lip
19

Thank you

Festyn Wiosenny Dwójki

maj
18

Witamy !

W zeszły piątek (13.05.2011r.) odbył się IV Festyn Wiosenny Dwójki. Organizowało go oczywiście nasze Gimnazjum nr 2 im. Józefa Wybickiego w Kołobrzegu. Uznaliśmy, że zaistniała sytuacja może być wspaniałą szansą na wzbudzenie zainteresowania wśród ludności naszego miasta. Niestety fatum ciążące nad ta datą ( w końcu był to piątek trzynastego :) nie pozwoliło nam na realizację naszych planów. Nasze transparenty i plakaty nie wyschły do końca, przez co nie mogliśmy wszystkich zaprezentować. Tylko część nadawała się do użytku. Dwie uczennice z naszego kółka ( Klaudia Kucharuk i Dominika Wojciechowska ) godnie reprezentowały nas na tegorocznym festynie. Ubrane były w prześcieradło z wymalowanymi flagami państw członkowskich Unii Europejskiej i w koszulkę z flagą UE. Nie wzbudziło to jednak wielkiego zainteresowania. Większość ludzi przechodziła obojętnie, lub w ogóle nie zwracała uwagi na dziewczyny. Tylko nieliczni zatrzymywali się, aby spojrzeć, lub zrobić zdjęcie naszym aktywistkom.

Podsumowując. Akcję uznajemy za nieudaną, lecz nie zniechęciło nas to do dalszych działań. Jesteśmy zdeterminowani i mamy dużo samozaparcia, aby dalej szerzyć wiedzę na temat Unii Europejskiej i Prezydencji Polski w Radzie UE.

Konferencja

maj
3

Witamy !

Tematem dzisiejszego wpisu będzie już wcześniej zapowiedziana konferencja. Odbędzie się ona 31 maja w sali konferencyjnej w hali Millenium. Tematem przewodnim będzie prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. W związku z tym chcemy zapoznać uczestników i gości z podstawowymi informacjami o Unii Europejskiej. Krótko przedstawimy historię, założenia i cele istnienia UE. Najważniejszą jednak rzeczą będzie zapoznanie widowni z hasłem „Prezydencja Polski w Unii Europejskiej”, które dla części z nich będzie zupełnie nowe i nieznane. Wytłumaczymy na czym polega owa „prezydencja”, jakimi zasadami się kieruje i w jakim terminie nas obowiązuje. Chcemy uświadomić ludziom tam zebranym, że Prezydencja Polski w Radzie UE jest dla nas ogromną szansą , ale też równie wielkim wyzwaniem. Po krótkiej dyskusji z gośćmi zaprezentujemy owoce naszej wspólnej pracy, czyli wszystkie zdjęcia i opisy budynków użyteczności publicznej (i nie tylko) , które powstały z pomocą finansową Unii Europejskiej. Nawiązując do tych właśnie fotografii chcemy też poruszyć temat ludzi niepełnosprawnych w Kołobrzegu. Cała reszta szczegółów jest wciąż zmieniana i udoskonalana. Wszystkie informacje związane z konferencją, które będą godne Waszej uwagi będziemy publikować w kolejnych wpisach.

Europe Direct

maj
3

Witamy !

Wreszcie się udało ! Po wielu trudach i wysiłkach zdobyliśmy (z wielka pomocą naszej opiekunki) kolejnego sojusznika, którym jest punkt informacyjny Europe Direct w Kołobrzegu. Pomoże on nam zorganizować konferencję, wspierając nas finansowo. Zobowiązał się też uświetnić ją własnym wykładem, oraz krótkim quizem sprawdzającym wiedzę uczestników i gości. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni, ponieważ pomoc udzielona przez punkt informacyjny Europe Direct odciąży nas z wielu zadań i obowiązków. Więcej informacji na temat naszej konferencji udzielimy w następnym wpisie.

Ankieta

kwi
18

Witamy !

Tak, jak wcześniej zostało już to zapowiedziane, dziś publikujemy wyniki ankiety, na którą odpowiadali rodzice uczniów gimnazjum nr 2. Składała się ona z trzech, prostych pytań dotyczących prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Na pytanie : „Czy wie Pan / Pani czym jest prezydencja Polski w UE ?” odpowiedź „TAK” zaznaczyło 38 z 55 ankietowanych (69%). Natomiast odpowiedź „NIE” zaznaczyło 17 osób (31%). Na kolejne pytanie „Jak długo trwa Prezydencja Polski w Radzie UE ?” poprawną odpowiedź zaznaczyło tylko 19 (!) spośród 55 ankietowanych (34,5%). Analogicznie złą odpowiedź zaznaczyło 36 osób (65,5%). Ostatnie pytanie brzmiało „Od kiedy Polska będzie sprawowała Prezydencję w Radzie UE ?”. Okazało się, że aż 29 ankietowanych (53%) nie znała dobrej odpowiedzi na to pytanie. Pozostałe 26 osób (47%) zaznaczyło poprawną odpowiedź.

Nasze koło europejskie przeprowadziło tą ankietę, aby móc stwierdzić jaki procent ludzi posiada PODSTAWOWE informacje na temat UE i Prezydencji Polski w Radzie UE. Na podstawie tego krótkiego sondażu można śmiało stwierdzić, że wiedza naszego społeczeństwa jest mocno ograniczona. Prawie połowa ankietowanych (49,7%) nie znała ani jednej poprawnej odpowiedzi (!). Ukazuje nam to, jak niewiele wiemy o swoim kraju, o jego sytuacji i życiu politycznym na arenie międzynarodowej.

Witamy

kwi
9

Witamy !

Nasze koło europejskie rozpoczęło pracę nad projektem „Na tropie UE w Kołobrzegu”. Głównym założeniem tego projektu jest  kooperacja z instytucjami państwowymi i unijnymi, szerzenie wiedzy o Unii Europejskiej oraz szukanie „śladów” jakie pozostawiła po sobie UE w Kołobrzegu. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Miasta Kołobrzeg i tzw. „punktami informacyjnymi”. Rozglądamy się wszędzie gdzie tylko to możliwe za wszelkiego rodzaju budynkami i instytucjami jakie ufundowała lub dotowała UE. Takie miejsca i placówki fotografujemy i opisujemy. Aby sprawdzić wiedzę kołobrzeżan przeprowadziliśmy krótką ankietę, na którą odpowiadali  rodzice uczniów gimnazjum nr 2. Jej wyniki przedstawimy w następnym wpisie.