images

   Witam wszystkich serdecznie w ten mroźny, przepiękny wieczór. Dla wielu z nas właśnie rozpoczęły się ferie. Oznacza to, że mamy czas na nadrobienie zaległości ze świata kultury. Należy też pamiętać o zachowaniu rozwagi podczas wolnych dni. Proszę o to każdego, zachowujmy się tak, aby po feriach każdy mógł wrócić zdrowy i wypoczęty do swoich codziennych obowiązków.

              Dzisiaj mam zamiar poruszyć kilka kwestii, są to m. in.:

             - Żywy marszałek Piłsudski!
- Miłość to cierpienie…
- Czy drzewa mówią?

 images (1)

1. Żywy marszałek Piłsudski

Rok 2017 ma sześciu patronów ustanowionych przez Sejm. 5 grudnia bieżącego roku przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego.
Nie tylko dlatego rok 2017 to rok Piłsudskiego. W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak wspaniałym człowiekiem był Józef Piłsudski.
Był polskim działaczem społecznym i niepodległościowym, żołnierzem i politykiem.
Urodził się w Zułowie na Wileńszczyźnie w 1867 roku. Rodzice od młodych lat wpajali mu patriotyzm.
Jego życiorys i zasługi są niezwykłe, więc może warto skupić się na licznych orderach, których jest aż 41:

1912 – odznaka Szkoły Oficerskiej Związku Walki Czynnej, tzw. „Parasol”
23.6.1915 – order Żelaznej Korony III kl. Z dekoracją wojenną, order nadał szef Szt. Gen. Conrad von Hötzendorf na wniosek feldmarszałka por. Kralička z dnia
11.6.1915 parafowany przez cesarza. Józef Piłsudski, poza dowództwem austriackim, orderu nie nosił (W listopadzie 1915 wniosek o nadanie Komendantowi orderu Leopolda opiniował negatywnie komendant Legionów Polskich gem. Trzask-Durski ze względów politycznych, zarzucając Piłsudskiemu brak lojalności wobec Austrii i dążenie do niepodległości Polski.
28.5.1916 – odznaka nr 1-4 p. p. „Swastyka”
6.8.1916 – odznaka „Za wierną Służbę” (I Brygada), w tym dniu ustanowiona (proj. Wojciech Jastrzębowski)
1.8.1919 Sejm przyjął ustawę o wskrzeszeniu nadawania orderu Virtuti Militari. 12.8.1919 – J. Piłsudski przypiął order Virtuti Militari V kl.: nadanie zatwierdzone przez Kapitułę na I posiedzeniu w dniu 22.1.1922
14.11.1920 – wręczenie buławy marszałkowskiej
4.2.1921 – order Orła Białego. Jako Naczelnik Państwa J. Piłsudski był Wielkim Mistrzem Orderu (przewodniczącym Kapituły), a ustawę o wskrzeszeniu Orderu w tym dniu uchwalono, aby J. Piłsudski w czasie wizyty we Francji, mógł go wręczyć prezydentowi Francji
4.2.1921 – francuska Legia Honorowa – Wielka Wstęga nr. 25864 (numeracja ciągła bez względu na klasę orderu)
12.3.1922 – order wojenny Lečplëša I škira (I kl) Łotwa; wręczył prezydent Łotwy w Warszawie
7.4.1922 – order Leopolda – Wielka Wstęga – Belgia; wręczył poseł Belgii w Warszawie
15.9.1922 – order Karola I 1kl. – Rumunia wręczony przez króla w Bukareszcie
7.10.1922 – Krzyż Wojenny – Czechosłowacja, wręczony przez posła Czechosłowacji w Warszawie
6.12.1922 – order Zasługi Wojennej – Hiszpania Virtuti Militari – II kl.
1.5.1923 – Krzyż Wielki orderu Virtuti Militari; Marszałek, wbrew swej woli, złożył ten order wobec odznaczenia takim orderem marsz. Francji F. Focha w dniu 4.5.1923 w Warszawie
1923 – Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych – drugie nadanie
Krzyż Walecznych – trzecie nadanie
Krzyż Walecznych – czwarte nadanie
18.11.1927 – Medaille Militaire – Francja, wręczone przez marszałka Francji Franchet d’Esperey w Warszawie
30.4.1928 – order Błękitnego Płaszcza – Afganistan, wręczony przez króla w Warszawie
4.7.1928 – order Wschodzącego Słońca I klasy – Japonia, wręczony przez posła Japonii w Warszawie
30.11.1928 – Łańcuch orderu Karola I – Rumunia, wręczony w Bukareszcie
17.3.1929 – Złoty Krzyż Zasługi z 3 okuciami, wręczony przez Prezydenta RP na Zamku w Warszawie
10.8.1930 – Wielki Krzyż Kaitesliid z Gwiazdą – Estonia, wręczony przez płk- Augusta Baldera w Warszawie
6.11.1930 – Krzyż Niepodległości z Mieczami w związku z jego ustanowieniem (Mon. Pol.1930 nr.260)
20.12.1930 – insygnia orderu Wieży i Szpady – Portugalia, wręczony w Lizbonie przez prezydenta Cremonę
4.2.1921 – ustanowienie orderu Polonia Restituta II kl. (brak daty nadania)
Polonia Restituta I kl (brak daty nadania)
Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi
order Krzyż Południa – Brazylia
order Białej Róży – Finlandia
order Gwiazdy Karadżordża z Mieczami – Jugosławia
order Michał Walecznego III kl. – Rumunia
order Michał Walecznego II kl. – Rumunia
order Michał Walecznego I kl. – Rumunia
Wielki Krzyż Zasługi – Węgry
order wojskowy Sabaudzki
order Św. Maurycego i Łazarza – Włochy
Wielki Krzyż Baliwów Dewocyjnych i Honorowych – Zakon Maltański
Wojskowy Order Suwerenny pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego- Malta

   Ten przegląd odznaczeń pokazuje niepospolitość i wybitność postaci Józefa Piłsudskiego oraz jego zasługi dla Polski i Europy.

 

pobrane

2. Miłość to cierpienie…

   Ostatnio w szkole omawialiśmy lekturę ”Cierpienia młodego Wertera”.

   Każdy, kto czytał preromantyczny utwór Goethego, wie, że tytułowy bohater nie mógł opisać czegoś jednym zdaniem, tylko pozwalał sobie na głębokie rozmyślania o sobie, swoich uczuciach i o tym, co go otaczało.
Tak ją opisywał:

”Nie myślałem i nie śniłem w mym życiu, że spotkam w tak czystej formie tak gwałtowną żądzę i tak gorące i tęskne pożądanie.
Przeżywam dni tak szczęśliwe, jakie Bóg chowa dla swych świętych; niech się ze mną stanie, co chce, nie będzie mi wolno powiedzieć, że nie zaznałem radości, najczęstszych radości życia.

Wilhelmie, czym jest dla naszego serca świat bez miłości! Czym jest latarnia magiczna bez światła! Ledwo wstawisz w nią lampkę, ukazują się najbogatsze obrazy na twej białej ścianie.

Czyż musiało tak być, że to, co tworzy szczęście człowieka, stało się znów źródłem jego cierpienia? Pełne, gorące uczucie mego serca dla żywej natury, które dawało mi tyle rozkoszy, które mi świat otaczający w raj zamieniało, staje się teraz dla mnie nieznośnym dręczycielem, katującym duchem, który prześladuje mnie na wszystkich drogach.

Taka miłość, wierność i namiętność nie jest więc bynajmniej poetyckim wymysłem – żyje w najczystszej postaci wśród klasy ludzi, którą my nazywamy niewykształconą i prostacką. My, wykształceni – do cna spaczeni przez wykształcenie!”

   Osobiście podziwiam Wertera za jego sposób patrzenia na świat. Potrafił cieszyć się chwilą, dostrzegać niezwykłość w zwykłym zachodzie słońca, który przecież tak naprawdę nigdy nie wygląda tak samo.
Zaskoczyła mnie jego wrażliwość na naturę. Zachwycał się nią, dzięki niej czuł łączność z Bogiem, był panteistą.
Szanuję go również za upór i dążenie do celu, mimo wielu przeciwności losu. Jak wiemy był zakochany Lotcie, która jednak była już zaręczona. Biedny Werter musiał patrzeć na miłość swojej ukochanej i Alberta.

W mojej klasie postać Wertera wzbudziła negatywne odczucia. Myślę, że wynika to z braku zrozumienia. Werter to nietypowa postać, tak bardzo oddalona od dzisiejszego wyobrażenia silnego i władczego mężczyzny. On po prostu wyrażał swoje myśli i nie bał się tego, co pomyślą inni. Dziś wiele osób ma z tym problem.

Jak każdy, Werter też ma negatywne cechy. Należą do nich między innymi samolubność. Był bardzo zapatrzony w siebie. Kiedy pisał do swojego przyjaciela, opisywał tylko swoje życie, a nigdy nie pytał, co u Wilhelma. Na początku książki jest mowa o jakiejś przelotnej miłości Wertera. Kiedy jego kochanka przestała interesować, to wyjechał, nie pomyślał, że może ją zranić.
Drugą wadą to zbytnie użalanie się nad sobą, co w skutku doprowadziło do samobójstwa. Werter miał talent do zjednywania sobie ludzi, pięknie rysował. Jednak nie potrafił tego dostrzec. Myślał tylko o nieszczęśliwej miłości. Oprócz miłości w życiu każdego człowieka jest także rodzina, przyjaciele, praca i różne pasje.

A jak Wy uważacie? Piszcie w komentarzach ;)
Polecam także film ”Cierpienia młodego Wertera”.
pt.: ”Zakochany Goethe”
Oto link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=VY52dPRy8lE

 

pobrane (1)
3. Czy drzewa mówią???

   Przez wiele lat nikt nie zadał sobie powyższego pytania. Właściwie to może i zadawał, ale na pewno nie znalazł tak trafnej odpowiedzi, jaka zawarta jest w powyższej książce. Jest to autorskie dzieło leśnika Petera Wohllebena. Udowadnia on, że drzewa porozumiewają się i zachowują jak ludzie. Troszczą się o starszych lub chorych sąsiadów.
To niezwykłe! Mogło by się zdawać, że w XXI wieku większość roślin została już zbadana. A tym czasem okazało się, że o jednej z najpopularniejszej z nich, jaką jest drzewo, tak na prawdę nic nie wiemy.
Polecam! :)
Książkę na ferie wybrała sobie nasza polonistka ;) !

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Święta Bożego Narodzenia


witamy

WITAM WSZYSTKICH SERDECZNIE!

        Nazywam się Martyna Mejna i uczęszczam do klasy II LO w Sierakowicach i od teraz to ja  będę prowadzić Blog HUMANY wraz ze swoja koleżanką Agnieszką Wenta. Nie realizujemy rozszerzenia z języka polskiego, ale mamy takie zainteresowania, lubimy czytać, poznawać sztukę. Spróbujemy kontynuować wpisy na blogu, przejmując pałeczkę po naszych koleżankach, dziś już absolwentkach ZSP w Sierakowicach- Julii i Karolinie. (Hej! Dziewczyny! Powodzenia na studiach!)
Blog był wstrzymany na około pół roku, ale teraz zobowiązujemy się do regularnego publikowania wpisów. Na początek, po tak długiej przerwie skupimy się tylko nad dwoma tekstami o tematyce Bożonarodzeniowej.

Dziś Wigilia. To dzień poprzedzający narodzenie Jezusa Chrystusa i kończący adwent. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ”w którym gasną wszelkie, dzień który już, każdy z nas zna od kołyski”. Tak przed laty śpiewał Seweryn Krajewski były członek zespołu Czerwone Gitary:

Jest taki dzień —
Bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień,
W którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień,
W którym radość wita wszystkich,
Dzień, który już
Każdy z nas zna od kołyski.
Niebo — Ziemi, Niebu — Ziemia;
Wszyscy — wszystkim ślą życzenia:
Drzewa — ptakom, ptaki — drzewom,
Tchnienie wiatru- płatkom śniegu.
Jest taki dzień,
Tylko jeden raz do roku.
Dzień, zwykły dzień,
Który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień,
Gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień,
Dziś nam rok go składa w darze.
Niebo — Ziemi, Niebu — Ziemia;
Wszyscy — wszystkim ślą życzenia,
A gdy wszyscy usną wreszcie,
Noc igliwia zapach niesie.

ZZZZZ

Co roku 25 grudnia obchodzimy narodziny Jezusa z Nazaretu. Może warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego właściwie jest to powód do radości. Odpowiedź jest zawarta w utworze Jana Twardowskiego pt. Dlaczego jest święto…

Dlaczego jest święto…

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać.o…

 

 

 

 

ZZZZZZZZ

 

W imieniu swoim i Agnieszki chciałabym życzyć Wszystkim prawdziwie rodzinnych świąt

Odnalezienia powodów, dzięki którym powinniśmy się radować:

Dużo zdrowia, uśmiechu, wiary i nadziei… też na przyszły rok

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

It is time to say goodbye…

 

goodbye_0

Gdy kończy się jakiś etap w życiu,  podobno zaczyna się nowy. Nadszedł czas pożegnać się z blogiem. Skończyła się przygoda z językiem polskim. Pora ruszyć w świat!

Aleksander Fredro
VIII
POŻEGNANIE

Nim piękna wiosna owionie światy,
Umai drzewa, rozwinie kwiaty,
 Nim prysną lody,
 Zamruczą wody,
Piérwsza iaskółka w oknie usiędzie,        
 Iuż mnie niebędzie. —

Lasy, ieziora, kwiaty i skały,
Coście mieć życie dla mnie się zdały,
 W których obwodzie,
 Obce swobodzie,        
Lecz niemącone burzami swiata
 Spędziłem lata! —

Przyimiycie iescze, duszy méy swiadki!
Istoty błahéy, błahe ostatki;
 Ziemi niewiele        
 Grób mi uściele,
A trochę ……………
…………………
…………………

Janusz Szpotański 
 
Pożegnanie z poezją

Żegnaj, poezjo! Żegnaj mi na zawsze.

Od poematów czasy są ciekawsze,

więc ci oświadczam, że już nie mam głowy

do wiązania mowy.

YouTube Preview Image

ŻEGNAMY
I
DZIĘKUJEMY K&J 

best-goodbye-gif-857

Is-it-time-to-say-goodbye-to-torrent-networks-620x412

a-new-chapter

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 2

#christmas

TAK, TO TEN MAGICZNY CZAS W ROKU, ZWANY TEŻ BOŻYM NARODZENIEM!

tumblr_nfuvdoeUO11rh03mmo1_500

54987-Beautiful-Christmas-Gif

Jako „Human” postanowiłam znaleźć motyw Bożego Narodzenia w literaturze i sztuce.

Najpopularniejszym dziełem literackim związanym ze świętami jest ”Opowieść wigilijna”, Karola Dickensa. Chyba każdy zna losy  skąpca Ebenezera Scrooge’a, który w noc wigilijną spotkał  Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Obecnych Świąt i Świąt przyszłych. Opowieść kończy się pozytywnie, nawróceniem się Scrooge’a.

800px-Marley's_Ghost-John_Leech,_1843

Inną dobrze znaną opowieścią o tematyce świątecznej jest „Dziewczyna z zapałkami”, napisana przez Hansa Christiana  Andersena.  Dziewczynka jest sama nie ma bliskich, zamarzła w wigilijną noc, ale trafia do nieba. 

zapalki09

 

Wyżej przywołane przeze mnie opowieści są najbardziej znanymi, wydają się być historyjkami dla dzieci ,lecz mają głębszy sens.

Innym mniej znanych jest mnóstwo! Wspomnę tylko o kilku z nich.

