04 lip 2011

a Czas beztrosko leci…

Witam! Po długiej i nieuzasadnionej nieobecności. Tak właściwie ten wpis miał być zamieszczony jakieś pare o ile nie parenaście dni temu. Jednak cały swój czas spędziłem pod ziemia (mój dobytek z tej zabawy to 5 stacków redstone’a, 3 stacki żelaza, 1 stack złota, pół stacka diamentu, i trochę creperowego proszku, który wystarczy na 4 dynamity – tak, grałem w Minecrafta). Piszę ten wpi dlatego, że chciałem pokazać nasz projekt Cztery Pory Roku na Polskim Niebie, proszę łapajcie linki:

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Szkoda, że to tylko 2 z 5 filmów bo resztę możnaby powiedzieć, że wcieło i na Yaotubie nie mogę ich znaleźć. Na osłodę dodam to:

YouTube Preview Image

Polecam, fajna seria filmików, a i jeszcze jedno „Komentujcie, subskrybujcie, żółty magiczny guziczek”

27 cze 2011

Goodbye!

Są już wakacje. Teraz nawet ciężko jest mi zacząć ten wpis. Wiele rzeczy się zmieniło. Nie ma szkoły zadań domowych, jest więcej wypoczynku. Wcześniej blog nauczył mnie „Internetowego życia”, pokazał jak może funkcjonować moja późniejsza strona, niekoniecznie poświęcona „Internetowi – zgubie czy wybawieniu”. Cała masa projektów nauczyła mnie może nie koniecznie czegoś nowego, ponieważ pracowaliśmy z programami, które już znamy, ale pokazała nowe możliwości i funkcje zawarte w tym oprogramowaniu. Doskonaliliśmy przez to tworzenie prezentacji i filmów. Dużym plusem była też współpraca w grupie, która może okazać się bardzo potrzebna w późniejszym życiu szkolnym lub/a nawet zawodowym. Może teraz pojawi się uśmiech na waszych ustach, bo zaripostuje swójączęsto używaną metaforą – „to dopiero wierzchołek góry lodowej”. Tak, to jest prawda. Jestem z siebie dumny, że dołączyłem do tak wspaniałej akcji i dzięki niej wiele się nauczyłem. Teraz jednak pora powiedzieć „Cześć”, wiem, że do końca wakacji mogę jeszcze coś zanotować na tym bloczku i postaram się skorzystać z okazji, żeby to jeszcze zrobić. Na razie jednak wtajemniczam się w tajniki wiedzy programistycznej, która pozwoli mi zrobić „ten” program, który od dawna jest już w metodzie kartkowej zapisany i kurzy się na górnej półce mojego regału.

Jednak Internet nie jest taki duży jak sądzicie na sto procent jeszcze kiedyś się spotkamy, może nie koniecznie na moim blogu, lecz już może na  mojej stronie przeznaczonej na nie wiem co. Jeszcze raz dziękuje wszystkim, którzy mnie wspierali i pomagali w istnieniu tego bloga.

Wypadałoby powiedzieć „Żegnam”, ale powiem „Do widzenia”, bo może jeszcze się spotkamy na tym blogu lub gdzieś indziej w sieci.

Pozdrowienia, 3majcie się blogowicze oraz inne osoby czytające tego BLOGaska. Mam nadzieję, żę chociaż trochę przytoczyłem wam główne sprawy dotyczące internetu jako miejsca gdzie czeka na nas wile dobrego, ale również wiele złego.

