Krystalizacja soli

Zastanawialiśmy się Jak temperatura wpływa na proces krystalizacji? Uznaliśmy, że chlorek sodu będzie fajnym obiektem badań.
Wykonaliśmy 6 prób 3 umieszczone w temperaturze pokojowej i 3 umieszczone za oknem(temperatura ujemna). Trzy próby bowiem każdy z nas miał inny pomysł ma kształt druta ( na którym miały tworzyć się krycształy). Zapraszamy do obejrzenia wyników w artykule obserwacje krystalizacji=>=>

Po tygodniu już widać było iż -6…-10 stopni celcjusza nie służy krystalizacji, w temperaturze pokojowej ale i miejscu dość przewiewnym tworzyły się na naszych oczach małe regularne „cudenińka” tyle że biały kolor wydał nam się monotonnym. Czy regularna sieć krystaliczna jest w stanie przyjąć dodatkowe cząsteczki na przykład czerwonego tuszu ? To też sprawdziliśmy Artykuł kryształ NaCl i coś jeszcze =>=>=>=>

Krystalizacja – proces powstawania fazy krystalicznej z fazy stałej (amorficznej), fazy ciekłej, roztworu lub fazy gazowej. Krystalizacja jest procesem egzotermicznym. Przeprowadza się ją w celu wyodrębnienia związku chemicznego z roztworu. Mieszaniny jednorodne cieczy (rozpuszczalnik) i ciała stałego (substancja rozpuszczona) mają graniczne stężenie, w którym rozpoczyna się proces krystalizacji.
Rozpuszczalność –rozpuszczalność określa, jak dużo danego składnika można rozpuścić w danym rozpuszczalniku w sprecyzowanych warunkach aby uzyskać roztwór nasycony.
Roztwór nasycony to roztwór, który w określonych warunkach termodynamicznych (ciśnienie, temperatura) nie zmienia swego stężenia w kontakcie z substancją rozpuszczoną. W praktyce oznacza to, że bez zmian warunków termodynamicznych z roztworu nasyconego nie wytrąca się żaden osad, ale nie można też w nim rozpuścić już więcej substancji.
Sól kuchenna – artykuł spożywczy, będący prawie czystym chlorkiem sodu (NaCl), stosowany jako przyprawa i konserwant. W handlu dostępna zwykle w formie nieoczyszczonej soli kamiennej oraz oczyszczonej soli warzonej. Często wzbogacona jest w niewielkie ilości (rzędu kilkudziesięciu ppm) związków jodu (zwykle w postaci jodku potasu lub jodanu potasu[1]), dla zapewnienia spożywającym odpowiedniej ilości tego pierwiastka w pożywieniu. Może zawierać przeciwzbrylacze, np. żelazocyjanek potasu (E-536) w ilości ok. 10 ppm[1].
Chlorek sodu (sól kuchenna) – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (kwasu chlorowodorowego) i sodu. Czasami zapisuje się również ją jako sól kwasu solnego i wodorotlenku sodu (HCl + NaOH → NaCl + H2O).
Związki nieorganiczne – wszystkie związki chemiczne niebędące związkami organicznymi.
Chlorek sodu stosowany jest jako środek spożywczy, nadający jedzeniu słony smak[4][1]. Jest także używany w przemyśle szklarskim i garbarstwie oraz do konserwacji żywności. Stanowi surowiec do otrzymywania kwasu solnego, sodu, chloru, wodorotlenku sodu i węglanu sodu (sody)[4].Jest wykorzystywana do roztapiania śniegu i lodu z ulic i chodników gdyż roztwór wody i chlorku sodu zamarza przy bardzo niskich temperaturach[8].Jest używany w spektroskopii oraz w chłodnictwie.

Jan Dańczak

Dodaj komentarz


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php