Jesteśmy Szkołą z klasą 2.0

Właśnie dzisiaj, 15 lipca otrzymaliśmy informację o zaliczeniu programu Szkoła z klasą 2.0.

Spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję programu Szkoła z klasą 2.0 w naszej szkole odbyło się już miesiąc wcześniej, tj. 14 czerwca. Wzięło w nim udział czterech opiekunów grup projektowych oraz dyrektor szkoły. Na początku przypomniałam wypracowany na początku roku szkolnego całoroczny  plan działania szkoły, który jest zgodny z harmonogramem programu Szkoła z klasą 2.0. Następnie poddaliśmy ocenie poszczególne elementy programu i stwierdziliśmy zgodnie, że wszystkie działania zawarte w planie zostały w pełni zrealizowane.

LISTA SUKCESÓW/DOBRYCH PRAKTYK:

 1. Poznanie nowego oprogramowania i wykorzystanie go w praktyce w trakcie realizacji projektu edukacyjnego:  Prezi,  Empressr, Windows Movie Maker, Sony Vegas, Glogster, Voki, PiZap, Photopeach, Jigsawplanet, Fotor.
 2. Umiejętna komunikacja nauczyciel – uczeń, uczeń – uczeń za pomocą poczty elektronicznej, GG, facebooka, telefonów komórkowych, blogów. Możliwość „kontrolowania” postepów uczniów poprzez wykorzystanie programów online.
 3. Nawiązanie bliższej współpracy z: Biblioteką Publiczną w Sułowie, Klubem „Stara Remiza”, parafią w Tworyczowie, Urzędem Gminy w Sułowie, rodzicami.
 4. Integracja nauczycieli z uczniami i rodzicami. Rodzice włączyli się w realizację projektu w następujący sposób: wozili dzieci i opiekuna na wywiady z księżmi, wsparli uczniów podczas przygotowania poczęstunku.
 5. Założenie nowej, poprawnie działającej strony internetowej naszej szkoły oraz sieci wi-fi, z której korzystają nauczyciele i uczniowie.
 6. Wdrożenie większości zasad Kodeksu 2.0. Zwracanie coraz większej uwagi uczniów na przestrzeganie praw autorskich.
 7. Korzystanie z pracowni komputerowej przez uczniów podczas długich przerw.
 8. Prowadzenie pięciu blogów uczniowskich i jednego nauczycielskiego. Uczniowie zdobyli w sumie 20 odznak, które są dla nich wartościową nagrodą za zaangażowanie w działania programu. Wiele wpisów uczniowskich zostało wyróżnione poprzez zamieszczenie na tablicy Pinterest.
 9. 4 wpisy nauczycielskie otrzymały wyróżnienie „Dobra praktyka”.  Wpisy koordynatora na blogu nauczycielskim zostały wyróżnione przez umieszczenie na tablicy Pinterest.

LISTA PROBLEMÓW I WYZWAŃ

 1. Brak profesjonalnego sprzętu do nagrywania: kamera cyfrowa, nieco przestarzały sprzęt komputerowy.
 2. Z powodu bardzo napiętego harmonogramu działań nie udało nam się zastosować w praktyce wszystkich punktów naszego Kodeksu 2.0. W pracowni komputerowej nie zostały założone loginy i hasła dla każdego z uczniów oraz nie zostało przeprowadzone szkolenie komputerowe dla dorosłych.

W przyszłym roku szkolnym będziemy starali się nadal podejmować działania rozpoczęte w tym roku poprzez wdrażanie wszystkich zasad Kodeksu 2.0. Chcielibyśmy aby w naszej szkole został wprowadzony dziennik elektroniczny oraz funkcjonowała platforma e-learningowa dla uczniów. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja Szkoły z klasą 2.0 była początkiem nowoczesnej edukacji z TIK. Proponujemy aby w kolejnym roku działania były podejmowane przez zespół nauczycieli, którzy będą realizowali z uczniami projekt edukacyjny.

Jak widać z powyższego podsumowania całorocznych działań jest więcej sukcesów niż problemów, z którymi warto byłoby się uporać w kolejnych latach.

W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które widzą potrzebę nowoczesnej edukacji na co dzień z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi TIK. Dziękuję za wsparcie Pani Dyrektor, nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się do programu Szkoła z klasą 2.0.

Wielkie słowa uznania dla moich blogerek :) Pauliny, Sylwii, Marleny, Iwony, Eweliny, Kasi i Darii, które bez wahania podjęły się nowego wyzwania jakim było prowadzenie bloga. Jak się okazało zdobyły wiele odznak i wyróżnień za swoje wartościowe wpisy. Wszystkie wpisy czytałam z uwagą i zaciekawieniem. Nadal zaglądam na Wasze blogi w oczekiwaniu wakacyjnych wpisów.

