„WSZYSTKO MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ”

Wszystko może się przytrafić

Ostatnio obejrzałem polski film z gatunku dokument „Wszystko może się przytrafić”. Film został wyprodukowany przez Studio Kalejdoskop i Telewizję Polską w 1995 roku. Autorem scenariusza i realizatorem jest Marcel Łoziński, zdjęcia do filmu zrobił Arthur Reinhart. Za dźwięk odpowiedzialna była Halina Paszkowska, która wykorzystała w filmie utwory „Wiedeńska krew: J. Straus, „Fale Dunaju” Ivanvici, „Na wzgórzach Mandżulri”.

Akcja filmu dzieje się wiosną w miejskim parku. Bohater filmu to sześcioletni chłopiec Tomek Łoziński. Spędza on beztrosko czas w parku. Jeździ po nim na hulajnodze, ogląda kwiaty, goni motyle, karmi wiewiórkę i łabędzie. Jednak najbardziej interesują go odpoczywający na ławkach starsi ludzie. Chłopiec bez skrępowania zatrzymuje się przy nich, siada i pyta ich „Jak ci się żyje?”, „Czy jesteś smutny?”, „Ile lat może mieć człowiek?” Pytania zadawane przez chłopca są proste i trudne zarazem. Zachowania Tomka jest rzeczywiste, bardzo szczere i spontaniczne, jak u dzieci. Niektóre osoby traktują go lekceważąco, jak np. pani z rękawiczkami w dwóch różnych kolorach. 

W czasie rozmów ze starszymi ludźmi dowiaduje się o istocie wiary i śmierci, zdrowia, pracy i rodziny, powodach biedy, historii i jej wpływie na życie. Dowiaduje się, że samotność czasami jest czymś straszny, a czasami dobrocią.

Jako dziecko jest przekonany, że w życiu może wszystko się zdarzyć, można spotkać dinozaura, mieć strasznie dużo lat. Wędrując przez park i rozmawiając z ludźmi poznaje życie.

Odpowiedzi udzielane przez ludzi są prawdziwe, wzięte z życia, doświadczenia osób, które dużo przeżyły.

Film ten nie jest zwykłym dokumentem. Zachęca nas do ,przemyśleń na temat życia. Film jest niezwykle naturalny, jak by był nakręcany bez wiedzy osób tam występujących. Właśnie to w tym filmie podobało mi się najbardziej – spontaniczność.

Film ten przekonały krytyków został doceniony na wielu festiwalach polskich i międzynarodowych. 

KUBA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge