cze 14

LAS -Letni Festyn Dzielnicy Sikorskiego z otwartymi turniejami sportowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

festyn

Letni Festyn Dzielnicy Sikorskiego, który odbył się 13.06.2015r. przy ZS nr 3 w Żorach był doskonałą okazją do przeprowadzenia Lokalnej Akcji Sportowej, która polegała na zorganizowaniu i przeprowadzeniu otwartych turniejów sportowych: piłki nożnej, streetball‘a, siatkówki plażowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu Żor. W przygotowaniu imprezy sportowej pomogła mi młodzież oraz nauczyciele wychowania fizycznego ZS       nr 3 w Żorach.

Celem rozgrywek sportowych było promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego oraz integracja społeczności uczniowskiej z różnych szkół.

Poniżej przedstawiam plan przygotowań oraz organizacji turniejów sportowych:

1.Wyznaczenie nauczycieli wychowania fizycznego odpowiedzialnych za zorganizowanie i przeprowadzenie turniejów sportowych.

2.Opracowanie najważniejszych informacji dotyczących rozgrywek, wykonanie plakatów, przekazanie informacji na portale żorskie:

  • czas i miejsce zgłaszania drużyn (do 10.06.2015 r., zgłoszenia przyjmują animatorzy ,,Orlika“),
  • miejsce rozgrywania turniejów: boiska ,,Orlik“ i boisko do siatkówki plażowej przy ZS nr 3 w Żorach,
  •  kategorie wiekowe uczestników: szkoła podstawowa kl IV-VI, gimnazja, open
  • obowiązują oficjalne przepisy streetball‘a i siatkówki plażowej,
  • skład drużyn do piłki nożnej: 5+1, obowiązują przepisy SZS,
  • od uczestników poniżej 18 r.ż wymagane są zgody rodziców/ opiekunów na udział w zawodach sportowych
  • dla najlepszych przewidziane nagrody, medale i dyplomy.

3.Pozyskanie funduszy od Gminy Miasta Żory na zakup medali i nagród rzeczowych.

4.Wykonanie przez uczniów dyplomów.

5.Zakup medali i nagród rzeczowych oraz wody mineralnej i słodyczy.

6.Zorganizowanie sędziów oraz służb medycznych na czas trwania rozgrywek.

Dzień festynu:

1.Przeprowadzenie rekrutacji zgłoszonych drużyn przez wyznaczonych do przeprowadzenia turniejów nauczycieli wuefistów. Ja byłam odpowiedzialna za turniej siatkówki plażowej.

2.Określenie systemu gier w zależności od liczby zgłoszonych drużyn w danej kategorii: pucharowy lub,, każdy z każdym“.

3.Przeprowadzenie turniejów sportowych.

4.Oficjalne ogłoszenie wyników, wręczenie medali, dyplomów i nagród rzeczowych przez dyrekcję szkoły.

Turnieje sportowe zgromadziły dużą liczbę zainteresowanych w każdej kategorii z różnych żorskich szkół i dzielnic i mimo upalnej pogody na boiskach trwała zacięta walka fair – play do końca.

    festyn - zdj.29[1]8[1] 

 

cze 13

Mini Fit – test sprawności fizycznej – II zadanie do wyboru.

DSCF0464

Uczniowie klas I-III mieli okazje w miesiącach IV-VI, uczestniczyć w teście sprawności fizycznej mini fit. Test polegał na wykonaniu  trzech prób sprawnościowych :

skok w dal z miejsca,

zwis na drążku, 

bieg na 800m (dz), 1000m (chł                                                             

Uczniowie uczestniczyli w testach bardzo aktywnie a wyniki prób sprawnościowych były dość zróżnicowane. Uczniowie mieli za zadanie domowe, korzystając ze specjalnie opracowanego kalkulatora, przeliczyć uzyskane wyniki na skalę centylową i 100 punktową. Uczniowie wcześniej otrzymali informację, iż kalkulator do przeliczenia wyników znajduje się na stronie Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej : https://live.ncbkf.pl/l/wf-z-klasa.html oraz jak interpretować uzyskane dane. Nauczyciele spisywali w swoich notesach przeliczone przez uczniów wyniki. Wykonanie zadania domowego było konsekwentnie rozliczane. Najsłabiej wypadł test zwisu na drążku zarówno dziewcząt jak i chłopców co świadczy, iż uczniowie mają bardzo słabą siłę mięśni RR. Bieg na 800 m i 1000 m też nie wypadł imponująco. Siedzący tryb życia odbija się w słabej kondycji fizycznej młodzieży. Nauczyciele wychowania fizycznego uczący w klasach poddanych testowi sprawności, umówili się z uczniami, że będą przeprowadzać więcej zajęć mających na celu poprawę badanych sprawności. Zaplanowano również, iż w obecnych klasach I i II zostanie przeprowadzony Mini Fit w przyszłym roku szkolnym jesienią i wiosną by porównać wyniki i ocenić postęp.

