Zumba w naszej szkole

Zumba narodziła się w Kolumbii w latach 90. Ta innowacyjna forma ruchu     powstała przez przypadek. Pewnego dnia tancerz i choreograf Alberto „Beto”     Perez zapomniał kaset z tradycyjną muzyką do aerobicu. Niewiele myśląc,       pobiegł do samochodu i poprowadził zajęcia w rytmie latynoskich przebojów, których słuchał podczas jazdy. Również nasza szkoła podjęła się prowadzenia zajęć ZUMBY. Prowadzącą i zarówno pomysłodawcą jest Pani Profesor Joanna Spławska. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek od 15.05. Pani Profesor   wraz z podopiecznymi intensywnie ćwiczy, tworząc niezwykle choreografie, które ostatecznie przedstawiane są na apelach i różnych innych wydarzeniach naszej szkoły. Zumba to idealna rozrywka na wolny czas. Jest to ciekawa forma aktywności, a teraz coraz więcej osób trzyma się zdrowego trybu życia gdzie takie aktywności są jak najbardziej wskazane. Zumba to połączenie elementów fitnessu   i różnych stylów tańca. Lekcje zumby rozpoczynamy od rozgrzewki, która ma za zadanie przygotować nasze ciało do szybkich i intensywnych ruchów, oczywiście Pani Asia dba o to, aby dziewczyny nie nabawiły się żadnej kontuzji, wiec rozgrzewka jest tu podstawową rutyną. Większą część zajęć stanowi nauka układów choreograficznych. Są one na tyle proste, że uczniowie zamiast skupiać     się na wykonywaniu poszczególnych elementów, czerpią z zajęć wiele frajdy.           Na koniec tradycyjne rozciąganie. 60 – minutowa lekcja zumby to nic innego         jak intensywny trening cardio, w który wplecione są ćwiczenia kształtujące   sylwetkę.
Zapytamy się wiec naszej Pani Profesor o parę kwestii szkolnej ZUMBY :
- UCZEŃ: Witam, wiec co Panią skłoniło do zorganizowania takich zajęć pozalekcyjnych?
- Pani Joanna: Myślę, że moim głównym powodem było zróżnicowanie oferty     aktywności, do której mogę zachęcić swoich uczniów. Jest to coś zupełnie         inne go od zwykłej lekcji wf, a mimo to taniec połączony z fitnessem może         mieć takie samo zainteresowanie.
- UCZEŃ: Tak zgodzę się z Panią, jest to nowość wśród dodatkowych zajęć.           A jak się Pani współpracuje z uczestnikami bądź uczestniczkami?
-PANI JOANNA: Na razie tylko uczestniczkami, ale nie ukrywam ze mam       nadzieje, że się to zmieni :) Musze przyznać, że nie spodziewałam się takiego zaangażowania ze strony dziewczyn. Są one bardzo ciekawe nowości, poza tym jestem bardzo zadowolona z ich dokładności i perfekcji w układach, do której dążą.
-UCZEŃ : Chce Pani rozszerzać jeszcze zajęcia pozalekcyjne ?
-PANI JOANNA: Oj tak, jestem bardzo zmotywowana przez moje dziewczyny,           i mam parę pomysłów, ale na razie to małe tajemnice :)
-UCZEŃ: Dobrze to dziękuję bardzo za chwile uwagi i czekam.z niecierpliwością na Pani poczynania.

Zdrowo nie oznacza skomplikowanie

Wiadomo już, że w dzisiejszych czasach powstaje wiele przepisów, które posiadają wyszukane składniki. Zazwyczaj większość osób zniechęca się do przykładowego kokosowego oleju czy też mąki kasztanowej. Warto również wspomnieć, że te produkty są droższe a nie zawsze lepiej smakują. Jak się okazuje, osoby które     nie mają dostępu   do takich produktów, nie są pozbawione możliwości do zjedzenia smacznego, zdrowego posiłku. Każdy taki składnik możemy zastąpić innym, wystarczy postawić na kreatywność i odrobinę chęci. Poza tym możemy wspomóc się przepisami z internetu, poradzić się znajomych lub rodziny. Nie miej jednak zachęcamy każdego, do chociażby jednorazowego spróbowania produktów oznaczonych eko, niektóre są naprawdę smaczne a warto czasem postawić na coś nowego. Pamiętajcie, że nikt Was do niczego nie zmusza, a jedynie zachęca.

Dowiedź się więcej

Postanowiłyśmy przeprowadzić wywiad z naszą panią bibliotekarką, która                 jest też doradcą żywieniowym. Zadałyśmy 4 podstawowe pytania związane               z odżywianiem,  które mogą Was zainteresować :)

1. Czy młodzież powinna stosować jakąś dietę?  
Każdy z nas stosuje jakąś dietę. powinniśmy  dostarczać w pożywieniu ok. 50% węglowodanów, 30% tłuszczów, 20% białek, a także witaminy i składniki     mineralne. Jeżeli chodzi o węglowodany powinny to być głownie cukry złożone, które występują w pieczywie ciemnym, kaszach, brązowym ryżu, czyli jest tam również obecny i potrzebny dla organizmu błonnik. Modna jest wśród młodzieży dieta wegetariańska. W mięsie dostarczamy odpowiednią ilość białek, a przez         to odpowiednie aminokwasy które budują nasz organizm. Jeżeli nie jemy mięsa musimy te aminokwasy dostarczyć z roślin i dlatego taka dieta musi być przemyślana i bardzo urozmaicona.
2. Czy młodzież powinna uprawiać jakieś sporty?
Oczywiście, że tak każdy powinien być aktywny, starać się aby ta aktywność         była w miarę możliwości intensywna lecz żeby nie zagrażało to naszemu zdrowiu.
3. Jaki wpływ ma dieta na organizm?
Jeżeli jest właściwa dieta to organizm będzie zdrowy, jeśli będzie czegoś brakować, będzie źle funkcjonować. To znaczy, że organizm będzie sam prosił się o potrzebne mu składniki odżywcze. Dlatego niebezpieczne są dla zdrowia głodówki, które często młodzież stosuje.
4. Czy młodzież powinna ograniczać się do określonej liczby kalorii?
Jeżeli jest właściwa masa ciała, nie powinnyśmy skupiać się na kaloriach.         Zjadać 5 niedużych posiłków dziennie, tak aby organizm był najedzony, ale           nie przejedzony. Jeżeli natomiast waga jest zbyt duża, powinniśmy udać się         do specjalisty, który wyliczy odpowiednią kaloryczność posiłków.Ponadto         należy zwrócić uwagę, na to jaką aktywność fizyczna stosujemy na co dzień.       Przy większym wysiłku nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne wzrasta.

Działania grupy :)

Nasz blog powstał na potrzebę przekazania młodym ludziom informacji na temat prowadzenia zdrowego trybu życia. Każdy uczestnik bloga postara się przybliżyć własne jak i te już znane metody, które pozwolą czuć się zdrowiej i lepiej w swojej skórze.

Będzie można tu znaleźć ciekawe ćwieczenia, które mamy nadzieje zachęcą wszystkich do aktywnego trybu życia. Jadłospisy, które sprawią że poczujecie       się lżej. Przybliżymy Wam także opinie dietetyka. Zobaczycie też, jakie podejście     do tego mają uczniowie. Przekonacie się że szkoły starają się wpłynąć na nasze zdrowie.

Podsumowując mamy nadzieje, że uda się w jak najlepszy sposób przekazać   Wam te wiadomości. Trzymamy kciuki za Wasze cele i przesyłamy dużo pozytywnej energii!