Oczywiście dziękuję uczniom, którzy z chęcią realizowali projekt edukacyjny o parafii w Tworyczowie. Może nie wszyscy wiedzą, że uczestniczyliśmy w Festiwalu Projektów 2.0 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik.

Więcej zdjęć z Festiwalu na stronie szkoły.

Pozdrawiam wszystkich i życzę bezpiecznych, słonecznych i radosnych wakacji :) .

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentarzy: 3

Festiwal 2.0

Dzisiaj  o godz. 11.30 w Remizie OSP w Sułowie odbył się nasz długo oczekiwany Festiwal 2.0.

Podsumowaliśmy nasze całoroczne działania w Szkole z klasą 2.0 przede wszystkim poprzez prezentację publiczną projektu edukacyjnego pt.: „Jak parafia w Tworyczowie wpisała się w historię jej mieszkańców?”.

Praca nad projektem odbywała się w czterech grupach zadaniowych, z których każda zajmowała się następującymi zagadnieniami:

 • wkładem księży w rozwój parafii;
 • budowlami sakralnymi z parafii;
 • twórcami ludowymi i kapliczkami;
 • prezentacją efektów projektu za pomocą narzędzi TIK.

Moja grupa przygotowywała prezentację projektu wykorzystując różnorodne narzędzia TIK poznane w trakcie spotkań projektowych.

Z materiałów otrzymanych przez pozostałe grupy przygotowaliśmy: prezentację w Prezi, w PP oraz Empressr, filmy w WMM i Sony Vegas, plakat interaktywny w Glogsterze, avatary w Voki, pokazy zdjęć w PiZapie, puzzle w Jigsawplanet, pokazy zdjęć w Photopeach.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej pracy i z dzisiejszej publicznej prezentacji. Na szczęście internet nie spłatał nam figla i działał należycie.

Podczas prezentacji projektu byli obecni zaproszeni goście, rodzice, uczniowie gimnazjum, którzy wypowiadali się z uznaniem o naszej pracy. Rodzice byli miło zaskoczeni i dumni ze swoich dzieci.

Realizując projekt chcieliśmy zdobyć informacje o historii naszej parafii i zasługach księży w niej pracujących, przybliżyć dzieje „Małej Ojczyzny – parafii Tworyczów”, nauczyć się wykorzystywania narzędzi TIK w nauczaniu i uczeniu się.

Myślę, że udało nam się zrealizować najważniejsze cele. Potwierdzeniem tego były słowa obecnego proboszcza parafii księdza Marka Gudza, który podziękował nam za przygotowanie tak wartościowego projektu. Zostaliśmy również docenieni za wykorzystanie nowoczesnych technik komputerowych w opracowaniu treści historycznych.  Myślę, że to był strzał w dziesiątkę – połączenie historii z nowoczesnością.

Linki do materiałów opracowanych przez nas – wkrótce.

Więcej zdjęć na stronie naszej szkoły.

Moja grupa - bez 2 osób
Gazetki
Glog
Paulina w roli narratora
Śpiew i gra na skrzypcach
Prezentacja filmu przez Darka
Kategorie informatyka, projekt edukacyjny, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentarzy: 2

Sportowo-projektowy weekend

Długi majowy weekend był czasem, który stał pod znakiem piłki ręcznej i przygotowań do prezentacji projektu edukacyjnego. Znalazła się również chwila na wypad na wycieczkę do pięknego Sandomierza.

Pomiędzy meczami drużyny Vive Targi Kielce korespondowałam z moją wspaniałą grupa projektową. Każdy z uczniów otrzymał na weekend konkretne zadania do wykonania lub naniesienie poprawek na to co już zrobili. Darek i Damian mieli do wykonania film z grafiką i wywiadami, Maciek uzupełnienie pokazów zdjęć w Photopeach, Kuba P. i Kuba R. mieli do wykonania filmik w Movie Maker, Paulina – prezentacje w Prezi, Damian B. – poprawki na Glogu, Mateusz – pokaz zdjęć w PowerPoint. W poniedziałek mamy pierwszą wspólną próbę całej klasy. Mam nadzieję, że wszyscy wywiążą się z powierzonych zadań i efekty będą zadowalające.

Z wcześniejszych wpisów wiecie, że pasjonuje mnie piłka ręczna.

