Gry

Zabawy Część XII – W Statki

W „Statki”: Kontynuujemy gry na kartce. Kiedy Państwa-Miasta zostały już rozegrane, nasi dziadkowie sięgali po grę w statki. Jest ona nadal bardzo popularna, istnieją plastikowe plansze do gry, a nawet gry komputerowe, ale nic nie zastąpi magii kartek… Gra się w 2 zawodników, każdy dostaje po 2 kartki. Na każdej rysuje się siatkę 10×10 (A-J; czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część XI – Państwa-Miasta

W Państwa-Miasta Każdy zawodnik dostaje kartkę papieru i rysuję tabelkę. W kolumny wpisuje się różne katygorie, np. państwa, miasta, rzeki, zwierzęta, jeziora, góry, rośliny itd. Jedna osoba w myślach przelatuje alfabet, druga mówi stop. 1 osoba mówi jaka litera wypadła i wszyscy mają kilka sekund na uzupełnienie tabelki, np. wypadła litera „B”, więc należy podać czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część X – Nóż

Nóż Grało się partiami. Udane wbicie noża wszystkimi chwytami, pozwalało na wejście do kolejnej partii, w której było o jeden chwyt mniej i tak do finału. Chwyty: 1 – babka – otwarta dłoń nóż trzymany we wnętrzu dłoni 2 – dziadek – otwarta dłoń nóż trzymany na wierzchu dłoni 3 – widełki (widelec) – nóż czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część IX – Tysiąc

Tysiąc Gra karciana dla dwóch do czterech graczy, której zwycięzcą zostaje osoba, która dzięki sumie punktów zdobytych w poszczególnych rozdaniach, jako pierwsza zdobędzie co najmniej 1000 punktów. Gra przeprowadzana jest za pomocą 24 kart, od 9 do Asa, przy czym pary Dama – Król tego samego koloru – w każdym z czterech kolorów, tworzą „meldunki” czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część VIII – Gra w kapsle

Rysowało się na piasku (lub kredą na betonie ) krętą, szeroką na ok. 20 cm trasę, oraz start i metę. Ustawiano kapsle na starcie i ‘’pstrykano’’ je po kolei tak, aby dotarły jak najszybciej do mety. Kapsel, który wypadł z trasy zaczynał z miejsca w którym przekroczył linię. Wygrywał te, który przekroczył pierwszy linię mety. czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część VII – Cegiełki

Gra w „Cegiełki” Jest to dość prosta wariacja na temat chowanego, w którą uwielbiali się bawić nasi dziadkowie. Wybiera się szukającego za pomocą wyliczanki. Ustawia się gdzieś stos cegieł, tam staje szukający. Reszta się chowa. Szukający musi „zakuć” znalezione osoby przy tym stosie. Schowani mogą tam podejść i zniszczyć stos, wtedy szukający przegrywa i gra czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część VI – Ojciec Wirgiliusz

Ojciec Wirgiliusz W drodze lodowania wybierany jest „ojciec Wirgiliusz”, który zajmie miejsce w środku koła, stworzonego przez uczestników trzymających się za ręce. Wszyscy uczestnicy krążą wokół „ojca Wirgiliusza”, śpiewając piosenkę: „Ojciec Wirgiliusz, uczył dzieci swoje, A miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje. Hejże dzieci, hejże ha! Róbcie wszystko to, co ja. Hejże dzieci, hejże ha! czytaj dalej »

Gry

Zabawy część V – Stary niedźwiedź…

Stary niedźwiedź mocno śpi! Jedno z dzieci kuca i udaje śpiącego niedźwiedzia. Reszta zawodników chodzi w około „niedźwiedzia” oraz śpiewa piosenkę: „Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi, my się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi to nas zje, jak się zbudzi to nas zje. Pierwsza godzina niedźwiedź śpi, druga godzina niedźwiedź czytaj dalej »

Gry

Zabawy część IV – Gąski, gąski do domu!

„Gąski, gąski do domu!” „A- Gąski, gąski, na pole! B- Boimy się! A- Czego? B- Wilka złego! A- A gdzie ten wilk? B- Za płotem. A- Co robi? B- Łapie koty! A- Dużo złapał? B- Trzy kopy. A- Co pije? B- Pomyje. A- Co je? B- Suchy ser. A- Czym się przykrywa? B- Wilczym ogonem! czytaj dalej »

Gry

Zabawy część III – Podchody

PODCHODY: Jak dobrze pamiętam gra się w 4 osoby. Dwie się chowają a dwie szukają. Szukające liczą np do 50 sekund a chowające się np kredą czy jakimś kamykiem farbującym zostawiają strzałki na drodze jedną drogą musisz pójść czy na czymś innym zostawiasz znaki na śniegu i tp. Ustawiacie wspólnie baze gdzie chowający się muszą czytaj dalej »

Gry

Zabawy część II – Chowany i Piwko…

CHOWANY: Na samym początku spośród osób grających, wybieramy osobę tak zwaną „szukającą”, która staje przy jakiejkolwiek ścianie, drzewie czy innym przedmiocie, a następnie liczy do określonej liczby, którą sami możemy ustalić. Kiedy osoba „szukająca” skończy liczyć, zaczyna nas szukać, a my w tym czasie musimy się odkuć, czyli dobiec do miejsca, przy którym osoba liczyła. czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część I – Mam chusteczkę haftowaną! i CHŁOP!

Początek zapowiada się ciekawie Zabawa pod tytułem „Mam chusteczkę haftowaną” Jest to gra dziecięca, w której może brać udział dowolna ilość uczestników. Na początku wszyscy siedzą w kręgu i wybierają jedną osobę, która z chusteczką w ręku krąży za plecami pozostałych uczestników. W tym czasie wszyscy siedzą i śpiewają rymowankę: „Mam chusteczkę haftowaną, co ma czytaj dalej »

Gry

Zabawy Część XIII – W gumę

Grały zazwyczaj 3 osoby (1 skakała 2 pozostałe miały między sobą na nogach gumę). Osoba skakało się na różne sposoby, zależne od ustaleń przed grą. Po każdej prawidłowo wykonanej kombinacji skoków podwyższano nieco gumę. Jeśli skaczący skusił (czyli zawadził o gumę) , to skakała następna osoba. Opracowali: Jakub Bobrowski, Mateusz Gienieczko, Paweł Kucharski, Tomasz Laur

css.php