„Dzień Kobiet” w Zakładzie Opieki Leczniczej przy żuromińskim szpitalu.

zd1

zd2
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i wolontariatu działającego w Zespole Szkół nr 1 w Żurominie uczniowie odwiedzają seniorów ZOL-u przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Publicznej w Żurominie. Dzieci lubią poświęcać swój wolny czas starszym osobom. Tym razem uczennice z klasy IV C: Sylwia Szmelc, Oliwia Szmelc, Otylia Durzyńska przygotowały dla pensjonariuszy przedstawienie pt:” Ta jedyna” z okazji Święta Kobiet . Opiekunem grupy jest Aneta Czyżyk. Wolontariusze zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie. Spotkanie odbyło się w dniu Święta Kobiet. Uczennice wręczyły pacjentkom własnoręcznie
wykonane upominki z okazji ” Dnia Kobiet”. Podopieczni Zakładu Opieki Leczniczej nigdy nie kryją radości i wzruszenia podczas wizyty młodych ludzi. Na koniec spotkania wykonano wspólną fotografię.

Opracowała: mgr Aneta Czyżyk

Spotkanie DKK- Omawiamy książkę R. Brett- „Jesteś cudem”

192232-352x500

Na początku lutego po raz kolejny spotkali się uczestnicy DKK. W czasie spotkania omawialiśmy książkę „Jesteś cudem”- 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym. Regina Brett dzieli się z nami opowieściami o tym, że szczęście zależy od nas samych – naszych wyborów i decyzji, które najczęściej nie są aż tak trudne, jak się z pozoru wydają. A każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy cudów. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie. Regina Brett nie stawia przed swoimi czytelnikami zadania ponad ich miarę. Niezależnie od tego, czy humorystycznie, czy refleksyjnie, zawsze pisze z niezachwianą wiarą w człowieka, w dobro, które w nim tkwi i które sprawia, że niemożliwe staje możliwe. Jesteś cudem to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by zmienić coś na lepsze. To 50 felietonów, które obudzą w czytelniku natchnienie. Choć każdy z nich to zupełnie inna historia, zebrane razem tworzą przewodnik pomagający dostrzec i docenić siłę zmian na lepsze – małych cudów. Zachęcamy do przeczytania proponowanej powyżej książki.

„Karnawał tuż…”

zd12zd2

zd3

zd4

zd5zd1
„Karnawał tuż…”
Młodzież z SP nr 1 w Żurominie, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i wolontariatu, po raz kolejny odwiedziła pensjonariuszy, przebywających na oddziale ZOL w SPZZOZ w Żurominie. Tym razem chcieli umilić czas przedstawieniem zatytułowanym „Karnawał tuż…”.. Cała akcja była przeprowadzona w tłusty czwartek. Klaudia Bałdyga z klasy VII A, Marta Sowińska , Krystian Peć, Julia Banach, Marysia Jasińska, Alicja Więckowska z klasy VI A oraz gimnazjalista Sebastian Ulanowski wraz ze swoim opiekunem Anetą Czyżyk śpiewali piosenki, tańczyli, recytowali wiersze. Uczniowie wręczyli osobom starszym własnoręcznie wykonane upominki. Każda wizyta na oddziale ZOL jest serdecznie przyjmowana przez podopiecznych tego oddziału szpitalnego. Wszyscy dziękowali uczniom za przybycie i czekają na kolejne spotkania.
zd7
zd11

zd8

zd9

zd10

Spotkanie DKK- omawiamy książkę- „Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego- 30.01.2018 r