- Polski laureat nagrody Nobla, Władysław Reymont,  napisał ”Wigilię Bożego Narodzenia”, a Czesław Miłosz „Baśń wigilijną”.

- 7 grudnia 2010 r. wydawnictwo Zysk i S-ka zaproponowało swoim czytelnikom”Opowieść Zombilijną”, stylizowaną na słynnym dziele Dickensa.

- W literaturze amerykańskiej możemy znaleźć książki takie jak ”Boże Narodzenie w Lost River” Fannie Flagg, ”Najgłupszy anioł” Christophera Moore’a, ”Zdążyć na Boże Narodzenie” Davida Baldacciego,”Świąteczny sweter” Glen Beck czy ”Świąteczny romans”.

- Zupełnie innym rodzajem literatury świątecznej jest kryminał Agathy Christie ”Morderstwo w Boże Narodzenie”.

To byłoby na tyle jeśli chodzi o literaturę.

tumblr_my6733wRYZ1sjwvlio1_500

 

Czas na wiersze!

tumblr_nyvctilrBg1s94m2qo1_500

*** – Leopold Staff

Patrzyli z oczu ogromną dziwota
Pasterze, owiec porzuciwszy straże,
O, trzej królowie, gdyście Panu w darze
Przynieśli mirrę, kadzidło i złoto,
Lecz o Melchiorze, Kasprze, Baltazarze,
Tajnej mądrości słynęliście cnotą
I z swych uczonych ksiąg doszliście oto,
Że się w Betlejem cud boski ukaże.
Cóż to wielkiego, Magowie ze Wschodu,
Żeście odkryli po roku podróży
Pana na sianie, między bydłem, gnojem,
Gdy ja, bez gwiazdy szczególnej przewodu,
Znalazłem Boga — błądząc wiele dłużej —
W jeszcze podlejszej stajni: w sercu swojem.

b3dba026149f78a32be60f511296cf65

Powrót – K.I.Gałczyński

A podana jest gdzieś ulica
(lecz jak tam dojść? którędy?),
ulica zdradzonego dzieciństwa,
ulica Wielkiej Kolędy.
Na ulicy tej taki znajomy
w kurzu z węgla, nie w rajskim ogrodzie,
stoi dom jak inne domy,
dom, w którym żeś się urodził.
Ten sam stróż stoi przy bramie.
Przed bramą ten sam kamień.
Pyta stróż: „Gdzieś pan był tyle lat?”
„Wędrowałem przez głupi świat „.
Więc na górę szybko po schodach.
Wchodzisz. Matka wciąż taka młoda.
Przy niej ojciec z czarnymi wąsami.
I dziadkowie. Wszyscy ci sami.
I brat, co miał okarynę.
Potem umarł na szkarlatynę.
Właśnie ojciec kiwa na matkę,
Że czas się dzielić opłatkiem,
więc wszyscy podchodzą do siebie
i serca drżą uroczyście
jak na drzewie przy liściach liście.
Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, z ust brata, płynie
kolęda na okarynie:
Lulajże, Jezuniu,
moja perełko,
Lulajże, Jezuniu,
me pieścidełko.

tumblr_mf1vie2WwL1qk8lago1_500_large

Przy wigilijnym stole – Jan Kasprowicz

Że, jako mówi nam wszystkim
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w naszym domu zasiędzie.
Sercem Go przyjąć gorącym,
Na sciezaj otworzyć wrota —
Oto co czynie wam każe
Miłość, największa cnota.

tumblr_mybuom2ShV1skbvcfo1_500

tumblr_my7gnhBflC1s1p04go1_500

DRODZY CZYTELNICY!

Na zbliżające się Święta 
pragniemy złożyć życzenia 
przeżywania Bożego 
Narodzenia w zdrowiu, radości 
i ciepłej rodzinnej atmosferze. 
Kolejny zaś rok niech będzie
czasem pokoju oraz realizacji 
osobistych zamierzeń.
K&J

YouTube Preview Image

tumblr_mw4sh9DelL1ri86b6o1_400tumblr_mybvzhnXcY1shpucxo1_500
Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

oczami organizatora

Wracając do Nocy w bibliotece, uważam, że warto poznać relację osoby najważniejszej w tamtym dniu, czyli organizatora! 