24 cze 2011

E-Zakupy

Na pewno obiło się wam kiedyś o uszy adres internetowy Allegro.pl, jest to najpopularniejszy portal, co ja pisze sklep internetowy znany w całej Polsce. Większość ludzi ma konta na tej stronie, nawet najmłodsi, tzn. osoby które nie ukończyły 18 roku życia mogą zakładać tam swoje konta Junior, które niosą za sobą pewne ograniczenia. Jednak to jest dopiero wierzchołek góry lodowej, istnieje również więcej eSklepów, które dowożą nam nie tylko przedmioty zakupione, ale nawet jedzenie lub inne artykuły nie tylko spożywcze. Pomyślcie czy możecie znaleźć jakiś sklep internetowy związany z waszą pasją? Zapewne tak, ja podam parę przykładów np. sklepy komputerowe albo związane z deskorolkami (mój sąsiad organizował sobie w takim eSklepie deskorolkę z różnych części). Jak sądzicie, czy takie sklepy to wygoda. Tak, ale trzeba uważać czasami na naciągaczy. Popularne kiedyś było sprzedawanie ZDJĘĆ telefonów za niską cenę. Ktoś pomyślał, że 50% tańszy sprzęt jest dobry i w atrakcyjnej cenie to kupował, a potem okazywało się, że dostawał zdjęcie w ładnej ramce. Znam również inny przypadek, gdy komuś wysłano zamiast IPhone’a pospolitego ziemniaka opakowanego w ładne pudełeczko od wcześniej wymienionego telefonu. Z drugiej strony w takim eSklepie (myślę tu m.in. o Allegro) można nabyć gry z drugej ręki. Czy to legalne? Przecież ta gra była już użyta. Kolejną niezbyt dobrą rzeczą jest bardzo mocno rozpowszechniony GoldFarming. Jeżeli nie wiecie o co chodzi to poczytajcie pierwsze artykuły tam znajdziecie wytłumaczenie tej definicji.

21 cze 2011

Wakacje!!!

Początkowy czytając tytuł myślałem, żeby oznaczyć to jak okrzyk „Victoria!!!” – tzn. wygrana, ale później pomyślałem o tym trochę inaczej. Nadszedł czas na podsumowanie zanim wyjedzie się na wakacje albo inaczej odskoczy się od szarej, szkolnej rzeczywistości.

Podsumuje moją, prawie roczną blogowo-projektową pracę:

  1. Łącznie opublikowałem 26 wpisów, łącznie z tym. W tym znajdowało się 14 artykułów (De facto trochę mało tego, ale licząc, że przez 3 miesiące nie miałem internetu wydaje się być … przyzwoite),
  2. Uczestniczyłem w 2 projektach – Cztery Pory Roku w Malarstwie i Cztery Pory Roku na Polskim Niebie (relacja i parę fotek z Festiwalu Sztuki, który odbył się 20 czerwca znajdziecie na stronie mojej szkoły),

I cóż to już koniec w tym roku szkolnym, oczywiście w wakacje postaram się podrzucać wam małe co-nieco. Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – podziękowania. Dużą rolę w „życiu” tego bloga odegrała pani Magda Janiszewska. To właśnie pani Magda wsparła mnie mentalnie po długiej nieobecności i wydostała z dołka, dzięki niej nie zdobyłbym tak prestiżowego I miejsca  za bloga autorskiego. Dziękuję również pani Lucynie Muzyce i pani Ani Muzyce za wsparcie i pomoc. Mam nadzieję, że na następny rok będzie lepiej i więcej, że wakacje będą spędzone jak najlepiej i przez ten czas naładujecie sobie „bateryjki” na nowy rok szkolny. Jeszcze mały akcent – „In The End”

YouTube Preview Image

Piękna i wręcz epickie animacje, połączone z fantastycznym wokalem. Cóż chcieć więcej? Dużo rzeczy w piosence się zgadza tylko, jest jeden wyjątek (powiązanie z następną znaną piosenką?). Ja nie upadłem, tylko dostałem się prawie pod chmury (tak metaforycznie :) )