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Andrzej Sapkowskiego ,, Ostatnie życzenie”. Uczestnicy z zainteresowaniem przeczytali książkę i wymieniali się uwagami na jej temat.
Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę wiedźmińską sagę!
Historie opowiadane nam przez autora potrafią naprawdę rozbawić dzięki komicznym postaciom, dialogom między bohaterami, gdzie panuje tak lubiany przez nas – czarny humor.
Co powiecie na opowieść, gdzie bohaterka zostaje wygnana, trafia do lasu, wyniesiona przez myśliwego, bo lustro przepowiedziało, że przyniesie zgubę. Tam trafia na bandę siedmiu krasnali – lub jak kto woli, gnomów. Brzmi znajomo? Jest to oczywiście nawiązanie do baśni o królewnie Śnieżce, które zostało przerobione na potrzeby brutalniejszego świata Wiedźmina.
I tu nastąpiła burzliwa dyskusja o tym, że gra „Wiedźmin jest ciekawsza od książki.” W naszym gronie uczestników mamy miłośnika gier komputerowych. Dyskusja była bardzo ciekawa, uczeń przedstawiał zalety książki, że całą książkę czyta się naprawdę lekko, w dużej mierze zawdzięczamy to naprawdę niesamowitym sytuacjom ukazanym w utworze. Andrzej Sapkowski stworzył „Świat” do którego chce się wracać, miejsce, gdzie człowiek zagłębia się w koleje życia bohaterów, czytanie książki staje się zabawą. Królowa Calanthe w tajemnicza Geralta w zadanie, które ma wykonać, w tle panuje gwarna atmosfera – z powodu przyjęcia, które się odbywa. Większość rozdziału zajmują opisy przybyłych gości oraz dialogi między nimi, akcja bardzo szybko przyśpiesza i czytelnik, który nie czyta zbyt uważnie książki, może mieć problemy ze zrozumieniem ogólnego sensu opowieści. Naprawdę polecam książkę „Ostatnie życzenie” – nie tylko fanom gatunku fantasy, ale wszystkim, którzy lubią perfekcyjnie napisane opowieści oraz wszystkim fanom naszej słowiańskiej kultury. Uważam, że nie zawiedziecie się na niej. Nie zdradzę, jak zakończyła się powieść, ale zachęcam do przeczytania tej książki. Naprawdę warto przeczytać.
wiedzmin-tom-1-ostatnie-zyczenie-w-iext34567993

Webinarium o narzędziach internetowych

WEBINARIUM NR 2 – NAGRANIE!

Jeśli nie załapaliście się na webinarium o narzędziach internetowych, to żałujcie – było naprawdę ciekawie! Na szczęście mamy nagranie i z przyjemnością się nim z Wami dzielimy, oto link: http://bit.ly/narzedziaTIK

Marta Florkiewicz-Borkowska, swoją drogą jedna z opiekunek grupy projektowej Młodzi w Akcji, prezentuje wiele bardzo ciekawych i praktycznych narzędzi, które można wykorzystać w pracy projektowej. My również się wiele nauczyłyśmy. Bardzo Was zachęcamy do zapoznania się z nagraniem.