Noc w bibliotece

„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.”
Jarosław Iwaszkiewicz

Miłośnicy książek i pasjonaci czytania spotkali się w piątek 27.11.2015r. w godzinach wieczornych w szkole, aby opowiedzieć innym o swoich ulubionych, szczególnych, pasjonujących książkach. Spotkanie miało charakter wymiany doświadczeń czytelniczych. Reprezentanci poszczególnych klas ZSP w Sierakowicach, ich nauczyciele i goście prezentowali w dowolnej formie przed zgromadzoną publicznością pozycję książkową, która w szczególny sposób utkwiła im w pamięci, jest ich życiową busolą lub wręcz odmieniła ich życie.

Spotkanie otworzył dyrektor szkoły pan Grzegorz Machola, który podzielił się swoimi doświadczeniami czytelniczymi i gorąco zachęcał młodzież do czytania lektur szkolnych, innych książek a także gazet, czasopism, poradników.

„Noc w bibliotece” prowadziły uczennice klasy III LO o profilu humanistycznym: Karolina Lewna i Angelika Stenka, które we wprowadzeniu powiedziały: ” Książka, jak wiadomo, jest dobra na wszystko. Pocieszy, rozweseli, zainspiruje… Nas też zainspirowały książki! Chcemy pokazać, że czytamy, rozwijamy się, poznajemy literaturę i sztukę.”

No i zaczęło się…

Dorośli, młodzież, dzieci wychodzili na środek i z ogromnym zaangażowaniem opowiadali o „SWOICH” książkach tak, aby innych zachęcić do ich przeczytania, ukazać ich walory, często też wartość sentymentalną, bardzo osobistą.

Po każdym wystąpieniu szkoła rozbrzmiewała oklaskami, a „chór antyczny”, złożony z  uczennic kl. I LO i II LO, „komentował” występ cytatem o książkach i czytaniu, np.:

„Przecie to książki! Przecie każda książka jest  żywym stworzeniem… Każda ma duszę i każda ma serce.”

(Kornel Makuszyński)

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

( Wisława Szymborska)

„Kto czyta książki, żyje podwójnie.”

                                                                                                                                      (Umberto Eco)

„Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne.”                                                                                                      (Arturo Pérez- Reverte –  ”Królowa Południa”)

  „Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.”

                                                                                                                                       (Cyceron)

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”

                                                                                                                                   (Kartezjusz)

„Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne: po pierwsze – książki, po drugie – książki, po trzecie – książki, bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki.”

                                                                                                                      ( Stanisław Konarski)

Złote myśli były również wyświetlane na ekranie naprzemiennie z postami z bloga „HUMANY”, który prezentowała twórczyni tegoż bloga Julia Dawidowska z klasy III LO.

Około godziny 19:00 ogłoszono przerwę i można było skosztować pysznych ciast, które przyniosły uczestniczki spotkania: Anna Stencel, Julia Mrozewska i Natalia Jażdziewska z  klasy I LO.

Podczas drugiej części spotkania wystąpili wszyscy pozostali, którzy chcieli zabrać głos.

W związku z tym, że książki to także ilustracje i szata graficzna, można było spróbować swoich sił przy sztalugach, wykonując ilustrację, kolaż, rysunek do zasłyszanej opowieści.

Warto było też zwrócić uwagę na wystrój holu. Uczestnicy mogli poczuć się jak w wielkiej bibliotece, ponieważ wszędzie były książki, na stolikach, na półkach, na oknach… tu półki z książkami były namalowane na wielu arkuszach szarego papieru. Dekoracje te  z dużym zaangażowaniem wykonali uczniowie klas: I LO, I TE, I TŻ/TA, II TE i II TŻ/TA, za co bardzo im dziękuję.

