RSS Feed
 1. Lekcje poza szkołą

  Czerwiec 15, 2015 by gim1

  wf-z-klasa_naklejka_a6_1.jpg

  W semestrze letnim zadaniem do wyboru były lekcje poza szkołą. W tym okresie oprócz hali sportowej, lekcje odbywały się na basenie, stadionie miejskim, Orliku, ( w okresie zimowym wyjazdy na lodowisko). Od wczesnej wiosny gimnazjaliści przynajmniej raz w tygodniu 2 godziny wychowania fizycznego realizowali na lekcjach poza szkołą, głównie na Orliku i stadionie, gdzie odbywały się zajęcia z lekkoatletyki, piłki nożnej , piłki siatkowej a także zajęcia według pomysłu i inwencji uczniów. Zajęcia poza szkołą , szczególnie na świeżym powietrzu mają dobry wpływ na rozwój fizyczny uczniów a także odpoczynek i odprężenie fizyczne.

  Gimnazjaliści to już poważni ludzie :) . Jednak często lubią zajęcia „na wesoło”. Wśród wielu lekcji na powietrzu wybraliśmy jedną, Zajęcia na Orliku miejskim, grupa chłopców I klasa Gim. temat: Gry i zabawy z piłką nożną. Wydawałoby się, że w lekcji nie było nic nadzwyczajnego, ale zabawy zawarte w niej były „trochę dziecinne” jak na gimnazjalistów co wywoływało wiele radości.

  Gry i zabawy umożliwiają konfrontację indywidualnych i zespołowych walorów sprawnościowych. Są proste, nie wymagają treningu oraz nie powodują nadmiernego zmęczenia organizmu. Ważny nie jest wynik, ale udział w zabawie. Przepisy gier i zabaw zawierają propozycję dla każdego, bez względu na wiek, płeć i poziom sprawności fizycznej. Są atrakcyjną formą aktywizacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Przeprowadzenie lekcji wychowania fizycznego z wykorzystaniem gier i zabaw nie wymaga specjalnego miejsca i dużej ilości sprzętu sportowego. Wykorzystujemy sprzęt i przybory sportowe typowe i nietypowe dla uatrakcyjnienia zajęć. Taką formę lekcji wprowadza się w celu jej urozmaicenia i uatrakcyjnienia.

  pilka_nozna_-orlik


 2. Lokalna Akcja Sportowa

  Czerwiec 15, 2015 by gim1

  logo

  Coca Cola Cup to ogólnopolski turniej piłki nożnej dla gimnazjalistów. Sportowym wydarzeniem w naszej szkole były rozgrywki tego popularnego turnieju. Oprócz udziału naszych drużyn w zawodach byliśmy aktywnymi organizatorami turnieju na poziomie eliminacji  i półfinału województwa lubelskiego.

  Udział w znanym turnieju jest dla  młodzieży atrakcyjną formą rozgrywek. Ambasadorem turnieju jest najlepszy polski piłkarz-Robert Lewandowski. Ze względu na popularność piłki nożnej wśród naszych gimnazjalistów nie trzeba było ich namawiać do organizacji i czynnego udziału w zawodach. Przygotowanie naszych drużyn do zawodów odbywały się na zajęciach SKS.

  Eliminacje do turnieju odbyły się 30 marca br. (ze względu na pogodę) na hali sportowej. W zawodach oprócz naszych drużyn wzięły udział drużyny z Borzechowa, Radawczyka, Jastkowa, Mętowa.

  Skład Gimnazjum nr 1 Bełżyce -dziewczyny : Kinga Górka, Julia Wieczorkiewicz, Zuzanna Rakuś, Jagoda Kalinowska, Agata Łakota, Elżbieta Al.-Abadi, Adrianna Gerhand, Angelika Jarska, Eliza Lalak.

  Skład Gimnazjum nr 1 Bełżyce- chłopcy : Michał Górka, Dawid Plewik, Kamil Zagajewski, Dominik Walczak, Mikołaj Wójtowicz, Paweł Nagnajewicz, Dominik Karaś, Piotr Wójtowicz, Jonatan Kuna, Paweł Sieńko.