maj 27

26.05.2015 G-3 WŁĄCZYŁO SIĘ W OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ ,,POLSKA BIEGA,,

zdj. z ,,Polska Biega,,40 Uczniów naszego gimnazjum włączyło się w ogólnopolską akcję ,,Polska Biega” w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich XXI Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Ideą imprezy sportowej była jak największa aktywizacja osób do wspólnego biegania. MOSIR Żory zorganizował wspólne bieganie na torze rolkowym w Parku- Cegielnia, które jest jednym z wielu w naszym mieście - centrum sportowym, gdzie można podejmować różnorodną aktywność ruchową. Zdeklarowani biegacze a wśród nich i nasi gimnazjaliści biegali na dystansie 1km. W pierwszej wersji przewidziane były dłuższe dystanse od 1km do 5km, ale z uwagi na bardzo niesprzyjające warunki pogodowe ze względu na bezpieczeństwo szczególnie uczniów młodszych, skrócono dystans, który należało przebiec do 1 km. W ramach wspólnego biegania uczniowie wzięli również udział w Lekcji WF z Mistrzem Sportu. Gościem specjalnym imprezy biegowej była Sylwia Jaśkowiec – polska biegaczka narciarska, tegoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Świata z Falun w sprincie drużynowym z Justyną Kowalczyk. Pani Sylwia Jaśkowiec przeprowadziła wspólnie z uczestnikami imprezy rozgrzewkę, podzieliła się swoimi wrażeniami z aren światowych imprez narciarskich a następnie  pobiegła razem z innymi. Każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowy dyplom i przypinkę. Mimo ulewnego deszczu nasi uczniowie wracali do szkoły pełni wrażeń i z widocznym zadowoleniem. Uczniowie, którzy deklarowali się pobiec na dłuższym dystansie nie byli do końca usatysfakcjonowani. Nic straconego, niespełnieni mogą zrealizować się w indywidualnym bieganiu jak tylko pogoda trochę się poprawi. Mamy również nadzieję, że ta impreza obudziła w większości uczniów apetyt na cykliczne bieganie a nie tylko incydentalne.

mar 25

Samoobrona to ciekawe zajęcia sportowe w naszej szkole!

samoobronasamoobrona2W naszej szkole poza zajęciami sportowymi z siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, aerobicu,  prężnie działa sekcja Samoobrony, prowadzonej prze pana Mariusza Bardowę, który swoim przykładem motywuje młodzież do podnoszenia swojej sprawności fizycznej a także uczy tajników obrony własnej w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zajęcia odbywają się w piątek po południu a korzystają z nich zarówno gimnazjaliści jak i licealiści. Uczniowie bardzo lubią zajęcia z Samoobrony, o czym świadczą ich pozytywne wypowiedzi:

 

Zajęcia samoobrony są bardzo ciekawe, ponieważ mam możliwość nauczenia się tam różnych technik obronnych oraz są dodatkową formą ruchu. Przez ostanie dwa lata bardzo zainetresowałam się sztukami walki, dlatego też zaczęłam uczęszczać na samoobronę, by móc spróbować tego w praktyce.

Weronika Krysa 3a

Zajęcia samoobrony podobają mi się dlatego, że możemy szkolić swoje umiejętności w zakresie sztuk walki oraz nabywać nowe doświadczenia. Oprócz tego zapewniają dużą dawkę ruchu. Do uczęszczania na nie zmotywowała mnie chęć odkrywania nowych, ciekawych rodzajów sportu.

Roxi 3a

Zapraszam do obejrzenia filmików z zajęć Samoobrony prowadzonych w naszej szkole, które są zamieszczone na naszej stronie internetowej szkoły: Zespół Szkół Nr 3 w Żorach 

samoobrona4samoobrona3

mar 10

MISTRZOSTWA ŻOR SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W PIŁCE RĘCZNEJ TO KOLEJNA OKAZJA DLA PRZEPROWADZENIA LEKCJI W-FU POZA SZKOŁĄ.