Robert Banaszak

16 cze 2011

Pisanie stron WWW

Niektórzy na pewno wiedzą, że strony internetowe pisane są odpowiednich do tego językach. Jeżeli umiesz wymienić chociaż 2 to dobrze, ale ten artykuł będzie bardziej trafiał do … zielonych, w tej dziedzinie. Najpierw była nicość, a z nicości pojawił się HTML – HyperText Markup Language (wiem, może trochę przesadziłem :) , ale dostałem dzisiaj na wycieczce, na której graliśmy w paintballa i jakoś tak nie kontaktuje dzisiaj w 100%). Wracając do rzeczy HTML był pierwszym językiem w którym można było tworzyć strony internetowe.  Był i z resztą jest nadal niezbyt rozbudowany (w porównaniu do PHP).  Na osłodę dodam, że jego prototyp został wymyślony przez fizyka! Jednak później pałeczkę przejął PHP  - Personal Home Page – który początkowy tj. w 1994 r. służył jako skrypt pozwalający liczyć statystyki odwiedzin strony. Dynamiczny rozwój tego języka trwa od pojawienia się wersji 3.0 co datuje się na rok 1998. Jak zresztą zacytuje z książki „Ekspert biblioteczka: Kurs PHP” – „Pod koniec roku 1998 PHP było już zainstalowane na 10 procentach wszystkich serwerów. Dziś z tego narzędzia korzystają miliony stron i ciężko znaleźć serwer WWW niewspierający tej technologii.”, z tego tekstu możemy wynieść, że PHP jest na razie niepokonanym językiem dominującym na strona WWW. Dalej możemy wspomnieć o Flashu jako przewodnikowi w grach przeglądarkowych, tzw. flashówkach,możemy ich znaleźć pełno w internecie, ALE ich jakość nie może konkurować z komputerowymi grami. Warto również wspomnieć o Javie i JavaScript, są to języki obsługujące strony internetowe, ale w internecie można ich znaleźć jak na lekarswo. Java jednak nadrabia JME – Java Micro Edition, czyli Javą na urządzenia przenośne, zaś JavaScript, cóż, jest trochę na wymarciu.

14 cze 2011

Newsy!

To na dzisiaj shake paru wiadomości:

  1. Oblewamy! Mój blog zajął pierwsze miejsce w kategorii blog autorski (http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/?p=2480) razem z Agatą i Asią ze Szkoły Podstawowej nr 71 w Łodzi i Agnieszką z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej . Dziękuję za wyróżnienie i gratuluje pozostałym bloggerom. Dzięki nam TIK wiecznie żywy!
  2. Znany termin pokazu projektów w mojej szkole, jest to 20 czerwca. Nie chwaląc się będzie prezentowane wtedy, aż 6 projektów, ale to tylko dorobek gimnazjum, jeszcze przecież dołączy do nas podstawówka!
  3. Zbliżają sięwakacje, a z nimi dużo wolnego czasu! Przysyłajcie pomysły na nowe artukuły, na pewno będą opracowane!

To już koniec dobrych wieści, na osł0dę dodam, że pani Ania Muzyka, która uczy informatyki w klasach IV-VI została także wyróżniona! Co daje, aż 2 nagrody dla naszej szkoły.

13 cze 2011

E-mail

Na początku użyje trochę treści ze strony wikipedia.pl.

Poczta elektroniczna (ang.) electronic mail lub krótko e-mailusługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi. „. Troszkę trudne, co? W skrócie mail to usługa internetowa pozwalająca wysyłać wiadomości do różnych osób. W dalszej części artykułu zabiorę się trochę za historię tego „czeguś”. Na pomysł stworzenia e-maila wpadli: Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman.

Jednak wtedy adres poczty elektronicznej był jeszcze bardzo odległą rzeczą i tamtejsze e-maile wysyłane zostały na ten sam komputer. Jednak informatyka się rozwija i 6 lat później Ray Tomlinson wymyślił aktualniejszego e-maila i to on wybrał znak @ do oddzielenia nazwy od komputera, później nazwy domeny internetowej. Dalej zatrzymałbym się na protokołach, ale zanudziłbym was tym i podam tylko jeden protokół SMTP używany do dzisiaj. Później maile zostały udoskonalone o dodawanie załączników i wiele, wiele innych. Jak sądzicie, czy maile są nam teraz potrzebne, jakie jest ich pozytywne zastosowanie i negatywne (podpowiem, np. podkładanie keyloggerów, o czym była mowa również w pierwszym artykule. Szkoda, że to tylko wieszchołek góry lodowej :/)

10 cze 2011

Cztery Pory Roku w Malarstwie

No, projekt zakończony i zamieszczony na Youtubie. Proszę o to link.