  Wyniki eliminacji:

  Dziewczęta

  Borzechów – Bełżyce nr 1                 3 : 1

  Borzechów – Radawczyk                   4 : 0

  Bełżyce nr 1 – Radawczyk                 3 : 2

  1. Borzechów
  2. Bełżyce nr 1
  3. Radawczyk

   

  Chłopcy

  Bełżyce nr 1 – Mętów                                    6 : 0

  Jastków – Radawczyk                         2 : 5

  Bełżyce nr 1 – Jastków                       4 : 0

  Radawczyk – Mętów                          6 : 2

  Bełżyce nr 1 – Radawczyk                 3 : 1

  Mętów – Jastków                               1 : 2

  1.  Bełżyce nr 1
  2. Radawczyk
  3. Jastków
  4. Mętów

  Półfinał województwa lubelskiego zorganizowaliśmy 12 maja na Orliku. W zawodach wzięły udział drużyny:

  nasza Gimnazjum nr 1 Bełżyce, Gimnazjum nr 1 Krasnystaw, Gimnazjum nr 19 Lublin, Gimnazjum Biskupiak Lublin.

  Etap II – półfinał wojewódzki – wyniki

  Bełżyce nr 1 – Krasnystaw nr 1                     1 : 2

  Lublin nr 19 – Lublin Biskupiak                     3 : 2

  Lublin Biskupiak – Krasnystaw nr 1               0 : 4

  Lublin nr 19 – Bełżyce nr 1                            1 : 1

  Bełżyce nr 1 – Lublin Biskupiak                     6 : 2

  Krasnystaw nr 1 – Lublin nr 19                      2 : 2

  1. Gimnazjum nr 1 Krzsnystaw
  2. Gimnazjum nr 19 Lublin
  3. Gimnazjum nr 1 Bełżyce
  4. Gimnazjum Biskupiak Lublin

   

  Udział w turnieju był kolejnym doświadczeniem zarówno pod kątem organizatorskim dla nauczycieli i uczniów, a także ze względu na rywalizację i zabawę sportową. Mimo iż nasze gimnazjum nie awansowało do finału , uważamy, że zorganizowana Akcja Sportowa zakończyła się sukcesem i satysfakcją wszystkich.

  Obraz 063Obraz 064Obraz 065Obraz 066Obraz 067Obraz 068Obraz 069Obraz 070Obraz 074Obraz 080Obraz 089Obraz 092Obraz 093Obraz 097Obraz 098Obraz 100Obraz 101Obraz 103Obraz 102Obraz 105Obraz 107Obraz 107Obraz 108Obraz 109

   


 3. Zajęcia poza szkołą – wyjazd na lodowisko

  Luty 20, 2015 by gim1

   

  icemania

  Dnia 19 lutego 2015 r. grupa uczniów z gimnazjum wraz z opiekunami pojechała na lodowisko Icemania  w Lublinie.

  102_3321

  102_3320

  102_3319102_3318102_3317102_3316102_3315102_3314102_3312102_3310


 4. Zadanie na semestr letni

  Luty 20, 2015 by gim1

  Zadanie na semestr letni to:  LEKCJE POZA SZKOŁĄ

   


 5. Zajęcia pozalekcyjne – Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej

  Luty 20, 2015 by gim1

  Relacja z Mistrzostw Gimnazjum w halowej piłce nożnej imagesp

  Grupa A (klasy III d, I a, II a)

  III d-I a 16:3

  III d-II a 1:0

  II a-I a 9:2

  1. III d   6   17:3

  2. II a    3    9:3

  3. I a      0    5:25

   

  Grupa B (klasy III c, II c, II d)

  III c-II c   12:1

  III c-II d     5:3

  II d-II c       3:0

  1. III c     6     17:4

  2. II d      3      6:5

  3. II c     0        1:15

   

  Grupa C (klasy III a, I d, II b)

  III a-I d   2:0

  III a-II b   10:3

  II b-I d      0:3

  1. III a    6     12:3

  2. I d       3       3:2

  3. II b    0       3:13

  Półfinały:

  III a-II a   2:1

  III c-III d  1:6

   

  Mecz o III miejsce:

  II a-III c   3:10

  Finał:

  III a-III d   0:2

  Mistrzem Gimnazjum w halowej piłce nożnej została klasa III d

   


 6. ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

  Grudzień 15, 2014 by gim1

   

   

  imagesj

  Pozalekcyjne zajęcia sportowo-rekreacyjne to dobrowolne zajęcia dla uczniów w czasie wolnym od nauki. Wszystkie te zajęcia są ściśle zintegrowane z kulturą, wychowaniem, higieną oraz dbałością o zdrowie. Pozalekcyjne zajęcia sportowe dają uczniom możliwość spędzania czasu wolnego aktywnie i z pożytkiem dla ich zdrowia. Pozwalają odpocząć, zregenerować siły fizyczne i psychiczne po całodziennym pobycie w szkole, rozwijać i pogłębiać zainteresowania sportowe. Pełnią określone funkcje: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.

