Debata za nami!

Wczoraj przeprowadziliśmy w szkole niewielką debatę, o której już wcześniej pisałam. Uczestnikami było parę osób z naszej szkoły (po dwie z każdej klasy).  

Było bardzo ciekawie bo niemal każdy dodał coś od siebie w sprawie agresji psychicznej, nie tylko w rodzinie ale i w środowisku ogólnym. Nie obyło się oczywiście bez sporów w pewnych kwestiach co, moim zdaniem, było potrzebne aby móc się nad nimi głębiej zastanowić. Dyskusja była bardzo żywa i doszliśmy  do wielu wniosków oraz przemyśleń.

A tutaj nasza mini lista kwestii, które poruszyliśmy na naszej debacie oraz wnioski, które z niej wyciągnęliśmy (jako, że zajmujemy się tematem agresji psychicznej        w rodzinie, wszystkie kwestie tyczą się jej):

Przykłady agresji:

 • zastraszanie przez rodziców i dzieci;
 • manipulacja dzieci wobec rodziców i na odwrót;
 • wywieranie presji na dzieciach;
 • agresja rodzeństwa wobec siebie;
 • ciągłe wytykanie sobie błędów;
 • wykorzystywanie rodzeństwa;
 • prowokacja;
 • ignorowanie siebie nawzajem

Reagowanie na przemoc i przeciwdziałanie jej:

 • właściwe wychowanie (temat bardzo szeroki i jeszcze nad nim będziemy pracować);
 • szukanie winy również w sobie;
 • zainteresowanie problemami dzieci (nie tylko swoich);
 • przyjmowanie cudzej pomocy;
 • zwracanie uwagi na ewentualną przemoc psychiczną i reagowanie na nią;
 • szukanie pomocy

Pomoc:

 • rozmowa z psychologiem;
 • zgłoszenie się do wyższych instytucji (Ośrodek Opieki Społecznej,                   Ośrodki Wsparcia, placówki opiekuńczo-wychowawcze);
 • kontakt z telefonem zaufania

Jeśli chcielibyście zobaczyć pełen przebieg naszej debaty, zachęcam do obejrzenia jej tutaj:

https://youtu.be/-ZlWSx2hyj4

Trzymajcie się i do następnego wpisu ;)

Mamy plakaty!

Tak jak napisałam już w tytule, skończyliśmy pracę nad plakatami. Może i nie są one marzeniem grafików komputerowych ale liczą się starania :D  

Najciężej oczywiście było znaleźć pomysł i inspirację ale co to dla nas! Mam nadzieję, że się wam spodobają bo kosztowały nas trochę przemyśleń na ich temat. Jeden z nich jest właściwie ogłoszeniem na temat debaty która już niebawem odbędzie się w naszej szkole. Drugi natomiast pokazuje jak bardzo „elastyczni” jesteśmy. 

A oto one:

12735862_727183934083218_879519371_nostatecznie

Mamy to!

Nareszcie wybraliśmy temat naszej kampanii! Bardzo się cieszymy, że w końcu       po tych wszystkich chaotycznych burzach mózgów i rozmyślaniach, w końcu wpadliśmy na coś, nad czym chcemy pracować. Teraz już będzie o wiele łatwiej     bo nieco zawęziliśmy tematykę naszych działań.

Wybrany przez nas temat brzmi: Agresja psychiczna w rodzinie. Wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że jest to temat rzeka i można wymyślić do niego mnóstwo kampanii. Tym bardziej, że pierwsze szkice już są. Póki co jednak trzymamy            je jeszcze w tajemnicy do czasu aż wszystko będzie ustalone na sto procent. Pragniemy by nasza kampania jednocześnie wzruszała i łapała za serce ale też dawała do myślenia i miała jasny przekaz. Czeka nas wiele pracy ale na pewno damy radę! Każde z nas ma jakiś pomysł i jest gotowy aby go zrealizować.

