Co Fincher ma wspólnego z Aerosmith?

Z pozoru tak proste i przyjemne zadanie specjalne z modułu 4. pokonało nas na samym początku. Bo niby jak dokonać wyboru jednego teledysku spośród tylu znakomitości?! Po ciągnącej się w nieskończoność zażartej dyskusji wybraliśmy ten jeden jedyny, najlepszy naszym zdaniem klip, który, zgodnie z treścią zadania, inspiruje i motywuje do myślenia.

Wypadło na „Janie’s got a gun” zespołu Aerosmith z 1989r. Reżyserowaniem wideoklipu zajął się sam David Fincher.http://www.dailymotion.com/video/x27fhdz

A czemu wybór padł na Janie? Pomijając kwestię uwielbienia chłopaków szerzonego przez niektóre członkinie naszej grupy, teledysk jest po prostu uderzająco prawdziwy. Sam Steven Tyler (wokalista Aerosmith) przyznaje w jednym z wywiadów, że inspiracją do napisania piosenki był artykuł magazynu Time dotyczący śmierci spowodowanej strzałem z pistoletu. Dodał również, że gdy dowiedział się jak wielka jest liczba dzieci atakowanych przez matki i ojców, był przerażony. Dlatego postanowił o tym zaśpiewać. Utwór porusza naprawdę trudny temat. „To piosenka o dziewczynie zgwałconej przez ojca. Jest o kazirodztwie, czymś co przytrafia się wielu dzieciakom, które nawet się o tym nie dowiadują, dopóki nie próbują zwalczyć swojej nerwicy” – te słowa Tyler’a dla Rolling Stone chyba najlepiej oddają charakter utworu.

Divid Fincher, który później wyreżyserował m.in. Siedem i Obcy III, wykreował olśniewający mini-film, w którym dał popis swojego niezaprzeczalnego talentu. Przez  5 i pół minuty dynamicznie ukazana opowieść dziewczyny strzelającej do ojca wraz z kolejnymi scenami przestępstwa trzymają widza w napięciu. Warto zauważyć, że sposób doboru oświetlenia i kompozycja technik pokażą się w przyszłych filmach Finchera.

Klip otrzymał nagrody m.in. MTV Video Music Award for Best Rock Video oraz MTV Video Music Award – Viewer’s Choice w 1990r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge