cze 15

LAS – Festyn Dzielnicy Sikorskiego z turniejami sportowymi dla dzieci, młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz dorosłych.

PKFestyn Dzielnicy Sikorskiego, który odbył się 07.06.2014r. przy ZS nr 3 w Żorach był doskonałą okazją do przeprowadzenia Lokalnej Akcji Sportowej, która polegała na zorganizowaniu    i przeprowadzeniu otwartych turniejów sportowych: piłki nożnej, streetball‘a, siatkówki  plażowej dla dzieci, młodzieży licealnej i dorosłych z terenu Żor. W przygotowaniu imprezy sportowej pomogła mi młodzież oraz nauczyciele wychowania fizycznego ZS nr 3 w Żorach.

Poniżej przedstawiam plan przygotowań oraz organizacji turniejów sportowych:

1.Wyznaczenie nauczycieli wychowania fizycznego odpowiedzialnych za zorganizowanie i przeprowadzenie turniejów sportowych.

2.Opracowanie najważniejszych informacji dotyczących rozgrywek, wykonanie plakatów, przekazanie informacji na portale żorskie:

  • czas i miejsce zgłaszania drużyn (do 06.06.2014r., zgłoszenia przyjmują animatorzy ,,Orlika“), 
  • miejsce rozgrywania turniejów: boiska ,,Orlik“  i boisko do siatkówki plażowej przy ZS nr 3 w Żorach,
  •  kategorie wiekowe uczestników: szkoła podstawowa kl IV-VI, gimnazja, open  
  • obowiązują oficjalne przepisy streetball‘a i siatkówki plażowej,
  • skład drużyn do piłki nożnej: 5+1, obowiązują przepisy SZS,
  • od uczestników poniżej 18 r.ż wymagane są zgody rodziców/ opiekunów na udział w zawodach sportowych
  • dla najlepszych przewidziane nagrody, medale i dyplomy.

3.Pozyskanie funduszy od Gminy Miasta Żory na zakup medali i nagród rzeczowych.

4.wykonanie przez licealistów dyplomów.

5.Zakup medali i nagród rzeczowych oraz wody mineralnej i słodyczy.

6.Zorganizowanie sędziów oraz służb medycznych na czas trwania rozgrywek.

Dzień festynu:

1.Przeprowadzenie rekrutacji zgłoszonych drużyn przez wyznaczonych do przeprowadzenia turniejów nauczycieli wuefistów. Ja byłam odpowiedzialna za turniej streetball‘a

2.Określenie systemu gier w zależności od liczby zgłoszonych drużyn w danej kategorii: pucharowy,,, każdy z każdym“.

3.Przeprowadzenie turniejów sportowych.

4.Oficjalne ogłoszenie wyników, wręczenie medali, dyplomów i nagród rzeczowych przez dyrekcję szkoły.

Turnieje sportowe zgromadziły dużą liczbę zainteresowanych w każdej kategorii z różnych żorskich szkół i dzielnic i mimo upalnej pogody na boiskach trwała zacięta walka fair – play do końca.pn -festyn

fESTYN1f1

cze 15

Wycieczka IIa do Lipnik Dolnych na sportowo!

Dnia 11.06.2014r. uczniowie IIa wybrali się na trzydniową wycieczkę do Lipnik Dolnych w okolicy Bielska-Białej. Program wycieczki przewidywał różne atrakcje sportowe:  wspinaczka w  parku linowym, zjazd saneczkami po torze saneczkowym, wędrówka szlakami górskimi: na szczyt Dębowiec (686m n.p.m), na górę Gaiki (816 m n.p.m.) siatkówka popołudniowa i nocna, ćwiczenia aerobikowe na świeżym powietrzu, gry planszowe, marsze ścieżkami leśnymi. Uczniowie na pewno nie mieli czasu się nudzić, tym bardziej, że pogoda dopisywała wyłączając czwartkowe kilkugodzinne mżenie deszczem. Uczniowie wykorzystali czas spędzony poza szkołą efektywnie – ruchowo i zasługują na pochwałę bo naprawdę ,,nie obijali się“ i zaplanowany program wycieczki zrealizowali w 100% i nawet nie trzeba było ich bardzo motywować.

A oto jak spędzaliśmy czas na wycieczce:

DSCF0181DSCF0189DSCF0196

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie zostali przeszkoleni  przez instruktora jak korzystać ze sprzętu wspinaczkowego aby bezpiecznie pokonywać trasy o różnym stopniu trudności. Wielu z uczniów pierwszy raz jest w parku linowym, więc  serce zaczyna im bić nieco szybciej ale nie rezygnują z nowych wyzwań, pokonują swój strach i wchodzą na  liny.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Po atrakcjach wspinaczkowych idziemy stromym szlakiem wzdłuż wyciągu narciarskiego do schroniska,, Dębowiec“ a następnie kierujemy się na tor saneczkowy, gdzie rywalizujemy ze sobą, kto uzyska lepszy czas zjazdu saneczkami wyznaczonym torem. Po kilku seriach zjazdu najlepszy czas 36,60 uzyskuje nasza koleżanka Daria.

