Rok szkolny 2014/15

Po raz trzeci bierzemy udział w programie „Szkoła z klasą”. Tegoroczne hasło -„Czytamy i odkrywamy”.

Blog dokumentujący nasze  działania znajdą Państwo pod adresem http://blogiceo.nq.pl/czytamyiodkrywamygim2lubon/

Zapraszamy do odwiedzin!

Posted in Bez kategorii, gimnazjum nr 2 w Luboniu | Komentowanie nie jest możliwe

2013/14 Nowa edycja – nowy blog

Zapraszamy do odwiedzenia bloga – kontynuacji w programie „Szkoła z klasą” w roku szkolnym 2013/14 TIK? Tak! – druga edycja. (niestety nie jest możliwe kontynuowanie poprzedniego bloga…)

Posted in Bez kategorii, blogi | Komentowanie nie jest możliwe

Otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły z klasą 2.0″

http://www.szkolazklasa20.pl/wizytowka_szkoly?id=110

http://www.gimnazjum2.lubon.pl/wydarzenia/lista/201213/g2-otrzymalo-certyfikat-szkoly-z-klasa.html

Posted in Bez kategorii, certyfikat, gimnazjum nr 2 w Luboniu, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

„Włącz się. Młodzi i media” – relacja z udziału w programie

Projekt „Włącz się. Młodzi i media” realizowany był jako projekt edukacyjny obowiązkowy w klasie II gimnazjum. Brali w nim udział chętni uczniowie, którzy pod kierunkiem nauczyciela- opiekuna projektu regularnie spotykali się i omawiali wybrane tematy dotyczące edukacji medialnej. Korzystaliśmy z różnych materiałów, scenariuszy zajęć zamieszczonych w Internecie w  różnych serwisach edukacyjnych oraz przygotowanych przez nauczyciela. Uczniowie realizowali zadania przydzielone przez opiekuna projektu, np. analizę reklam, stworzenie własnej reklamy czy napisanie relacji lub sprawozdania z wystawy. W ramach projektu uczniowie zwiedzili wystawę World Press Photo, uczestniczyli w spotkaniu z ekspertem w dziedzinie praw  autorskich i bezpieczeństwa w sieci oraz w warsztatach MediaLog w Warszawie. Opracowaliśmy też projekt kampanii medialnej „To tylko chwila, sprzątaj po pupilach” http://popupilach.blogspot.com/, niestety zabrakło nam czasu na realizację projektu, zamierzamy podjąć ten temat w przyszłości. Uczniowie klasy II są obciążeni różnymi zadaniami szkolnymi i pozaszkolnymi, co utrudnia wykonanie wielu zadań w krótkim czasie.

Każdy z uczniów założył blog internetowy, miał swobodę w jego tworzeniu.(http://blogiceo.nq.pl/medialnaedukacja/blog-uczniowski/)  Nauczyciel prowadził blog, który dokumentuje przebieg spotkań i poruszane tematy, a także stanowi wirtualną teczkę,  w której gromadzone są linki do ciekawych stron poświęconych edukacji medialnej http://blogiceo.nq.pl/medialnaedukacja/  Link do tego bloga znajduje się na naszej szkolnej witrynie http://www.gimnazjum2.lubon.pl/, co stanowi jednocześnie formę promocji projektu i jego prezentację publiczną.

Podczas realizacji projektu cenne były dyskusje, rozmowy, w czasie których narodziło się wiele pomysłów. Ważne też były relacje interpersonalne. Uczniowie mogli nauczyć się kilku nowych rzeczy, nauczyciel wziął udział w internetowym kursie dot. edukacji medialnej. Dla wszystkich było to wzbogacające przeżycie.

Dziękuję uczestnikom :)

Ilustr.http://picto.qc.ca

Posted in Bez kategorii, edukacja medialna, gimnazjum nr 2 w Luboniu, projekt edukacyjny | Komentowanie nie jest możliwe

