUS DIGITAL CAMERA siatkocc81wka-3 siatkocc81wka-miasto-3 siatkocc81wka-miasto-4 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – DZIEŃ SPORTU I ZDROWIA

Dzień Sportu i Zdrowia był doskonałą okazją do podsumowania  efektów całorocznej pracy w ramach działań sportowych i działań promujących zdrowie. Młodzież prezentowała zdobytą wiedzę i umiejętności rywalizując w konkursach o tematyce zdrowotnej i sportowej  rywalizacji.

Młodzież zmagająca się konkurencjach sportowych (turnieje piłki nożnej, trio basket, turnieje tenisa stołowego) przekonywała, że ruch i chęć zmierzenia swoich sił z innymi jest doskonałą alternatywą unikania zachowań ryzykownych  i formą spędzenia czasu wolnego z korzyścią dla zdrowia.

Nie zapomnieliśmy też o konkursach o tematyce zdrowotnej. Układaliśmy PIRAMIDĘ ZDROWIA i rozwiązywaliśmy testy wiedzy.

 PK SAM_4094 PK SAM_4117 SAM_4024

 

DSC06912_800x600  SAM_4083

Rozwiń, jeśli chcesz zobaczyć więcej fotek: Continue reading

La – królową sportu

Lekko atletyka ma wśród naszych uczniów swoich fanów. Sprzyja temu wiosna i ciepłe promienie słońca. Ale tak poważnie wielu z nas ceni sobie tą dyscyplinę sportu a szczególnie dużą popularnością cieszą się konkurencje indywidualne, w których można bić rekordy, jak: skok w dal, pchnięcie kulą czy biegi. Trening i dobre przygotowanie psychiczne robią swoje, o czym wiedzą nasze  nauczycielki wf p. Ewa Kilian i p. Ada Strzemińska, które nam mocno kibicowały.

W maju mogliśmy mierzyć swoje siły z rówieśnikami z innych szkół a nawet bić rekordy, np. w pchnięciu kulą ( Karol Mstowski 11,02 m). Pogoda ducha i nie tylko ta – dopisała, lak widać na poniższych fotkach.

Zespół WF z Klasą G 3 w Będzinie

Opracowanie i wpis na blogu: koordynator Ewa Kilian

 zdjęcie (4)zdjęcie (9)SAM_3612SAM_3609SAM_3605SAM_3604SAM_3603zdjęcie (2)SAM_3606

 

Nasz LAS – VI EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

                                            baner_stmig2014

Stawiamy na ekologię, kulturę i innowacyjność. Ale sport i aktywny wypoczynek mieszkańców – to priorytety Władz Miasta. Powstały liczne Strefy Aktywności Rodzinnej, organizowane są liczne akcje jak np. Aktywny Weekend i inne atrakcje. Każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli tylko zechce się ruszać!

Podobnie jak w poprzednich latach i w tym roku Będzin przystąpił do XX SPORTOWEGO TURNIEJU MIAST I GMIN. Turniej organizowany był w ramach VI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich przez Krajową Federację Sportu dla Wszystkich na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Celem tej akcji trwającej od 17.06 – 23.06.2014 r. było przede wszystkim promowanie aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia.

Jak przystało na Szkołę Promującą Zdrowie, my także aktywnie wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu. Tym samym dołożyliśmy się do zasłużonego zwycięstwa, bowiem nasze miasto zwyciężyło w kategorii od 30 do 90 tys. mieszkańców. Będzin zwycięzcą XX Sportowego Turnieju Miast i Gmin

Opracowanie i wpis: Koordynator Ewa Kilian

Czytaj dalej jak włączyliśmy się do akcji (rozwiń)

Continue reading

DZIEŃ PROJEKTÓW

W dniu 22 maja w naszym gimnazjum prezentowane były dla całej społeczności szkolnej i lokalnej projekty edukacyjne, a właściwie efekty pracy  ich uczestników.

 Dziewczęta z klasy I a zaprezentowały swoje działania w projekcie   NA ZDROWIE
-TOBIE, WAM I SOBIE
,
którego opiekunem była p. Ewa Kilian.  Dzięki udziałowi w programie edukacyjnym „Muuvit- ruszaj się z klasą” i własnej aktywności fizycznej zdobywały punkty, które umożliwiły im wirtualną podróż po krajach Unii Europejskiej  Każda z nich przedstawiła zebranym w świetlicy szkolnej własną prezentację z wirtualnej podróży, prezentując wybrane państwo. Opowiadały o stylu życia ich mieszkańców, zwyczajach żywieniowych, ich ulubionych formach aktywności ruchowej, znanych sportowcach. Zachęcały do zwiedzania ciekawych miejsc i i pięknych zakątków. Promowały wśród społeczności szkolnej zdrowy styl życia, zachęcając do większej aktywności fizycznej.

 DSC_1604 (1)     DSC_1607      DSC_1612

DSC_1618DSC_1621DSC_1686

  Pamiątkowe fotki  będą nam stale przypominać o aktywnym wypoczynku w czasie zbliżających się wakacji.