DSCF0206DSCF0201DSCF0193DSCF0214DSCF0208DSCF0224DSCF0230DSCF0220DSCF0228DSCF0231

cze 08

Wyniki konkursu ,, Zero zwolnień z w-fu i zero braków stroju,,

gold_medal_award_first_place_md_wmKonkurs ,, Zero zwolnień z w-fu i braków stroju gimnastycznego”, trwający w naszym gimnazjum od września 2013r. do kwietnia 2014r. został podsumowany. Najmniej braków stroju gimnastycznego i zwolnień nauczyciele wychowania fizycznego zanotowali w następujących klasach:

I miejsce – Ia

II miejsce – IIa

III miejsce – Ib

Gratulujemy klasom, które wygrały proowadzony ranking.

maj 28

Lekcja poza szkołą: nordic walking i konkurencje sprawnościowe na linach.

DSCF0065 DSCF0066 DSCF0067 DSCF0068 DSCF0069 DSCF0070 DSCF0071 DSCF0072 DSCF0073

Grupa dziewcząt z klasy IIb naszego gimnazjum spędziła ciekawą lekcje w-fu poza szkołą. Z kijami nordic – walking, po krótkiej rozgrzewce powędrowaliśmy do Skate Parku oddalonego od naszej szkoły o ok. 2 km. Tam zostały przeprowadzone konkurencje sprawnościowe na linach min. :1.Przejście na czas po wyznaczonej ,,pajęczynie,,,2. Przejście po linach za liderem wybranym przez grupę. Za upadek z liny były dyktowane punkty karne, należało ponownie przejść odcinek, gdzie osoba spadła. 3. Wejście po linach jak najwyżej na wskazanej ,,pajęczynie,,. Dziewczyny super się bawiły, tym bardziej, że dopisywała świetna pogoda. Wracałyśmy do szkoły doskonaląc marsz z kijami nordic -walking.

maj 19

07.06.2014r. Festyn Dzielnicy Sikorskiego organizowany również przez ZS nr 3 w Żorach na sportowo!

canstock6320994Dnia 07.06.2014r. podczas Festynu Dzielnicy Sikorskiego organizowanego min. przez ZS nr 3 w Żorach i Radę Dzielnicy Osiedla Sikorskiego zostaną przeprowadzone turnieje sportowe: piłki nożnej, streetball‘a i siatkówki plażowej w kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa kl IV-VI, gimnazja i open. Zapraszamy małych i dużych do licznego udziału w rozgrywkach. Na najlepszych czekają nagrody! Zapisów chętnych dokonują animatorzy Orlika przy ZS nr 3 w Żorach.

maj 01

Wkrótce ogólnoszkolny rajd górski na Kozią Górę z grą terenową i konkursem piosenki turystycznej!

stock-vector-man-and-woman-are-hiking-with-backpacks-114393277

Ogólnoszkolny Rajd Górski organizowany jest przez naszą szkołę każdego roku w okresie wiosny lub jesieni. Biorą w nim udział uczniowie z G-3  i III LO. W tym roku szkolnym młodzież już po raz XVIII będzie wędrowała po górskich szlakach. Tym razem celem naszej wyprawy będzie Kozia Góra. Byliśmy już m.in. na Hrobaczej Łące, Trzech Kopcach Wiślanych, Stożku, Magurce, Równicy i na wielu innych stokach. Tradycyjnie uczniowie podzieleni są na kilka grup, które idą do wyznaczonego celu różnymi szlakami, posługując się mapą turystyczną. Po dotarciu na miejsce młodzież wzmacnia się  ciepłym posiłkiem, a następnie rywalizuje ze sobą o przechodnią ,,maczugę”, biorąc udział w konkurencjach sportowych, które są przeważnie bardzo zabawne i wprawiają uczestników w dobry humor. Tegoroczny rajd ma być ciekawszy ponieważ oprócz dotychczasowych atrakcji przewidziana jest gra terenowa i konkurs piosenki turystycznej oraz konkurs na ciekawą makietę schroniska wykonaną z surowców zebranych podczas wędrówki.. Przed wyruszeniem na wyznaczony szlak turystyczny grupa wraz z opiekunem otrzyma kartę pracy z opisem zadań do wykonania podczas marszu. Za każde zrealizowane zadanie będą przyznawane punkty. Przewidziane są zadania o różnym charakterze np.:

1.Nazwijcie swój zespół i wymyślcie ciekawy okrzyk

2.Obiegnijcie 10x skupisko 5-6 drzew a następnie spocznijcie i załóżcie skarpetki na lewą stronę – zróbcie zdjęcie.

3. Zróbcie zdjęcie grupy- piramidy w ciekawym miejscu.

4.Obejmijcie chwytając się za ręce jak najwięcej drzew – zróbcie zdjęcie. 

Aby zmobilizować uczniów do wykonywania ciekawych zdjęć po powrocie do szkoły zostanie ogłoszony konkurs na najciekawsze zdjęcia z rajdu.

Konkurs piosenki turystycznej zostanie przeprowadzony po dotarciu wszystkich grup do schroniska Kozia Góra.