Podsumowanie naszego projektu 2.0

W naszym mieście – Luboniu w ostatnich latach przybyło gwałtownie mieszkańców w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego. Wśród nich jest wielu młodych ludzi, którzy nie znają miasta, jego mieszkańc ów, a bliskie sąsiedztwo Poznania powoduje, że Luboń traktowany jest jako „sypialnia”, młodzież twierdzi, że „nic ciekawego tu się nie dzieje”. Panuje anonimowość, często nie wiemy, że tuż obok nas mieszkają ciekawi ludzie. Postanowiliśmy więc poznać  lepiej miasto, jego historię i mieszkańców. Zadaniem uczniów było wyszukanie informacji z różnych źródeł, ich opracowanie, a przede wszystkim spotkanie się z  mieszkańcami miasta, którzy realizują swoje pasje w różnych dziedzinach. Z tych spotkań powstały relacje zamieszczone na blogu internetowym w formie sprawozdań, wywiadów, opisów,  materiałów video, zdjęć. Uczniowie  mieli za zadanie również  zarejestrowanie się  w serwisie, by móc  zamieszczać samodzielnie materiały na blogu.

Największą trudnością było terminowe opracowanie materiałów i obowiązkowość uczniów. Kilkoro z nich, mimo zgłoszenia uczestnictwa w projekcie, nie podjęło realizacji zadań. Ci, którzy wytrwali, napotykali na trudności związane z umawianiem się na spotkania z mieszkańcami- niektórzy nie dysponowali czasem z powodu natłoku pracy, inni nie odpowiedzieli na naszą propozycję przeprowadzenia wywiadu. Sami wyszukiwaliśmy osoby z pasją. Gdyby projekt realizować ponownie, należałoby dotrzeć do większego grona osób z informacją, że poszukujemy ludzi z pasją, bo takich nie brakuje. Być może na projekt należałoby przeznaczyć więcej czasu, by móc zebrać materiały i przezwyciężyć różne trudności, w tym techniczne. Uczniowie, którym udało się spotkać z ciekawymi osobami, byli pod wrażeniem tych kontaktów, zaangażowali się w przygotowanie wywiadów i byli zadowoleni z  efektów swojej pracy. Przy okazji ćwiczyli też redagowanie tekstów, obróbkę zdjęć czy materiału video, a także umiejętność  pracy w zespole. Formą rozpowszechnienia projektu było umieszczenie go w Internecie. Efekty naszych działań zostały tez przedstawione na forum klasy, a informacja umieszczona na szkolnej stronie internetowej.

http://lubonjegomieszkancyiichpasje.blogspot.com/

Materiał przygotowany przez Patrycję i Oliwię – jeden z przykładów naszych działań w projekcie

YouTube Preview Image
Posted in 1a, Bez kategorii, blogi, gimnazjum nr 2 w Luboniu, prace uczniów, projekt 2.0, projekt edukacyjny, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, TIK, uczniowie | Komentowanie nie jest możliwe

Warsztaty MediaLog w warszawskiej Mediatece

28 maja uczniowie Bartek Kasper, Patryk Ostrowski, Jakub Lesiński i Albert Misiopecki oraz nauczycielki Katarzyna Paradowska, Wiesława Stankiewicz i Magdalena Madajczyk-Głowacka  wzięli udział w spotkaniu w warszawskiej Mediatece META-START, na którym ogłoszono ostateczne wyniki konkursu MediaLog zorganizowanego przez Fundację Nowoczesna Polska w ramach programu Akademia Orange prowadzonego przez Fundację Orange. Konkurs polegał na wykonaniu reklamy Internetu w dowolnej, wybranej technice, np. video, plakat, infografika, projekt strony internetowej. Dodatkowym warunkiem było przeprowadzenie w zgłaszającej prace instytucji lekcji wg scenariuszy poświęconych edukacji medialnej przygotowanych przez Fundację Nowoczesna Polska. W naszej szkole materiały te były wykorzystywane w programie „Włącz się. Młodzi i media” realizowanym jako projekt edukacyjny w kl. II. Wysłaliśmy na konkurs cztery prace, z których dwie zyskały szczególne uznanie jury, a ich autorzy – Bartek i Patryk, zostali finalistami.

W trakcie spotkania nastąpiło ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i pokaz prac finalistów. W drugiej części uczniowie mieli możliwość zapoznania się działami Mediateki i uczestniczyli w zajęciach animowanych przez instruktorów placówki. Nauczyciele w tym czasie wzięli udział w warsztatach MediaLog, wymieniali doświadczenia, poznawali narzędzia i metody pracy.

 

 

 

 

YouTube Preview Image

 

YouTube Preview Image

 

Nasze prace konkursowe:

1. film Bartka

2. film Patryka

3. infografika Jakuba

4. infografika Ernesta

 

(zdjęcia mmg, B. Kasper)

Posted in Bez kategorii, edukacja medialna, gimnazjum nr 2 w Luboniu, prace uczniów, projekt edukacyjny, uczniowie | 1 Comment

Głosujcie i przyznajcie nagrodę publiczności!

