NASZE RECENZJE

Najbardziej zrozumiała animacja Rybczyńskiego (1976)
Podczas projekcji filmów w klasie najbardziej moim koleżankom i kolegom podobał się film Zbigniewa Rybczyńskiego pt. „Lokomotywa”. Został on zrobiony w studiu
SE-MA-FOR w Łodzi na podstawie wiersza Juliana Tuwima.
Animacja rozpoczyna się i kończy dźwiękiem parowozu. Janusz Hajdun jest kompozytorem muzyki do śpiewanych słów z wiersza pt.”Lokomotywa”.
Zaskakuje mnie porównanie pracy parowozu do czajnika z gotujacą się wodą.
W różnych planach filmowych pojawiają się pasażerowie pociągu: gruby mężczyzna, małe dziecko, zwierzeta, meble, armata, itd.
Reżyser w fantastyczny sposób pokazał nam ruch. Widzimy krajobraz z jadącego pociągu, który porusza się na ekranie monitora. Obraz obraca się coraz szybciej jak koła jadacej lokomotywy. Animacja może ułatwić nam zapamiętanie treści wiersza. Zachęcam do obejrzenia filmu na stonie:
https://www.youtube.com/watch?v=IgGQYyethAQ.
Julia

RECENZJA  FILMU „SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU” 

Film Krzysztofa Kieślowskiego z 1978 r. pt.”SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU”  jest bardzo dobrym krótkometrażowym filmem dokumentalnym. Krzysztof Kieślowski- polski reżyser, scenarzysta filmowy. Jego wczesna twórczość fabularna, stanowiła paradokumentalne filmy ukazujące rzeczywistość ówczesnej Polski. Tancerki zachowywały się w sposób naturalny. Zachwyca mnie czarno-biały obraz, który mówi o przemijaniu kariery tancerki baletowej. Muzyka baletowa wprowadza nas w nastrój. Film przedstawia życie siedmiu kobiet (tancerek) w różnym wieku. Różnorodne plany filmowe detal i plan ogólny budują napiecie i ukazują wysiłek wkładany w naukę tańca,  już od wczesnego dzieciństwa, który procentuje w kolejnych latach. Film był interesujący i zarazem ciekawy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Siedem_kobiet_w_różnym_wieku
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kie%C5%9Blowski

Film:https://vimeo.com/118687982

RECENZJA KRÓTKOMETRAŻOWEJ ANIMACJI Schody
Reżyserem filmu „Schody” (1968) jest  Stefan Schabenbeck. FIlm skrywa tajemnicę ludzkiego istnienia. Film jest piękny w swojej prostocie. Udźwiękowienie jest wprost genialne. Polecam obejrzeć tą animację choćby dlatego, żeby posłuchać dobrej muzyki. Film utrzymuje nas w ciągłej niepewności. Po obejrzeniu filmu nasuwają się pytania filozoficzne, zastanawiamy się nad sensem naszego życia. Odpowiedzieć też nalaży na pytanie: dlaczego główny bohater zamienia się w kolejny stopień schodów? Z tego filmu ja wnioskuję, że każdy z nas jest utrudnieniem dla innej osoby, ale również jestesmy fundamentem dla innych pokoleń. Czy zgadzasz się ze mną? Obejrzyj film, który trwa tylko 7 minut. Polecam „Schody” w reżyserii  Stefan Schabenbeck, moja indywidualna ocena to 8/10.

Adrian
FILM : https://www.youtube.com/watch?v=-p4oWJcZX8o

Arka

Choroby są przyczyną cierpienia i bólu. Większość ludzi choruje na grypę lub inne choroby zakaźne ale są również ludzie którzy mają choroby psychiczne. Przykład takiej osoby możemy zobaczyć w filmie „Arka” Grzegorza Jonkajtysa. Film ten opowiada o człowieku któremu wydaje się że jest na statku gdzie odkrył że posiada morderczego wirusa. Film opowiada o dramacie życiowym i o tym jak trudne i bolesne może być życie. Cała historia przedstawiona jest w sposób animowany. W tym filmie nie występuje ani jedno słowo. Wszystko idealnie można zrozumieć po mimice twarzy. Muzyka w tym filmie jest niesamowicie smutna oraz poruszająca ,nadaje nastroju rozpaczy. Film był niesamowicie ciekawy i zarazem smutny. Zachęcam do obejrzenia Maurycy

Dźwięk bębnów

Dźwięk bębnów rozpoczyna i kończy film dokumentalny Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Gadające głowy”. 1980 r.
Film jest czarno-biały co sprawia, że jest trudny w odbiorze. Postacie przedstawione są w tzw. półzbliżeniu, raz osoba przedstawiona jest z lewej strony, raz z prawej strony kadru.
Czy w ten sposób przedstawia reżyser pesymistów i optymistów? Bohaterowie filmu odpowiadają na zadawane przez reżysera pytania: Kim jesteś?”, „Czego najbardziej pragniesz?” „Co jest dla Ciebie w życiu ważne?”. . Odpowiedzi są ciekawe, widać, że bohaterowie mają problem z udzieleniem na nie odpowiedzi niezależnie od wieku. Najmłodszy bohater ma kilka miesięcy, najstarszy 100 lat
Zachęcam do wysłuchania odpowiedzi i obejrzenia ciekawych strojów z innej epoki. Wiktoria

Comments are closed.