Spotkanie DKK omawiamy książkę – J.K. Rowling Harry Potter i Komnata Tajemnic

W dniu 9.01.2018 omawialiśmy książkę „Harry Potter i Komnata Tajemnic” autorstwa Joanne K. Rowling, słynnej w dzisiejszych czasach angielskiej pisarki. Opowieść rozpoczyna się w momencie, w którym główny bohater, po ukończonej nauce w klasie pierwszej niecierpliwie oczekuje nadejście nowego roku szkolnego. Może jest to trochę nietypowe zachowanie, ale młody Potter nienawidzi swojej ciotki i wuja oraz ich syna – Dudleya, bardzo przez nich rozpieszczanego. Co innego z Harrym – ten nękany jest przez nich chyba od zawsze, ponieważ jest „inny” – Potter jest czarodziejem. Jego rodzice zostali zabici przez okrutnego czarnoksiężnika Lorda Voldemorta, gdy Harry był jeszcze niemowlęciem. Dlatego mieszka z wujostwem w Little Surrey. Jedyne, co zostało mu po spotkaniu z zabójcą jego rodziców to blizna na czole w kształcie błyskawicy – efekt nieudanej próby rzucenia uroku na syna Lily i Jamesa Potterów. Właściwa historia zaczyna się w momencie, w którym skrzat Zgredek niespodziewanie odwiedza dom Dursleyów i przestrzega Harry’ego przed powrotem do Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie główny bohater i jego przyjaciele – Ron Weasley oraz Hermiona Granger – zdobywają wiedzę magiczną, uczą się historii magii, oraz rzucania czarów i uroków. Po wielu dziwnych wypadkach trójce przyjaciół udaje się dotrzeć do szkoły, ale tam zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Postanawiają oni, po serii niewyjaśnionych mordów dokonanych przez Dziedzica Slytherina, założyciela jednego z domów w Hogwarcie, rozwiązać zagadkę Komnaty Tajemnic i zdemaskować potomka bezwzględnego Salazara. Czy im się to uda?
Fabuła książki jest tak ciekawa, że kiedy otwieramy to czytamy do końca, tak jak powiedział jeden z uczniów w czasie spotkania,że przeczytał w jeden dzień. Postacie opisane są bardzo szczegółowo, dzięki czemu możemy je bliżej poznać. „Harry Potter i Komnata Tajemnic” zawiera sporo dialogów wyrażających emocje oraz uczucia bohaterów. Narracja prowadzona jest z trzeciej osoby. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie, ponieważ możemy wyobrazić sobie wszystko tak, jakbyśmy stali gdzieś koło postaci i je „podpatrywali” – jak się zachowują, o czym rozmawiają i co w danej chwili myślą. Czytelnikowi łatwo utożsamić się z osobą Harry’ego, gdyż wiele sytuacji oraz osób ma swoje odzwierciedlenie we współczesnym świecie. Dlatego warto sięgnąć po ten tom przygód młodego czarodzieja – książka ta jest naprawdę wyjątkowa. Język, którym jest napisana, nie jest „sztywny”, dzięki czemu czytająca ją osoba nie ma wrażenia sztuczności. „Harry Potter i Komnata Tajemnic” to bestseller, który powinni chociaż spróbować przeczytać wszyscy. Sytuacje w niej przedstawione dają nam okazje do śmiechu, a czasem wręcz przerażają. Zachęcamy i przeczytania książki…

okladka-200

Czytanie w oddziale ZOL SPZZOZ w Żurominie- Akcja – „Święto Babci i Dziadka”

Relacja z akcji – „Święto Babci i Dziadka” w oddziale ZOL
SPZZOZ w Żurominie.

W dniu 5 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego
w Żurominie pod opieką pani Anety Czyżyk – bibliotekarki, promującej akcję „DKK”, „PoczytajMy” i „Święto Babci i Dziadka” oraz w zakresie działań wolontariatu, odwiedzili osoby starsze, przebywające na oddziale ZOL SPZZOZ w Żurominie. Uczniowie naszej placówki: Dominika Madej z klasy VII C, Klaudia Bałdyga z klasy VII A, Marta Sowińska, Krystian Peć z klasy VI A i uczeń z klasy gimnazjalnej III A – Sebastian Ulanowski przekazali prezent dla starszych pacjentów. Były to upominki wykonane przez młodych wolontariuszy.
W ramach programu słowno -muzycznego „świeto Babci i Dziadka” zaprezentowano piosenki, wiersze oraz taniec w wykonaniu ucznia Krystiana Peć. Występy młodzieży zachęciły podopiecznych oddziału do wspólnego śpiewu. Aktywność młodzieży została dobrze przyjęta, o czym świadczyły podziękowania ze strony personelu medycznego
i podopiecznych ZOL-u.
Za możliwość spotkania składamy podziękowania dla pani koordynator oddziału. Dziękujemy również personelowi żuromińskiego szpitala.

Opracowała: Aneta Czyżyk

Zol- święto babci i dziadka