Zapewne już niedługo pojawi się wpis o naszym kolejnym kroku jakim będzie zorganizowanie debaty szkolnej na temat naszego projektu i jego tematu. Trzymajcie kciuki aby wszystko poszło zgodnie z naszą myślą :)

Trzymajcie się ciepło :)

Wybraliśmy temat!

I tak po długich naradach  i burzach mózgów w końcu wybraliśmy temat! „Reaguj na zło” został oficjalnie wybrany na naszą kampanię.

Wydawałoby się, że już połowa roboty za nami, jednak obawiam się, że to dopiero początek. Ale co to dla nas. Kreatywność aż z nas kipie i już niedługo zapewne zameldujemy jakąś część wykonanej pracy. 

Swoją drogą, temat jest bardzo ale to bardzo szeroki i można w nim uwzględnić mnóstwo rzeczy oraz zagadnień. Naszym celem jest aby nasza kampania nie tylko uczyła ale również wzruszała i zostawała w głowach odbiorców na długo o ile nie na zawsze. Na pewno damy z siebie wszystko i najprawdopodobniej już wkrótce ukaże się wpis obrazujący naszą pracę!

Trzymajcie się ciepło :)

Ola 

Święta, święta i po świętach!

 Hej! Święta za pasem i z tej okazji chciałabym Wam złożyć spóźnione ale szczere życzenia świąteczne – dużo zdrowia, szczęścia, uśmiechu, cierpliwości w dążeniu do celów oraz samych wspaniałych chwil w nadchodzącym roku!

Jeszcze przed świętami, w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym omawialiśmy etapy naszej pracy. Nasz koordynator – ks. Piotr, na zadanie domowe zadał nam kilka ciekawych materiałów do poczytania, które przygotują Nas do tworzenia kampanii i pomogą w jej realizacji.

Pomimo, iż mamy przerwę świąteczną, nie zapominamy o tworzeniu projektu! Spotykamy się wirtualnie i naradzamy. Każdy z nas ma głowę pełną pomysłów! Czasu co raz mniej, a my wciąż nie mamy tytułu kampanii! Aktualnie jesteśmy na etapie dyskusji dotyczącej jego wyboru. W naszej grupie projektowej przeprowadziliśmy głosowanie i wybraliśmy trzy najciekawsze propozycje. W ciągu najbliższych dni wybierzemy temat, który na pewno zachwyci odbiorców.

Mogę tyle powiedzieć – praca wre! Trzymacie się ciepło i odpoczywajcie!

Patrycja

A jednak nie jest tak łatwo…

Początkowo wydawało nam się, że pisanie bloga i prowadzenie kampanii jest banalnie proste. Cóż… niestety prawda jest nieco inna. Nawet się nie spodziewałam, że tak trudno będzie podjąć decyzję co do tematyki kampanii. Właściwie wciąż nie wybraliśmy tematu spotu. Na szczęście z pomocą przyszła nam stronka: www.kampaniespoleczne.pl Jest tam mnóstwo ciekawych pomysłów i wiele inspiracji, więc na pewno już niedługo zadecydujemy i również czytelnikom posta polecam tę stronę :) Zawiera na prawdę wiele pięknych i wzruszających spotów. Tak więc melduję, że praca wre i wszystko zmierza w dobrym kierunku!

No cóż na dziś pisania chyba wystarczy bo trzeba wracać do podejmowania wspólnych decyzji. Trzymajcie się ciepło, tego zimowego wieczoru :)

Cześć wszystkim!

 

Niedawno w naszej szkole odbyło się pierwsze, oficjalne spotkanie dotyczące projektu, w którym bierzemy udział. Ustalone zostały zasady i przydzielono nam role. Coś czuję, że współpraca będzie świetna. W końcu z fajnymi ludźmi zawsze się dobrze pracuje, prawda? :D

Spotkaliśmy się również w październiku, jednak był mały, jakby to nazwać- chaos, przez co nie do końca ustaliliśmy kto co robi. Na szczęście udało się nam zobaczyć ponownie i tak jak napisane jest już jest wcześniej, rozdzieliliśmy role. Czas ostro brać się do pracy!