   imageso

  …Obecnie przyjmuje się, że celem szkolnego wychowania fizycznego jest kierowanie rozwojem somatycznym i motorycznym oraz kształtowanie u wychowanka takiego systemu trwałych nastawień wobec własnego ciała i jego potrzeb, który w praktyce przejawiać się będzie w aktywnym dążeniu jednostki do osiągania i utrzymywania zdrowia i wysokiego poziomu sprawności fizycznej dla własnego i społecznego dobra. Poprzez wychowanie fizyczne należy więc otwierać przed uczniem perspektywę doskonalenia fizycznego, co wiąże się ściśle z nauką pracy nad samodoskonaleniem i umiejętnością kontroli tych zabiegów. Sportowe gry zespołowe w systemie w-f powinny być jednym ze sposobów osiągania tych zamierzeń.

  Zadania stawiane przed grami zespołowymi zajmują ważne miejsce w programie wychowania fizycznego. Na pierwszy plan wysuwane są te zadania, które związane są ściśle z rozwojem fizycznym wychowanka. W ich obręb wchodzą takie zadania jak:
  – rozwijanie cech fizycznych dziecka (harmonijny rozwój ciała, odpowiednia sylwetka);
  – rozwijanie sprawności fizycznej (rozwój cech motorycznych, zwiększenie wydolności);
  – podnoszenie stanu zdrowia

  Gry zespołowe spełniają również rolę pomocniczo-uzupełniającą w procesie wszechstronnego wychowania młodzieży, gdyż wychowanie fizyczne jest częścią wychowania w szerokim tego słowa znaczeniu.

  1. Gry w wychowaniu umysłowym.

  Zasadniczym środkiem wychowania umysłowego jest nauka. Gry pomagają w kształtowaniu takich cech jak uwaga, pamięć, myślenie, orientacja, spostrzegawczość, refleks, które sprzyjają osiąganiu wyników w nauce.

  Walka w zespole wpływa korzystnie na rozwój dziecięcej wyobraźni pogłębiając przy tym wiadomości o otaczającym świecie.

  2. Gry w wychowaniu estetycznym.

  Gry sprzyjają rozwijaniu piękna ruchu, płynności, koordynacji, harmonii, i zdolności wyczuwania rytmu i taktu.

  W czasie trwania zajęć wdraża się młodzież do porządku i ładu, zwraca uwagę na schludny wygląd i czystość, wyrabia podstawowe nawyki higieny.

  3. Gry w wychowaniu moralno-społecznym.

  W tym dziale wychowania gry są kopalnią możliwości oddziaływania na stronę psychiczną dziecka. W grze, gdzie występuje współzawodnictwo i współdziałanie zespołowe uzewnętrznia się prawdziwy charakter młodego człowieka.

  Z punktu widzenia społecznego walka zespołowa uczy dzieci działania w zespole i na jego korzyść, przy rezygnacji z własnych ambicji, uczy też zaufania do partnerów, a także przestrzegania przepisów i zasad danej gry.

  Gry zespołowe rozwijają samodzielność, śmiałość, zdyscyplinowanie dziecka, sztukę panowania nad swym ciałem i umysłem, co ma olbrzymie znaczenie w późniejszym życiu.

  Realizacja wszystkich zadań stawianych przed zespołowymi grami sportowymi prowadzi do wszechstronnego rozwoju psychomotorycznego dzieci i młodzieży. Z tego powodu zostały one ujęte w programie wychowania fizycznego w szkole, zwłaszcza że treści poznawcze, wychowawcze i światopoglądowe zawarte w walce zespołowej w pełni odpowiadają ogólnym celom wychowania…

  Bibliografia:
  1) E. Pudełkiewicz „Humanistyczna koncepcja modelu kultury fizycznej” PWN Warszawa;
  2) P. Rudik „Psychologia sportu” Sport i Turystyka;
  3) G. Mead „Umysł, osobowość, społeczeństwo” PWN Warszawa;
  4) J. Dziąsko, Z. Naglak „Teoria sportowych gier zespołowych” PWN Wrocław;
  5) A. Cedrowski „Jaki sport szkolny” WF i Higiena Szk. nr 2 1987

   imagesm

  W naszym gimnazjum program zajęć ustalany jest po konsultacji z uczniami, uwzględniając ich indywidualne zainteresowania i potrzeby, w oparciu o możliwości bazowe szkoły oraz przy przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

  Od września systematycznie odbywają się zajęcia pozalekcyjne w trzech najbardziej popularnych wśród uczniów naszej szkoły dyscyplinach, biorą w nich udział wszyscy chętni uczniowe :

  piłka nożna (poniedziałek 15.00.-16.30 Jarosław Górka)

  piłka siatkowa (czwartek 14.10-15.45 Tomasz Bojar)

  piłka ręczna (piątek 14.10-15.45 Marek Peciak)

  Od miesiąca na zajęciach (na prośbę uczniów) organizowane są międzyklasowe Mistrzostwa szkoły. Relacja wkrótce….

