Sprawozdanie z Akcji – „Noc Bibliotek

Członkowie „Dyskusyjnego Klubu Książki” działającego przy bibliotece Szkoły Podstawowej
Nr 1- Gimnazjum Nr 1 w Żurominie po raz trzeci wzięli udział w akcji ogólnopolskiej „Noc bibliotek” pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.
W dniu 9 czerwca 2018 r. w godz. 17.00- 19.00 na terenie parku miejskiego uczennice czytały wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej ” Abecadło”, zachęcały do czytania różnych polskich poetyckich ” Abecadeł” i Alfabetów” od klasycznego Tuwima począwszy. Członkowie klubu rozdawali ulotki dotyczące ciekawych książek, które warto przeczytać, i zachęcali mieszkańców do czytania prezentowanej literatury i nowości książkowych. Wręczali zakładki do książki z hasłem : „Noc bibliotek- „RzeczpospoCzyta”, przyklejali naklejki „ex librisy” mieszkańcom Żuromina.
Czytali fragmenty książek i zadawali pytanie: „Czy wiedzą, z jakiej książki jest ten fragment?”
Kampania miała na celu pokazanie, że biblioteka jest otwarta na akcje promujące czytelnictwo w środowisku lokalnym. Biblioteka to też animacja kultury, więc zapraszamy do niej nie tylko czytających, ale także wolontariuszy, którzy czytają dzieciom w szpitalu, w przedszkolu, w Zol-u.
Przez udział w takich akcjach kreujemy pozytywny wizerunek lokalu biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1 – Gimnazjum nr 1 w Żurominie, ponieważ uważamy, że nadal najważniejsze są książki. A wokół książek skupia się szeroko pojęta edukacja multimedialna oraz kultura.

Opracowała: mgr Aneta Czyżyk

Akcja Noc bibliotek zdj

Sprawozdanie z akcji ogólnopolskie j- „Jak nie czytam, jak czytam”.

W dniu 8 czerwca o godz. 10.00 odbyła się akcja ogólnopolska ” Jak nie czytam, jak czytam” w Szkole Podstawowej Nr 1- Gimnazjum Nr 1 w Żurominie. Po raz trzeci w naszej szkole odbyła się akcja czytelnicza zachęcająca do bliższego kontaktu z książką. Przez 30 minut trwało jednoczesne, zbiorowe ciche czytanie ulubionych książek. Akcję przygotowała i poprowadziła nauczycielka języka polskiego Małgorzata Kamińska przy współpracy z bibliotekarką Anetą Czyżyk. Kampania miała na celu promowanie czytelnictwa, a także pokazanie, że dzieci i młodzież naprawdę lubią czytać dla przyjemności.
Opracowała: Aneta Czyżyk
zd - Jak nie czytam- jak czytam

https://czytamy.org/sprawozdanie/2018/6407/Gimnazjum-nr-1-w-Zurominie-Szkola-Podstawowa-Nr-w-Zurominie