 

Fundacja Nowoczesna Polska rozpoczęła  prezentację prac
finalistów konkursu MediaLog na Facebooku. Będą one publikowane do najbliższego piątku, do godziny 17.00. Głosowanie będzie trwało do niedzieli 26 maja włącznie.

Autor, którego praca otrzyma największą ilość „lajków”, otrzyma nagrodę publiczności. Wśród finalistów konkursu są nasi dwaj uczniowie: Bartek Kasper i Patryk Ostrowski. Zapraszam do zabawy i głosowania! :)

https://www.facebook.com/FundacjaNowoczesnaPolska

 

http://blogiceo.nq.pl/medialnaedukacja/2013/05/22/393/

Posted in Bez kategorii, edukacja medialna, gimnazjum nr 2 w Luboniu, internet, prace uczniów, TIK | Komentowanie nie jest możliwe

Z wizytą partnerską Comenius we Francji

W dniach 13 – 19 maja 2013 ośmioro uczniów Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II  w Luboniu wraz z nauczycielkami: Magdaleną Madajczyk-Głowacką i Agatą Budzyńską  przebywało we Francji w ramach wielostronnego projektu partnerskiego Comenius 2011-13 „Il faut cultiver l’Europe, notre jardin”, finansowanego ze środków unijnego programu.

Była to już ostatnia wizyta partnerska, tym razem w Gimnazjum Jacques’a Preverta  w Herbignac.Za nami spotkania w Hiszpanii, Polsce i Włoszech. Podobnie jak to miało miejsce podczas minionych wyjazdów, młodzież  mieszkała w domach partnerów, mając okazję do rozmów, obserwacji  życia codziennego, spotkań i zabawy. W ciągu tych kilku dni realizowaliśmy plan wizyty przygotowany przez gospodarzy: wycieczki przyrodnicze i krajoznawcze, podczas których poznawaliśmy typy nadmorskiego krajobrazu, parki regionalne, problemy środowiska, działalność człowieka na danym terenie, stąpaliśmy śladami postaci z legend arturiańskich w magicznym lesie Brocéliande  i zamku Comper, podejmowaliśmy zadania ściśle związane z projektem (np. nagranie dźwiękowe wspólnie napisanego opowiadania, przygotowanie wirtualnego zielnika itp.), braliśmy udział w szkolnych lekcjach. Nie zabrakło też rozrywki i zabawy – kilkugodzinny pobyt w parku  linowym czy wspólne tańce i śpiewy, to niektóre z atrakcji pobytu w Herbignac. Na pamiątkę spotkania przed szkolnym budynkiem zasadziliśmy drzewo – wspaniały okaz dębu szypułkowego i wraz z wypuszczonymi w górę balonami wysłaliśmy przesłanie naszego projektu, którego tytuł w tłumaczeniu brzmi: „Trzeba pielęgnować Europę, nasz ogród”. Żywimy nadzieję, że młode pokolenie będzie zdawało sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Do Polski wróciliśmy, jak zwykle, pełni wrażeń, emocji, bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie. Zamierzamy kontynuować współpracę z poznanymi podczas realizacji projektu partnerami i pielęgnować przyjacielskie kontakty. Wszelkie działania przez nas podejmowane i relacje ze spotkań w poszczególnych krajach można śledzić na blogu prowadzonym przez polskiego koordynatora http://ilfautcultiverleuropenotrejardin.blogspot.com/.  Polecam!

 

Magdalena Madajczyk-Głowacka

koordynator projektu Comenius

Posted in Bez kategorii, gimnazjum nr 2 w Luboniu, j. francuski | Tagged | Komentowanie nie jest możliwe

Światowy Dzień Książki

 

Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Czy wy też nie możecie oderwać się od lektury? Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Posted in Bez kategorii | 4 Comments

Trzymamy kciuki!

    Nasi gimnazjaliści z klas III właśnie przystąpili do pisania egzaminów. Dziś język polski i historia, jutro część matematyczno-przyrodnicza, pojutrze język obcy. Powodzenia!

grafika http://pixabay.com

Posted in Bez kategorii, egzamin gimnazjalny | Komentowanie nie jest możliwe