   


 7. SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ (SOS)

  Listopad 5, 2014 by gim1

  Roundtable Puzzle Solving Team

   

  29 października na hali sportowej odbył się Sportowy Okrągły Stół. Uczestnikami spotkania byli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Bełżycach oraz nauczyciele wychowania fizycznego: koordynator programu Jarosław Górka oraz nauczyciele wspomagający Tomasz Bojar i Marek Peciak.

  Koordynator programu przypomniał zasady i cele programu WF z klasą /byliśmy uczestnikami I edycji/. Przedstawił również cel debaty jakim była dyskusja na temat sposobów udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz proponowane zadania do wyboru w semestrze zimowym i letnim. W debacie brali udział reprezentanci poszczególnych klas. Było obecnych ok. 100 uczniów. Dyskusja miała charakter swobodny. Wszyscy na równych prawach brali w niej udział.

  Uczniowie chętni byli do realizacji kilku zadań: projekt edukacyjny WF, zdrowe odżywianie, nowe zajęcia pozalekcyjne.

  Wybrane zadanie na semestr zimowy to : ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

  Wybrane  zadanie na semestr letni to: LEKCJE POZA SZKOŁĄ

  Mamy zamiar korzystać  z Orlika i stadionu miejskiego, lodowiska a także zorganizować wypad na narty. Pogody się nie boimy, mamy nadzieję, że piękna zimowa aura pomoże nam w realizacji naszych planów.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

   


 8. Aktywność sportowa we wrześniu

  Październik 24, 2014 by gim1

  • Turniej Orlika o puchar premiera

  (16.09.2014) Bełżyce

  dziewczyny  I miejsce (Kinga Górka, Agata Łakota,Zuzanna Rakuś, Ada Gerhand, Angelika Jarska, Angelika Babisz, Dominika Wójtowicz, Ela Al-Abadi, Klaudia Włodarczyk,Aleksandra Bartoszcze,Eliza Lalak,Jagoda Kalinowska)

  chłopcy I miejsce   (Michał Górka,Dawid Plewik,Kamil Zagajewski,Rafał Góra,Kacper Sadura,Dominik Walczak,Dominik Ostrowski,Maciej Taramas)

  opiekun : J.Górka

   

  • IV Powiatowe Biegi Uliczne „Biegaj z nami”

  (21.09.2014) gmina Jastków/gmina Garbów

  dziewczyny V miejsce (Kinga Górka, Zuzanna Rakuś,Ada Gerhand,Wioletta Winiarska,Katarzyna Kołodziejczyk)

  chłopcy VI miejsce  (Michał Górka,Dawid Plewik,Dominik Walczak,Dominik Ostrowski,Piotr Podlaski)

  opiekunowie: J.Górka , T. Bojar

   

  • Sztafetowe biegi przełajowe – etap powiatowy

  (29.09.2014) Bychawa

  dziewczyny IV miejsce

  (K.Górka,Z.Rakuś,A.Gerhand,W.Winiarska,K.Kołodziejczyk,J.Kalinowska,A.Rodzik,

  A.Blacha,H.Wójtowicz,J.Rumińska,A.Winiarska)

  chłopcy V miejsce  (M.Górka,D.Ostrowski,P.Podlaski,D.Gąska,M.Porębiak,K.Winiarski,W.Listoś,

  P.Wójtowicz,M.Basak,K.Kucaba)

  opiekun: M. Peciak

   


 9. Program WF z klasą

  Październik 24, 2014 by gim1

  Jesteśmy uczestnikami II edycji programu „WF z klasą”.

  Mamy pewne doświadczenie z edycji I, w której braliśmy udział, więc mamy nadzieję, że „damy radę” :)

  Nauczyciele wychowania fizycznego w Gimnazjum Nr 1 w Bełżycach w roku szkolnym 2014/2015:

  • Małgorzata Bojar  (vicedyrektor)
  • Jarosław Górka
  • Tomasz Bojar
  • Marek Peciak

  Trwają przygotowania do Sportowego Okrągłego Stołu, na którym wybierzemy zadania do realizacji!

  wf-z-klasa_naklejka_a6_11.jpg


 10. Witamy!

  Wrzesień 29, 2014 by gim1

  Witamy w nowym roku szkolnym!