Grupa projektowa z Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie

zd zol maj

Grupa projektowa z Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie warsztaty przyszłościowe.
Wydarzenie poprzedziły gruntowne przygotowania, w centrum zainteresowanie młodych ludzi znalazły się wyzwania takie jak:
• rozwój aktywności, kreatywności i odpowiedzialności młodzieży za „Małą Ojczyznę”;
• wzbudzanie wrażliwości społecznej; Współpraca z Zakładem Opieki Leczniczej w Żurominie.
• międzypokoleniowa współpraca z dorosłymi,
• poznanie opinii publicznej na temat : Głos należy do Ciebie!
Co wydarzyło się podczas Waszego projektu?
W pierwszym zetknięciu z programem Młodzi w Akcji zastanawialiśmy się nad wyborem tematu. Wybraliśmy ścieżkę „Warsztaty przyszłościowe”,”Pomagamy i dajemy uśmiech” wśród podopiecznych w Zakładzie Opieki Leczniczej w Żurominie. Zgromadziliśmy osoby chętne do realizacji projektu, podzieliśmy grupę. Nasza wspaniała „dziewiątka” nie była jednak osamotniona. Podczas realizacji działań wspierali nas uczniowie naszej szkoły. Poszczególne osoby odpowiedzialne za kolejne działania uczyły się odpowiedzialności za projekt. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić sondę uliczną z mieszkańcami, pod hasłem: „Głos należy do Ciebie – Co zmieniłbyś/ łabyś w Powiatowo- Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie. Zdobyliśmy w ten sposób informacje na temat: Co chcieliby zmienić w bibliotece i zebraliśmy od naszych rozmówców pomysły zmian. Kilka osób pozostawiło nam swoje numery telefonów kontaktowych – w celu przekazania daty realizacji naszych warsztatów. Po analizie zaistniałej sytuacji, która pojawiła się i własnych przemyśleń – rozpoczęliśmy poszukiwania sojuszników do projektu. Skontaktowaliśmy się z gazetą lokalną.- Kurierem Żuromiński. Dlatego wybraliśmy druga ścieżkę: „Pomagaj i dawaj uśmiech- wzbudzanie wrażliwości społecznej” Zdecydowaliśmy się na wariant podziału grup zadaniowych według wieku. Podczas realizacji projektu odwiedzaliśmy pensjonariuszy Zakładu Opieki Leczniczej każdego miesiąca. Wizyta wolontariuszy poprawiła samopoczucie pacjentom oddziału. Efektem działań było wspólne wypracowanie konkretnych zadań. Każda nasza wizyta była opublikowana na stronie szkoły, gazetce szkolnej przy bibliotece i naszym blogu: blogiceo. nq.pl/gimbuz oraz w gazecie lokalnej- ” Kurierze Żuromińskim”. Uczniowie zaobserwowali, że zmieniała się perspektywę patrzenia na osoby starsze, którym chcemy pomóc. Zależy nam na pokazaniu, że to co najważniejsze i najpiękniejsze może przybierać bardzo różne formy i pomagać. Tej kampanii jeszcze nie dokończyliśmy opublikujemy filmik relacje z naszych podopiecznych- „Jak oceniają projekt, który realizujemy…, oraz wnioski z naszych działań w formie prezentacji multimedialnej, którą przedstawimy pensjonariuszom w czerwcu. Opublikujemy na stronie szkoły i naszym blogu: blogiceo.nq.pl/gimbuz

Aneta Czyżyk

Spotkanie w ZOL w Żurominie- DKK Szkoły Podstawowej Nr 1 – Gimnazjum nr 1 w Żurominie

zd zol maj

Spotkanie odbyło się w dniu 28. 05. 2018 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i wolontariatu oraz projektu „Młodzi w akcji „działającego w Zespole Szkół nr 1 w Żurominie uczniowie odwiedzają seniorów ZOL-u przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Publicznej w Żurominie. Dzieci lubią poświęcać swój wolny czas starszym osobom. Tym razem uczeń Krystian Peć i uczennica Marta Sowińska z klasy VI A, Klaudia Bałdyga z klasy VII A oraz uczennice z klasy IV C: Sylwia Szmelc, Oliwia Szmelc, Otylia Durzyńska, Patrycja Borkowska, Angelika Czyżyk z klasy III D przygotowali dla pensjonariuszy program słowno- muzyczny pt: „Uśmiechnij się „. Opiekunem grupy jest Aneta Czyżyk. Wolontariusze zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie. Uczennice i uczeń wręczyli pacjentkom własnoręcznie wykonane upominki. Podopieczni Zakładu Opieki Leczniczej nigdy nie kryją radości i wzruszenia podczas wizyty młodych ludzi. Na koniec spotkania wykonano wspólną fotografię.

Spotkanie dkk – Omawiamy swoje ulubione książki

dkk1

dkk2
W dniu 24 kwietnia 2018 r w ramach dkk zaprezentowaliśmy swoje ulubione książki, spotkanie było bardzo ciekawie prowadzone, każdy uczestnik krótko omówił swoja książkę i zachęcił do przeczytania przedstawionej literatury. Na koniec spotkania zostały wykonane prace plastyczne przedstawionych książek oraz w formie recenzji, które zostały zaprezentowane formie gazetki szkolnej przy bibliotece. W celu zachęcenia innych uczniów do czytania książek.

