CIEKAWA GODZINA WYCHOWAWCZA Z TIKIEM O NAŁOGACH I ZDROWYM STYLU ŻYCIA

7 stycznia 2014 roku nasza klasa uczestniczyła w bardzo ciekawej lekcji wychowawczej z wykorzystaniem TIK. Temat tej lekcji brzmiał: NAŁOGI – NIE! ZDROWY STYL ŻYCIA – TAK!

Kilka dni przed zajęciami nasza pani wychowawczyni zaproponowała, aby chętni uczniowie przygotowali prezentacje na temat nałogów i zdrowego stylu życia. Nasi niezawodni chłopcy zgłosili się chętnie do tego zadania. Tego dnia lekcja rozpoczęła się od wyjaśnienia przez nauczycielkę pojęcia nałogów i złego stylu życia, czyli tego, co mamy zapamiętać z lekcji. Następnie obejrzeliśmy przygotowane przez naszych kolegów prezentacje i film profilaktyczny. Okazało się, że chłopaki nie zawiedli i nakręcili super filmik, który opowiadał o skutkach uzależnienia od komputera, gier komputerowych i Internetu. Pokazywał on także nałogi, w jakie wpada współczesna młodzież i dorośli oraz ich przykre konsekwencje. Filmik ten spodobał się wszystkim, ponieważ został zrealizowany z dużą dawką humoru i chociaż przedstawiał poważny i aktualny problem, śmieszył sposobem podejścia jego realizatorów do tematu. Nikt tym razem się nie nudził, wszyscy z zainteresowaniem go oglądali, dowiadując się bardzo ciekawych informacji na temat skutków, jakie pociągają za sobą nałogi. Robert z Damianem fajnie przedstawili problemy uzależnienia od komputera, wpływ różnych agresywnych gier na naszą psychikę i zachowanie . Pokazali w nim również problem alkoholizmu i palenia papierosów. Kolejnym etapem lekcji było wysłuchanie uczniów referujących temat zdrowego trybu życia. W tej prezentacji chłopaki przypomnieli nam, jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywają witaminy. Dowiedzieliśmy się, co się dzieje, gdy brakuje nam poszczególnych witamin, na co możemy zachorować i co powinniśmy jeść, aby być zdrowym. Potem dyskutowaliśmy jeszcze o tym, jak zdrowo się odżywiać na co dzień, co robić w wolnym czasie, oprócz korzystania z komputera czy też oglądania telewizji. Pod koniec zajęć każdy mógł zabrać głos i podzielić się wiadomościami, które zapamiętał z lekcji. Oczywiście mieliśmy dużo do powiedzenia. Wszyscy również gratulowaliśmy kolegom, którzy przygotowali interesujące prezentacje multimedialne oraz nakręcili film.
Według mnie lekcja ta była bardzo potrzebna i przydatna. Dzięki niej dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych informacji na temat różnych uzależnień i zdrowego trybu życia. Wiemy już, że komputer i Internet nie służy tylko do rozrywki – grania w gry komputerowe, oglądania filmów czy czatowania na portalach młodzieżowych, ale również do tego, aby zdobywać wiedzę, dowiadywać się interesujących informacji. Natomiast przestrogą dla nas jest problem uzależnień. Wiemy, co się dzieje, gdy popadniemy w ciężki nałóg i jakie są tego konsekwencje. Dzięki tej lekcji uświadomiliśmy sobie również, jak zdrowo żyć. Myślę, że dzięki takiej formie zdobywania wiedzy, czyli wykorzystania Tiku na lekcji wychowawczej, zapamiętamy sobie pewne wiadomości na dłuższy czas. Mamy nadzieję, że również na innych lekcjach będziemy wykorzystywać takie formy kształcenia i one również będą ciekawe.

Kinga

Uzależnienia

2 comments

 1. AnetaSzk pisze:

  Wydaje się, że to była naprawdę fajna lekcja! Jestem bardzo ciekawa tych filmików, które nakręcili Twoi koledzy. Może poprosisz ich o zgodę na opublikowanie ich na Twoim blogu? Byłoby naprawdę fajnie :)

  A przy okazji chciałabym Cie poinformować, że właśnie przyznałam Ci niebieską odznakę! Gratulacje!

  Mam nadzieję, że wkrótce zawalczysz o kolejne :)

  pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  AnetaSzk ostatnio opublikował…Trzecia Akcja 2.0: Poszukiwany-PoszukiwanaMy Profile

  • kinga151999 pisze:

   Dziękuję za miłe słowa i odznakę. Zaprosiłam do tworzenia bloga kilka moich koleżanek i kolegów. Pracujemy nad tym jak uatrakcyjnić nasz blog w media, mam nadzieję, że wkrótce się nam to uda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge
css.php