DSC_1627

Ekologicznie na sportowo

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone  w naszej szkole 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Akcją tą promujemy ekologiczny trybu  życia, zgodny z naturą i namawiamy wszystkich do segregowania śmieci .  

Tym razem ze względów organizacyjnych musieliśmy zmienić dzień świętowania na 21 maja. W tym dniu odbyła się inscenizacja, konkurs wiedzy ekologicznej i rywalizacja sportowa w formie wyścigów na wesoło. Jak zawsze dopisywał nam humor i dobra zabawa.

Opracowanie i wpis na blogu: koordynator Ewa Kilian

DSC06677_800x600 DSC06678_800x600 DSC06679_800x600                             DSC06682_800x600DSC06685_800x600

OSOBISTY MODEL ZDROWEGO STYLU ŻYCIA.

Zdrowie jest największym skarbem człowieka. Każdy chce żyć długo, zdrowo i szczęśliwie.  

Jak to osiągnąć ?

Jak podkreśla Zbigniew Cendrowski – „Bardzo modne stało się obecnie budowanie businesplanów – planów osiągania ekonomicznego sukcesu. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że do osiągania sukcesu   w jakiejkolwiek dziedzinie życia potrzebne jest zdrowie. Troska o nie, sposoby zachowania go też powinny być przedmiotem uważnego planowania i systematycznej realizacji.”

To idea  HEALTHPLANU. 

Doskonałym sposobem na osiągnięcie celów perspektywicznych w zakresie zdrowia jest świadome planowanie działań i systematyczna ich realizacja. To jedno z głównych zadań  wychowania fizycznego w ramach tzw. edukacji zdrowotnej. Ma ona przygotować młodzież do brania na siebie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

DEKALOG ZDROWEGO STYLU ŻYCIA przedstawiony młodzieży w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczyciela wf p. Ewę Kilian przybliżył 10 najważniejszych zasad postępowania, służących zachowaniu i pomnażaniu zdrowia. Dzięki temu łatwiej było wyznaczyć sobie cele i wcielać je w codzienne życie.

Oto kilka slajdów z naszej prezentacji (więcej zobaczysz po rozwinięciu strony):

         1 CAM02381 2 CAM02382 3 CAM02383

A takie OSOBISTE MODELE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA - HEALTHPLAN opracowali nasi Gimnazjaliści! Kliknij (rozwiń) i przeczytaj więcej:

                                                                Z pozdrowieniem: Koordynatorki WF z klasą

Opracowanie i wpis: koordynator Ewa Kilian

Continue reading

„Muuvit – Ruszaj się z klasą” – stawiamy na zdrowie

Ciekawsze lekcje, mnóstwo dobrej zabawy i pomysłów na urozmaicenie zajęć. Do tego dużo ruchu i wirtualne zwiedzanie Europy. A wszystko dzięki  programowi                        „Muuvit – Ruszaj się z klasą”! 

Dziewczęta z klasy I a w ramach projektu edukacyjnego „Na zdrowie – tobie, wam i sobie” postanowiły połączyć przyjemne z pożytecznym – zabawę i naukę ze zdrowiem. Dzięki własnej aktywności ruchowej mogły wirtualnie podróżować po całej Europie a nawet zwiedzać ciekawe miejsca z całego świata. Opiekunem projektu jest nauczycielka wychowania fizycznego p. Ewy Kilian

Ta wspaniała przygoda była możliwa dzięki przystąpieniu do programu edukacyjnego „Muuvit – ruszaj się z klasą”, którego koordynatorem  jest p. Ewa Kilian – nauczyciel wf.

Projekt prowadzony  przez Fundację v4sport,  jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jego partnerami są Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej. Projekt Społeczny 2012 oraz Program Sprawny Dolnoślązaczek.

                SAM_3503   2-slideshow-pl 3-slideshow-pl

4-slideshow-pl 5-slideshow-pl

Ta podróż pozwoliła im poznać zwyczaje i styl życia  rówieśników z różnych państw europejskich – czy są aktywni ruchowo?, jakie sporty lubią uprawiać?, jak się uczą?, jakie są ich zwyczaje żywieniowe?, co warto zwiedzić w ich państwie i zobaczyć w danym mieście?  Podpatrzone ciekawe pomysły wykorzystujemy na lekcjach wychowania fizycznego i do własnej aktywności ruchowej.

Opracowanie i wpis: koordynator Ewa Kilian

Przeczytaj  o naszych działaniach i zobacz więcej ( kliknij rozwiń)

Continue reading

WYBIERAM TO CO ZDROWE

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie dlatego tematyka zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania towarzyszyła nam nie tylko podczas różnych imprez szkolnych , ale podejmowana była na co dzień, podczas zajęć przedmiotowych  i pozalekcyjnych, a  także poprzez realizacje programów edukacyjnych.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe są przyczyną powszechnego zjawiska otyłości wśród młodzieży w wielu krajach Unii Europejskiej. Zjawisko to nie omija też uczniów naszych szkół. Dlatego podobnie jak w poprzednich latach,  i w tym roku uczestniczymy  w programie edukacyjnym „Trzymaj formę”. Jego celem jest kształtowanie zdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

                        trzymaj_forme            trzymaj_forme

Continue reading