Spotkanie dkk- Omawiamy książkę- Gobelin- B. Kosmowskiej

” Dlaczego?… To pytanie być może powinno pojawić się już na samym początku? Co sprawia, że książki są tak ważne w naszym życiu? Z jakiego powodu po nie sięgamy? I jak to się stało, że w ogóle zaczęliśmy czytać?
W dniu 06.03.2018 r z okazji ” Dnia Kobiet” w ramach dkk, na którym omawialiśmy książkę Barbary Kosmowskiej- „Gobelin”, w której przeplata się kilka opowieści o kobietach, kilka o mężczyznach, kilka wzmianek o artystach, o dziennikarzach, o Trójmieście. Kobiety w tej książce nie są tuzinkowe ani banalne. Zresztą, czy czyjekolwiek życie można uznać za banalne jeżeli zajrzy się w sekrety bohaterów, ich lęki, zwątpienia, nadzieje, tęsknoty? Autorka Gobelinu stawia, pod postacią Anny, lustro, w którym mogą się przejrzeć kobiety z problemem… nawyków.Pisarka wspaniale wprowadza czytelnika w świat wirtualny, Ksenia i Kryspin- bohaterowie Wielkiego Wybuchu- w realu są zakompleksionymi, niezaradnymi outsiderami, w sieci zaś- kreują się na pewnych siebie liderów, którzy ” budzą postrach” wśród rówieśników. Jak długo jednak można udawać kogoś, kim się nie jest? I co się stanie, gdy prawda w końcu wyjdzie na jaw? Polecamy książkę do przeczytania. Czyta się szybko, napisana jest ciekawie, humorystycznie, tętni ciepłem i życiem…

352x500

„Dzień Kobiet” w Zakładzie Opieki Leczniczej przy żuromińskim szpitalu.

zd1

zd2
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i wolontariatu oraz projektu „Młodzi w akcji „działającego w Zespole Szkół nr 1 w Żurominie uczniowie odwiedzają seniorów ZOL-u przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Publicznej w Żurominie. Dzieci lubią poświęcać swój wolny czas starszym osobom. Tym razem uczennice z klasy IV C: Sylwia Szmelc, Oliwia Szmelc, Otylia Durzyńska przygotowały dla pensjonariuszy przedstawienie pt:” Ta jedyna” z okazji Święta Kobiet . Opiekunem grupy jest Aneta Czyżyk. Wolontariusze zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie. Spotkanie odbyło się w dniu Święta Kobiet. Uczennice wręczyły pacjentkom własnoręcznie
wykonane upominki z okazji ” Dnia Kobiet”. Podopieczni Zakładu Opieki Leczniczej nigdy nie kryją radości i wzruszenia podczas wizyty młodych ludzi. Na koniec spotkania wykonano wspólną fotografię.

Opracowała: mgr Aneta Czyżyk

Spotkanie DKK- Omawiamy książkę R. Brett- „Jesteś cudem”

192232-352x500

Na początku lutego po raz kolejny spotkali się uczestnicy DKK. W czasie spotkania omawialiśmy książkę „Jesteś cudem”- 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym. Regina Brett dzieli się z nami opowieściami o tym, że szczęście zależy od nas samych – naszych wyborów i decyzji, które najczęściej nie są aż tak trudne, jak się z pozoru wydają. A każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy cudów. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie. Regina Brett nie stawia przed swoimi czytelnikami zadania ponad ich miarę. Niezależnie od tego, czy humorystycznie, czy refleksyjnie, zawsze pisze z niezachwianą wiarą w człowieka, w dobro, które w nim tkwi i które sprawia, że niemożliwe staje możliwe. Jesteś cudem to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by zmienić coś na lepsze. To 50 felietonów, które obudzą w czytelniku natchnienie. Choć każdy z nich to zupełnie inna historia, zebrane razem tworzą przewodnik pomagający dostrzec i docenić siłę zmian na lepsze – małych cudów. Zachęcamy do przeczytania proponowanej powyżej książki.