Ten weekend był istną ucztą dla fanów tej dyscypliny sportu, ponieważ w Kolonii odbył się turniej czterech najlepszych drużyn Ligi Mistrzów – Final 4.

FC Barcelona i THW Kiel to przeciwnicy naszej najlepszej drużyny w Polsce. Z pierwszą z nich w półfinale niestety nie poradzili sobie w sobotę ulegając 28:23. Oznaczało to, że nie będą walczyć w finale ale mają jeszcze szansę na brązowy medal. Mecz był bardzo twardy i wyrównany. W końcówce jednak Hiszpanie odskoczyli nam kilka punktów i nie dało się odrobić tej straty. W niedzielę pokazali Niemcom, że nie znaleźli się wśród czterech najlepszych drużyn przypadkowo. Sędziowie usilnie utrudniali naszym wygranie meczu ale mimo fatalnego sędziowania mecz z Kielem wygraliśmy. Nasza drużyna żółto-biało-niebieskich zdobyła brązowe medale.

Wszystkie cztery mecze były bardzo emocjonujące, na najwyższym światowym poziomie.

I jeszcze wisienka na torcie, nasz rodak Marcin Lijewski, grający w HSV Hamburg ze swoją drużyną pokonał w finale Barcelonę i zdobył Puchar Ligi Mistrzów. Brawo!!!

Zostało 5 dni do prezentacji projektu! To mało i dużo.

Kategorie projekt edukacyjny, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, zainteresowania | Komentarzy: 7

Wakacje blisko

Dawno nie dodawałam wpisu n a swoim blogu. Cóż, brak czasu z powodu wielu zajęć.

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Do wakacji zostało jedynie 35 dni :) .

Będą to pracowite dni. Praktycznie codziennie będzie się działo coś ważnego. Najważniejsze wydarzenia to: jutro, tj. 22 maja, finał konkursu informatycznego „@lgorytm”, prezentacja publiczna projektu edukacyjnego, sprawdzenie wiedzy i umiejętności  z wychowania komunikacyjnego w klasie IV, tzw. egzamin na kartę rowerową, noc filmowa, wystawianie ocen z przedmiotów i zachowania oraz drukowanie świadectw. Niektórzy udadzą się na zasłużony odpoczynek, na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

W tym tygodniu uczniowie dowiedzą się jakie otrzymają przewidywane oceny końcoworoczne. Mają jeszcze trochę czasu aby zapracować na wyższe oceny. To już praktycznie ostatni dzwonek, Drodzy Uczniowie!

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń będzie prezentacja efektów naszego projektu edukacyjnego poświęconego poznaniu historii parafii w Tworyczowie oraz jej wpływie na losy mieszkańców. Podczas gromadzenia informacji do projektu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek od mieszkańców parafii, księży w niej pracujących, z ksiąg parafialnych. Uczniowie wcielali się w rolę fotoreporterów, wykonywali zdjęcia, prowadzili wywiady, wyszukiwali informacje w sieci.

Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania scenariusza Festiwalu 2.0, projektowania zaproszeń, dopracowywania szczegółów. Jest jeszcze sporo pracy przed nami ale mam nadzieję, że ze wszystkim zdążymy na czas i efekty naszej pracy będą interesujące. Nie będę zdradzać szczegółów, ponieważ to będzie niespodzianka. W prezentacji naszego projektu wykorzystaliśmy wiele narzędzi TIK, które wcześniej poznawaliśmy.

Trzecioklasiści, czy wybraliście już szkołę ponadgimnazjalną? Macie na to czas do 7 czerwca do godz. 15.00. Przypominam adresy do rekrutacji elektronicznej: nabor.zamosc.pcss.pl oraz https://lubelszczyzna.edu.com.pl/Kandydat/kseon.php

Po zrealizowaniu tych wszystkich bardzo ważnych zadań wszyscy udamy się na wymarzone wakacje.

Kategorie projekt edukacyjny, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentarzy: 9

Poświąteczny miszmasz

Na blogi zaglądam codziennie w oczekiwaniu nowych interesujących wpisów.

Nie było jakoś niestety czasu aby dodać nowy wpis na moim blogu. A duuużo się działo.

Może zacznę od rozstrzygnięcia konkursu na Gloga „Wiosenne wojaże po Polskich miastach”. Pomysł na taki konkurs zrodził się w mojej głowie pod wpływem popularności Glogów wśród blogowiczów Szkoły z klasą 2.0. W naszej szkole nie było jak dotąd propozycji wycieczki szkolnej, więc pomyślałam, że może uda się zaplanować wycieczkę jakiej jeszcze nie było. Program Glogster, którego uczniowie nie znali wydał mi się do tego idealny. Natchnieniem do takiej tematyki były książki z pięknymi miejscami w Polsce i na świecie, które otrzymały jako nagrody moje uczennice w konkursie na prezentacje w Prezi.