YouTube Preview Image

Taki jest wynik nie tylko mojej pracy. Ja postawiłem tylko kropkę nad „j” tworząc multimedialną prezentację, a cała szkoła tworzyła swoimi obrazami, opisami, muzyką „projekt”

07 cze 2011

Internet w mojej szkole

Dzisiaj, trochę bardzie „bliższy” odległościowo mi/nam temat. Sytuacja internetowa w mojej szkole jest, no w dość przyzwoitej sytuacji. W sali komputerowej mamy dostęp do szerokopasmowego internetu, który przy użyciu 10 komputerów naraz jest dobry (szybkości Internetu nie mierzyłem, ale strony ładują się przyzwoicie). Gorzej sytuacja wygląda na laptopikach. W szkole są 2 sieci (dla podstawówki i dla gimnazjum po jednej), ale nadal pojawiają się problemy z przyzwoitą łącznością. Wracając do ankiet na głównym blogu szkoły z klasą 2.0 zostały tam poruszone tematy, które pozwalają mi rozwinąć dalej ten wpis. Co do wolnej sieci w szkole, do której każdy uczeń mógłby się podłączyć, jestem jak najbardziej na tak, czasami przydałby się szybki dostęp w szkole do jakiś wiadomości. Co do wolno dostępnego komputera na korytarzu szkolnym jestem na Nie. Uczniowie dyżurujący, mieliby przekichane i ewentualne usterki byłyby kierowane na nich, lub ich niedopilnowanie. A myśląc logicznie, każdy na przerwie, może chciałby mieć dostęp do Internetu i co wtedy? Tłok, parę komputerów, więcej z tego problemu niż użytku. Kolejną fajną propozycją byłoby przynoszenie własnego sprzętu, czyli np. laptop, smartphone i korzystanie z niego jako z eKsiążek i eZeszytów. Może byłoby ciekawe, ale np. mój laptop nie wytrzyma 7-8 godzin pracy na baterii (max. przy pisaniu 2h na baterii) i tu kłania się kolejny problem z zużyciem energii elektrycznej w szkołach. To jest dość duża przeszkoda z korzystania z takich urządzeń, ale zawsze udogodnienie i większy dostęp do materiałów na lekcjach. Wracając do projektu Jarocińskiego dostaliśmy sprzęt, który ma pomagać nam w lekcjach, ale uważam, że mógłby być lepiej wykonany, pod względem oprogramowania. Jednak jest i tak wielkim plusem i początkiem eRewolucji. Jednak problemem jest m.in. to że bardzo sporadycznie z niego korzystamy i obsługują go głównie uczniowie o ile jest wcześniej użytkowany) . To tyle w tym artykule.

Korzystając z tego, że mój blog został nominowany, mam nadzieje, że trochę więcej osób zacznie komentować wpisy i podzieli się na tym blogu, o korzystaniu z Internetu, z komputerów w ich szkołach.

Głosujcieee…

Cóż za wielki zaszczyt znaleźć się w wyróżnionej 7, 7 czerwca i do tego jeszcze w swoje imieniny :) . Nie pozostaje mi do napisania, żebyście głosowali na mnie w plebiscycie w kategorii „Nagroda publiczności” tutaj. Oczywiście samym zaszczytem było już dla mnie dostanie się do tej siódemki, a z drugiej strony było fajnym imieninowym prezentem :O. Wracając do prodżektów, finisz z poprawkami będzie jutro, oraz zamieszczę ten filmik na Youtube lub innym takim serwisie. Dzisiaj muszę trochę obciąć projekt wagowo (obrazki dałem w najlepszej jakości, a nie wiem czy filmik z wagą ponad 50MB wejdzie na Youtube bez protestów). Prodżektowo to by było na tyle. W poszukiwaniu czegoś do roboty znalazłem stare grafiki do gry, która nie została skończona i teraz zamierzam się wziąć w garść, ogarnąć to i owo, i może wyjdzie z tego coś lepszejszego. Na podsumowanie pracy blogowo/projektowej poczekacie do ukończenia projektu plastyki, wtedy przekalkuluje wszystko i pokarzę moją pracę w liczbach.

Korzystając z chwili (bardzo) wolnego czasu  będę pisał na blogu, jak najdzie mi wena, czyli 3 artykuliki macie już jak w banku. 3majcie się i.. głosujcie :)

css.php