Akcja „Zanuć z CC”

 

Asoka – Glimmer of Hope, www.jamendo.com, dostęp z dnia 29.03.2014 r., CC BY-NC-SA.

Korzystając z muzyki na wolnych licencjach np. ze strony www.jamendo.com, mogę w nią wzbogacić (jako w podkład muzyczny) prezentacje multimedialne, które tworzę na zajęcia z historii i geografii. Tym bardziej jest to fajne, gdyż nie łamiąc praw autorskich mogę  korzystać z zasobów fono i tworzyć przydatne i miłe dla ucha pomoce naukowe.

Posted in Bez kategorii | 12 Comments

Szanse powstania styczniowego

   Teoretycznie ze wszystkich polskich powstań narodowych, dwa mogłyby się wydać kompletnie bezsensowne – krakowskie i styczniowe. Krakowskie w istocie było bez sensu, ale styczniowe…po pewnych rozważaniach doszłam do wniosku, że wybuchnąć musiało. No bo wiosna posewastopolska tak czy tak by nastąpiła, chyba jedyna rzecz, która mogła zapobiec powstaniu styczniowemu to uwłaszczenie chłopów polskich w tym samym czasie co rosyjskich. No bo dalej – Aleksander Wielopolski, branka no i wybuch powstania. Ale czy gdyby np. od początku na czele powstania stał ktoś taki jak Traugutt, który został przywódcą stanowczo za późno, a nie taki Mierosławski, którego sława jako „przywódcy nieudanych powstań” naprawdę powinna dać Polakom do myślenia, albo gdyby jakimś cudem udało się przemycić karabiny odtylcowe (mielibyśmy wówczas przewagę nad Rosją pod względem uzbrojenia), to może jednak nie byłoby takie bezsensowne. Aczkolwiek partyzantką to z tego co mi wiadomo nikt wojny jeszcze nie wygrał, ale…

   Nie sądzę, aby powstanie styczniowe miało szanse powodzenia. Zbyt dużą przewaga militarna Rosjan zarówno pod względem liczebności uzbrojenia i wyszkolenia. Przeciągało się to powstanie długo, ale od początku było skazane na klęskę chyba, że plan równoczesnego powstania Rosjan w tamtym czasie by wypalił. Tylko, żę Rosjanie byli przyzwyczajeni do ucisku i do niczego takiego nie doszło. Według mnie jedynym naszym powstaniem, które mogło zakończyć się sukcesem było powstanie listopadowe, posiadaliśmy wtedy silną, jedną z najlepiej, o ile nie najlepiej wyszkoloną i wyposażoną armię w Europie dzięki Konstantemu, byliśmy też w miarę liczni, a nasi oficerowie byli dobrymi dowódcami. Tylko szkoda, żę nasi dyktatorzy powstania byli beznadziejni.
Wracając do tematu, gdyby Traugutt został wcześniej dyktatorem, powstanie trwało by tyle samo czasu o ile nie dłużej, zakończyło by się klęską, ale mogli byśmy się pochwalić zwycięstwami w pojedynczych bitwach.

   W powstaniu styczniowym dysproporcja sił była zbyt wielka. Choćby nie wiem jakich cudów dokonywaliby powstańcy i gdyby nawet mieli możliwość porwania za sobą całego narodu to broni i amunicji nie starczało nawet dla tych (stosunkowo) nielicznych walczących, a co mówiąc o liczbach, które mogły by nawiązać równorzędną walkę z Rosjanami na wzór Powstania Listopadowego. Już nie wspominając o właściwym przeszkoleniu i dysponowaniu wodzami, którzy byliby w stanie sprawnie dowodzić liczącymi po kilkadziesiąt tysięcy ludzi armiami. Listopadowe przyniosło w konsekwencji m.in. likwidację armii polskiej i od tego momentu jedyna szansa na udane powstanie to rozkład sił przeciwnika i korzystny układ sił międzynarodowych.

 

   Tworząc plakat wykorzystałam obrazy: „Ranny powstaniec”via Wikipedia Commons, autor: Stanisław Witkiewicz, CCO; „Patrol powstańczy – pikieta” via Wikipedia Commons, autor: Maksymilian Gierymski, CCO; „Romuald Traugutt” via Wikimedia Commons, autor: anonimowa fotografia, CCO; „Polonia Bitwa” via Wikipedia Commons, autor: Artur Grottger, CCO; „Branka 1863″ via Wikimedia Commons, autor: Aleksander Sochaczewski, CCO.

Posted in Bez kategorii | 3 Comments

Ludy prekolumbijskie w Glogster Edu

   Oto mój plakat dotyczący Ludów prekolumbijskich wykonany w programie Glogster Edu. Zdjęcia, które wykorzystałam w plakacie zaczerpnęłam z: Wojownik – Jaguar (via Wikipedia Commons, autor: nieznany, CCO), Flaga Państwa Inków (via Wikipedia Commons, autor: Huhsunqu., na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5), Mapa Państwa Azteków(via Wikipedia Commons, autor: nieznany, CCO), Współcześni Majowie (via Wikipedia Commons, autor: Henrique Matos, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Posted in Bez kategorii, Epoka nowożytna | 1 Comment

Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych w Zondle

Zapraszam do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu historii Stanów Zjednoczonych. Quiz wykonałam w programie Zondle.