I miejsce ex aequo zajęły uczennice klasy IIIa Paulina Pasieka i Daria Kamińska. Czytaj dalej

Kategorie edukacja dla bezpieczeństwa, gazeta, informatyka, projekt edukacyjny, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentarzy: 10

Pasja i autorytet

Ostatni tydzień był obfitujący w wiele bardzo ważnych wydarzeń.

Najważniejsze z nich to wybór nowego papieża Franciszka I. Z uwagą i niecierpliwością cała moja rodzina oczekiwała na pojawienie się papieża. Pamięcią wracałam do momentu, kiedy to nasz wspaniały papież Jan Paweł II został wybrany na następcę św. Piotra. Jan Paweł II jest i zawsze będzie dla mnie wielkim autorytetem. Był wielkim i niezwykle mądrym człowiekiem, który działał na ludzi tak jakby był samym Panem Bogiem. Obecny papież jest bardzo sympatyczny, ma ciepły i przyciągający uwagę głos, jest skromnym i pobożnym człowiekiem.

Czytaj dalej

Kategorie informatyka, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, zainteresowania | Komentarzy: 5

Wielka Justyna!

Niech mi ktoś powie, że Justyna Kowalczyk nie jest wspaniała!

Kocham Panią Pani Justyno!

Dzisiejszym startem w Pucharze Świata na 10 km w Lahti udowodniła, że jest wspaniała, cudowna, najlepsza. Zdeklasowała rywalki, ponieważ przybiegła na metę o 23 sekundy przed wszystkimi.

Tym bardziej szkoda, że na mistrzostwach świata w Val di Fiemme zdobyła tylko jeden medal. We wszystkim trzeba mieć jednak jeszcze odrobinę szczęścia, którego tam jej zabrakło. Dla mnie i tak jest najlepszą sportsmenką wszech czasów.

Justyna Kowalczyk to niedościgniony wzór pracowitości, wytrwałości i siły charakteru!

A wieczorkiem skoki narciarskie :) . Wczoraj nasi skoczkowie udowodnili, że 3 miejsce na mistrzostwach świata drużynowo to nie był przypadek.

 

 

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, zainteresowania | Komentarzy: 1

Wycieczka jakiej nie było…

Na pewno słyszeliście powiedzenie, a właściwie życiową prawdę – „Podróże kształcą”.

Bardzo lubię podróże, wycieczki, zwiedzanie, relaks na świeżym powietrzu, poznawanie nowych, pięknych miejsc.

Tak, najchętniej wybieram się w miejsca, których jeszcze nie znam, nie widziałam na własne oczy. Ekscytujące jest poznawanie uroczych zakątków naszego kraju.  Mając wybór wyjazdu w miejsce dobrze mi znane i zupełnie nowe – wybieram nieznane :) .

W naszej ukochanej Ojczyźnie jest tyle wspaniałych miejsc, które zasługują na to aby się nimi zachwycić, prawda?

http://www.widoczki.com/gory-wiosna-domek.html

Odnajdźcie takie miejsca i przedstawcie je na interaktywnym plakacie wykonanym w Glogsterze: www.glogster.com. Możecie na nim umieścić zdjęcia, teksty, filmy, prezentacje, muzykę, słowem wszystkie elementy multimedialne jakie znajdziecie w sieci (pamiętajcie o źródłach). Pracę można wykonać samodzielnie lub w grupach 2-4 osobowych.

Odkryjcie nieznane, zaplanujcie wycieczkę jakiej nie było!

Zamieńcie się w kreatywne biuro podróży, któremu nie zależy na zarobieniu niezłej kasy lecz na zapewnieniu fantastycznych i niezapomnianych przeżyć. Zaplanujcie jakie miejsca chcielibyście odwiedzić w czasie tej jednej 2, 3 lub 4 dniowej wycieczki. Pamiętajcie o zamieszczeniu szczegółowego harmonogramu wycieczki, a w nim powinny się znaleźć:

 • liczba uczestników oraz transport,
 • odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami (w km),
 • przewidziane atrakcje (np.: mecz, koncert, kabaret, rejs statkiem, warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne lub wiele, wiele innych…)
 • nocleg (w jakiej miejscowości, hotel, namiot, kwatera prywatna, domek kempingowy…)
 • wyżywienie (ile posiłków, koszty, tradycyjny obiad lub coś typowego dla danej okolicy)
 • łączne koszty powinny być jak najniższe w stosunku do przewidzianych atrakcji (jednym słowem ciekawie i niedrogo).