PR3pr46 marca odbyły się Gimnazjalne Mistrzostwa Żor w Piłce Ręcznej Dziewcząt. W turnieju wzięło udział 5 zespołów w tym nasza reprezentacja. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym” Każdy mecz trwał po 15 minut. Gra systemem ,,każdy z każdym“ pozwoliła skonfrontować naszej drużynie swe siły ze słabszym i silniejszym przeciwnikiem. Ponadto udział w zawodach rozgrywanych na hali MOSIR był dla naszych zawodniczek dobrą okazją do przećwiczenia taktyki obrony i ataku na boisku o  oficjalnych wymiarach, czego brakuje na naszej sali gimnastycznej, która jest dużo mniejsza i dlatego nie jest możliwe tam rozegranie meczu piłki ręcznej a jedynie przeprowadzenie fragmentów gry. Udział naszego zespołu w zawodach rozpalił w jednej z naszych reprezentantek motywację do wznowienia treningów z piłki ręcznej. Wznowienia ponieważ ta gimnazjalistka trenowała tą dyscyplinę w szkole podstawowej ale po jej ukończeniu zaprzestała ponieważ jak twierdzi, chciała spróbować swych sił w innej dyscyplinie – w sztukach walki. Lekcja poza szkołą była więc dla naszych gimnazjalistek pożyteczną lekcją.

PR2

mar 01

Pomysł na organizację LAS-u. Wybrano II zadanie do wyboru do realizacji w sezonie wiosenno – letnim.

f1W ramach LAS-u przewidziano organizację turnieju gier zespołowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych na boiskach wielofunkcyjnych ,,Orlik” i boisku do plażówki. Turniej rozegrany zostanie podczas festynu ZS nr 3 w Żorach i Rady Dzielnicy os. Sikorskiego, który odbędzie się w czerwcu. Do gier zespołowych zostaną zaproszone dzieci, młodzież również z sąsiednich szkół

II zadanie do wyboru do realizacji w sezonie wiosenno -letnim to przeprowadzenie testu MiniFit wśród uczniów, porównanie i ocena wyników  – wyciągnięcie wniosków dotyczących sprawności fizycznej gimnazjalistów.

sty 15

MISTRZOSTWA ŻOR SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W PIŁCE SIATKOWEJ

DSCF0511Nasze gimnazjalistki znowu miały okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji w -fu, ponieważ wzięły dzisiaj udział w Mistrzostwach Żor Szkół Gimnazjalnych w Piłce Siatkowej, które odbyły się na hali MOSIR. Dziewczyny szczęśliwie wyszły po dwóch rozegranych meczach z grupy, którą wylosowały i zagrały w półfinale a następnie w finale i ostatecznie uplasowały się na III miejscu. Dla naszych gimnazjalistek jest to niewątpliwie duży sukces. Gratulacje! DSCF0505DSCF0499DSCF0502DSCF0499

sty 11

Lekcja w-fu Ia poza szkołą.

1-33 1-18Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach zaprasza zorganizowane grupy dzieci i młodzieży wszystkich typów żorskich szkół do udziału w cyklicznych spotkaniach ,, Wielcy Ludzie Sportu,,.

Tym razem gościem specjalnym był pan Wojciech Maroszek-  międzynarodowy sędzia siatkówki, który od lat prowadzi spotkania klubowe i międzynarodowe na parkietach całego świata, a we wrześniu 2014 r. był jednym z sędziów na Mistrzostwach Świata w siatkówce mężczyzn, które odbyły się w Polsce.

Uczniowie klasy Ia naszego gimnazjum również uczestniczyli w tym spotkaniu, podczas którego mogli zobaczyć prezentację przygotowaną przez naszego gościa, która obrazowała specyfikę pracy sędziowskiej na najwyższym światowym poziomie oraz drogę osiągania tak poważnej kariery sędziowskiej. Ponadto nie lada atrakcją była możliwość zrobienia  indywidualnie lub grupowo pamiątkowego zdjęcia z oficjalnym Pucharem Świata, zdobytym przez naszą reprezentację siatkarzy w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata. Spotkanie z międzynarodowym arbitrem siatkówki było również doskonałą okazją do zadawania gościowi pytań dotyczących zarówno specyfiki pracy sędziego jak i o inne ciekawostki siatkarskie.1-21

   

gru 16

Szkolny konkurs sprawnościowy

W każdej klasie gimnazjum podczas lekcji na siłowni przeprowadzono 3 próby sprawnościowe:

1.Brzuszki na skośnej ławeczce.

2. Podciąganie na drążku.

3. Pompki na przyrządzie.

W konkursie wzięli udział chłopcy i dziewczyny. Konkurs miał za zadanie zmotywować uczniów do dalszej pracy nad swoją sprawnością i do aktywniejszego udziału w zajęciach przeprowadzanych na maszynach treningowych. Wyniki podam wkrótce

gru 15

Zadanie do wyboru – Lekcje poza szkołą.

1.Wyjścia w teren – marsz z kijami Nordic Walking po okolicy.

2.Zajęcia na sezonowym lodowisku przy Hali MOSIR w Żorach.

Starsze posty &laquo

css.php