Czekamy z niecierpliwością na ten wyjazd.

 

kwi 06

G-3 pracuje na odznakę blog na medal!

blog na medalBlog na medal!   Postaramy się spełnić warunki konieczne do otrzymania tego wyróżnienia.

mar 31

Nie ma jak Nordic Walking!

PA032456Zdjęcie0024Zdjęcie0022Zdjęcie0021

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiosna szybko do nas zawitała, więc kije Nordic Walking znowu poszły w ruch….

Szkoła posiada w wyposażeniu bazy sportowej 19 par kijów toteż przeprowadzenie przez nauczycieli wychowania fizycznego nawet z liczniejszą grupą zajęć Nordic Walking, nie stanowi problemu. Pogoda dopisuje więc nauczyciele w-fu z różnymi grupami po krótkiej rozgrzewce rozciągającej, wędrują na Skate Park oddalony od szkoły o ok. 3 km, gdzie znajduje się siłownia na powietrzu oraz park linowy co jeszcze bardziej uatrakcyjnia zajęcia. Po dotarciu na miejsce można również z nich skorzystać., ćwicząc i wzmacniając mięśnie  RR, NN, T. Drugim miejscem marszu z kijami są Baranowice, ościenna gmina, gdzie super się wędruje ponieważ jest tam dużo lasów i widok jest wspaniały tym bardziej kiedy jest słonecznie. Taka forma zajęć szczególnie lubiana jest przez grupy dziewcząt.

mar 20

Nasi uczniowie również grają w grę kanadyjską Kin – ball.

kin-ball-web-11-440x233 KINBALLeduc

Klasa Ia grała w grę zespołową Kin – ball na boisku do piłki nożnej ,,Orlik”. Klasa została podzielona na 3 zespoły 5- osobowe (w przepisach zespoły liczą 4 osoby). Zwiększyliśmy liczebność zespołów aby każdy uczeń był zaangażowany w grę. Zespoły miały koszulki różnego koloru (żółte, czerwone i zielone). Ponieważ nie mamy oryginalnej piłki do gry w Kin- ball  toteż wykorzystaliśmy do naszej zabawy piłkę Fit – ball, która wielkością i ciężarem zbliżona jest do tej właściwej. Pozostałe zasady zachowaliśmy zgodnie z przepisami:

Losowanie przez kapitanów zespołów, która drużyna rozpoczyna wybijanie piłki. Jeden z zawodników wybijającego zespołu krzyczy „Omnikin” i wywołuje kolor zespołu przeciwnika. Wezwany zespół musi złapać piłkę, zanim spadnie na ziemię. Jeżeli piłka zostanie złapana wywołany zespół dostaje punkt, gdy piłka dotknie podłogi, ściany lub wyleci za linię pozostałe dwie drużyny otrzymują punkt.

Wniosek: Uczniowie super bawili się podczas gry w Kin – ball. Było dużo biegania ponieważ boisko do piłki nożnej jest zdecydowanie większe niż nasza sala gimnastyczna. Uczniowie nie czuli się skrępowani ścianami i ławeczkami, które są na sali. Widoczne było zaangażowanie zespołów podczas zabawy i przestrzeganie fair -play podczas walki o punkty. Zwycięska drużyna otrzymała piątki za aktywność na lekcji.

 

(Zdjęcia zostaną dołączone wkrótce)

mar 13

Dzień Patrona naszego gimnazjum jest też doskonałą okazją do podejmowania aktywności sportowej przez uczniów!

wyginam ciało śmiało  Dnia 03.03.2014r. w naszym gimnazjum obchodzono uroczyście Dzień Patrona – Jacka Kuronia. W tym dniu przeprowadzono apel oraz wiele ciekawych zajęć, konkursów związanych tematycznie z naszym patronem. Jednym z punktów programu była Gra Szkolna, która polegała na wykonaniu przez zespoły uczniowskie zadań sprawdzających różne wiadomości i umiejętności. Nie zabrakło również zadań o charakterze sportowym takich jak:

,,Mur Wałęsy” – uczniowie musieli pokonać w dowolny sposób i w jak najszybszym czasie mur składający się ze skrzyń gimnastycznych.

,,Wyginam ciało śmiało“ – zadanie na gibkość i kreatywność. Uczniowie układali ze swoich ciał napis Kuroń. Pomysłom nie było końca!

,,Ciężkie życie Solidarnościowca“ – zadanie na celność rzutów. Uczniowie rzucali podkowami o różnej wielkości do tunelu zrobionego z opon oraz zadanie szybkościowe – układanie muru z klocków na fundamentach ceglanych za pomocą pajączka.

Zespoły uczniowskie otrzymywały punkty za każde zadanie, które były wpisywane w kartę pracy, którą posiadał każdy przedstawiciel grupy. Zwycięzcą został zespół, który zdobył największą liczbę punktów po zrealizowaniu wszystkich zadań przewidzianych w Grze Szkolnej. Gimnazjaliści bardzo chętnie uczestniczyli w zadaniach sprawnościowych i dobrze się bawili.

Starsze posty &laquo

css.php