Jak Wam się podoba ten pomysł?

Już nie mogę się doczekać Waszych niesamowitych pomysłów! Wymyślcie coś szalonego, co zapamiętacie do końca życia! Macie czas tylko do 22 marca 2013 r. Potem tylko pakować walizkę i w drogę, a tak naprawdę to trzeba plan zrealizować, zarezerwować noclegi, autokar itp. Organizacją tej wycieczki chętnie się zajmę :) .

Może właśnie Twój plan zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku szkolnym? Tak Twój! Mówię do Ciebie i do Ciebie, i do Ciebie też :) .

Więcej szczegółów zawiera WebQuest „Wiosenne wojaże po polskich miastach” przygotowany specjalnie na tę okazję przez Paulinę :) .

W razie pytań lub wątpliwości służymy pomocą – ja lub Paulina :) .

 

Kategorie informatyka, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, zainteresowania | Komentowanie nie jest możliwe

Planowanie projektu edukacyjnego

Temat naszego projektu brzmi: „Jak parafia w Tworyczowie wpisała się w historię jej mieszkańców?”

Temat projektu edukacyjnego został wybrany spośród wielu propozycji zgłoszonych przez uczniów. Gimnazjaliści byli najbardziej zainteresowani tematyką związaną z parafią Tworyczów, ponieważ w tym roku obchodzi ona jubileusz osiemdziesięciolecia powstania. To właśnie tutaj znajduje się drewniany kościół z 1933 r. oraz dzwonnica z 1949 r. wpisane do rejestru zabytków. Oprócz wyżej wymienionych zabytków projekt będzie obejmował inne miejsca kultu religijnego na terenie parafii, tj. kapliczki, cmentarz wojenny w Kitowie, kaplica w Sułowie. W projekcie będzie uwzględniona również działalność religijna poetów i twórców ludowych związanych z parafią.

Projekt realizują wszyscy uczniowie klasy II gimnazjum oraz uczennica klasy IIIa Paulina Pasieka, która prowadzi blog uczniowski w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. Czytaj dalej

Kategorie informatyka, projekt edukacyjny, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentarzy: 3

Ostatni mistrzowski wpis

Nie byłabym sobą gdybym nie napisała o dzisiejszych wielkich sukcesach naszych sportowców.

Najpierw Justyna, w morderczym biegu na 30  km, który trwał ok. 1,5 godz. przybiegła do mety jako druga. Zdobyła srebrny medal, który oczywiście jest ogromnym sukcesem, ale apetyty były na złoto. No, cóż. Nie udało się zdobyć mistrzostwa świata, na które Justyna jak najbardziej zasłużyła. O niecałe 4 sekundy wyprzedziła ją Bjoergen kilka metrów przed metą. Trzecia była Norweżka Johaug, a pozostałe zawodniczki zostały daleko w tyle.

I kolejny niespodziewany sukces naszych skoczków w skokach drużynowych. Kiedy przyjęli już do wiadomości, że przegrali walkę o brązowy medal o jedyne 0,8 pkt. okazało się  że sędziowie źle policzyli punkty Norwegom, którzy początkowo zajmowali drugie miejsce. Ostatecznie spadli poza podium, a nasz drużyna w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch i Maciej Kot (w kolejności od lewej) wskoczyli na trzeci stopień podium. To historyczny wyczyn, gdyż polscy skoczkowie w skokach drużynowych nigdy nie stali na podium mistrzostw świata. Super!!! Robimy postępy w tej dziedzinie.

Ostatecznie Polacy zdobyli trzy medale: złoty – Kamil Stoch, srebrny – Justyna Kowalczyk, brązowy - drużyna skoczków :) .

No i to niestety ostatni mistrzowski wpis sportowy :( .

Mistrzostwa świata w Val di Fiemme dały mi dużo wrażeń i emocji. Byłam bardzo rozczarowana niepowodzeniami Justyny, było mi jej żal ale ostatecznie wydarła ten srebrny medal. Skoczkowie również pokazali wolę walki i osiągnęli sukces.

Moje kolejne wpisy będą poświęcone w dużym stopniu realizacji projektu edukacyjnego, głównego zadania w II semestrze w Szkole z klasą 2.0.

źródło: http://ocdn.eu/images/pulscms/NjY7MDQsMCwwLDMwYywxNDI7MDYsMzBjLDE0Mg__/97205958496d68fe6d928f1211ca3b9d.jpg

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, zainteresowania | Komentarzy: 1