Wykorzystałam nazstępujące zdjęcia z Wikipedia Commons: Jerzy Waszyngton – autor: Gilbert Charles Stuart, CCO; Abraham Lincoln – autor: Alexander Gardner, CCO; Thomas Jefferson – autor: Rembrandt Peale, CCO; Godło Stanów Zjednoczonych i Godło Włoch na licencji CCO; Godło Francji na licencji Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0 Francja.

Posted in Bez kategorii | 3 Comments

Karawela w Thinglink

   Zapewne uznacie, że to nudne, gdyż ostatnio na moim blogu pojawia się dość często temat odkryć geograficznych, ale przecież dzięki nim zmienił się świat i życie Starego Lądu. Było to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w historii świata, dlatego poświęcam im tak dużo uwagi.

   Dziś proponuję odkrycia geograficzne w nieco innej wersji – w programie Thinglink (www.thinglink.com) :-)

  Życzę miłego odbioru i pozytywnych wrażeń ;-)

W programie wykorzystałam filmiki z www.youtube.com: trójmasztowiec: autor – inLovestudiofoto, CC BY-SA 3.0, działa i działka: autor – Jacek Kupras, CC BY-SA 3.0, poszycie stykowe: autor – MrVertimax, CC BY-SA 3.0, dziób karaweli: autor – Szymon Jakobsze, CC BY-SA 3.0.

Posted in Bez kategorii | 3 Comments

Odkrycia geograficzne

Odkrycia geograficzne w programie Tagul.

Odkrycia geograficzne w programie Tagul.

Plakat „Odkrycia geograficzne w programie Tagul.

Posted in Bez kategorii | 2 Comments

„Rozszyfruj CC” – zadanie z zielonej serii

   Pierwszą zieloną odznakę można zdobyć wykonując zadanie „Rozszyfruj CC”. Postaram się ją uzyskać wykonując plakat o licencji CC BY-SA.

   Plakat, w którym wykorzystałam tekst z plakatu Pana Piotra Chuchli (CC BY-SA 3.0), powstał w programie piZap. Tworząc go wykorzystałam wskazówki ze strony http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/akcja-2-0-rozszyfruj-cc/#more-11021.

   Licencja CC BY-SA 3.0, czyli uznanie autorstwa na tych samych warunkach 3.0 Polska. Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja.  Jest to licencja używana przez Wikipedię i jej siostrzane projekty. http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/

Zdjęcia własne. Tekst pochodzi z plakatu Pana Piotra Chuchli (CC BY-SA 3.0). Plakat wykonany w programie piZap.

Zdjęcia własne. Tekst pochodzi z plakatu Pana Piotra Chuchli (CC BY-SA 3.0). Plakat wykonany w programie piZap.

Posted in Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 8 Comments

Podróże z programem piZap

 Dla tych wszystkich, którzy uwielbiają pracę ze zdjęciami pragnę zaprezentować moje najnowsze odkrycie -program piZap, w którym można eksperymentować z fotkami. Oto próbka moich zabaw w programie …

 

Materiały własne opracowane przy wykorzystaniu programu piZap.

Materiały własne opracowane przy wykorzystaniu programu piZap.

Materiały własne opracowane przy wykorzystaniu programu piZap.

Materiały własne opracowane przy wykorzystaniu programu piZap.

Materiały własne opracowane przy wykorzystaniu programu piZap.

Materiały własne opracowane przy wykorzystaniu programu piZap.

Wspomnienie z wakacji - materialy własne wykorzystane w programie piZap.

Wspomnienie z wakacji – materialy własne wykorzystane w programie piZap.

Posted in Bez kategorii | 1 Comment

Średniowiecze …

 Zapraszam do krótkiej relacji średniowiecznego księcia, który prezentuje swoją epokę….

Posted in Bez kategorii | 1 Comment

Literacka Nagroda Nobla na osi czasu w Timotoast

Od pewnego czasu poszukiwałam programu do opracowania osi czasu, w którym mogłabym pobawić się chronologią. Przeszukując Internet znalazłam stronę www.timotoast.com i w programie Timotoast stworzyłam oś czasa poświęconą Literackiej Nagrodzie Nobla.

Materiały, które wykorzystałam do stworzenia osi czasu pochodza z Wikipedia Commons [domena publiczna] na licencjach CC O, GNU  Licencja Wolnej dokumentacji 1.2, CC-BY-SA-3.0, 2.5,2.0,1.0, dostęp 17.03.2014r. i 18.03.2014 r.

 

Posted in Bez kategorii | 1 Comment