Osobne miejsce zajęła plansza upamiętniająca ROK JANA DŁUGOSZA, który właśnie dobiega końca. Ten słynny polski kronikarz urodził sie w 1415 roku i właśnie jemu, ojcu polskiej historiografii i heraldyki oraz autorowi największej polskiej kroniki historycznej średniowiecza – poświęcony jest rok 2015 w Polsce. Napis i portret wykonały uczennice klasy I LO: Martyna Lejk i Natalia Zdrojewska.

Szczególne podziękowania należą się też uczennicom klasy II TŻ: Agacie Reclaf, Weronice Labuda i Aleksandrze Skrzypkowskiej za przygotowanie i obsługę stołu z poczęstunkiem.

Wszystkim uczestnikom tego nietypowego czytelniczego przedsięwzięcia serdecznie dziękuję za udział, za przepiękne wypowiedzi, za poświecony książkom czas, który na pewno wspaniale  zaowocuje w przyszłości.

Może spotkamy się znowu?

                                                                                                                           Ewa Szlaga- Ortmann

Dodaję jeszcze kilka zdjęć, które przedstawiają dekorację. :)   

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Witam! 

Dziś zacznę od statystyk.

Statystyczny Polak czyta jedną książkę rocznie. 

1-550
6-550

8-550

b83befd3-ee7b-4bbd-9b61-19e250acacea

My jednak udowodniliśmy, że w naszej szkole statystyki te się nie sprawdzają! 

Podczas spotkania każdy uczestnik miał szansę  opowiedzenia o swojej ulubionej książce. Ku mojemu zdziwieniu przyszedł spory tłum. To było imponujące.  Posłuchać mogliśmy o różnych gatunkach, od romansów do kryminałów.  Po każdym występie usłyszeliśmy cytat o książce.

„Przecie to książki! Przecie każda książka jest żywym stworzeniem… Każda ma duszę i każda ma serce.”
(Kornel Makuszyński)
 
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
( Wisława Szymborska)

Moim zdaniem, spotkania takie są konieczne. Możemy dzielić się na nich swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Słuchający mogli dowiedzieć się o książkach, które warto przeczytać.

IMG_0217
IMG_0219
 
07dc172c21e6e62c6a0a36cfb5283b7a
 
Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 1

#ghost

Witam ponownie! 

Dzisiejszy wpis rozpocznę pytaniem.

Kojarzycie ten film?

YouTube Preview Image

Oczywiście, że tak!

Przecież to słynny film Jerry’ego Zuckera, pod tytułem „Uwierz w Ducha”!

z4utizvdldsjCo skłoniło mnie do refleksji  nad tym filmem? A mianowicie nasz piątkowy wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni.

Na jaki spektakl?  I tu Was zaskoczę! GHOST!

GHOST

#nasza #grupa #w #teatrze #muzycznym #ghost

Manchester- to tam po raz pierwszy w 2011 został zagrany ten musical. 

Zamieszczam trailer tego musicalu:

YouTube Preview Image

A tu fragment naszej polskiej wersji!

YouTube Preview Image

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 2

Niezapomniany Wokulski

Dziś na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb znanego aktora teatralnego i telewizyjnego Jerzego Kamasa. Zmarł 23 sierpnia 2015 r. w wieku 77 lat. Zmagał się z chorobą nowotworową. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski.

kamas

„Humany” i nie tylko, najlepiej kojarzą go z postacią Stanisława Wokulskiego z „Lalki”.

lalka

Warte zapamiętania są również  inne jego role, jak na przykład :

Daniel Ostrzeński – „Noce i dnie”

noce-i-dnie-2

Korzecki – „Doktor Judym” (na podstawie „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego)

doktor judym

Widzowie TVP oraz miłośnicy serialu znają go z „Klanu” gdzie grał wuja Stefana.

klan

A także jako Alfreda z serialu mojego dzieciństwa jakim były „Trzy szalone zera”

Trzy-Szalone-Zera-Tajemniczy-Gosc

 

Bez cienia wątpliwości można rzec, że był to prawdziwy artysta i mimo, że już go z nami nie ma, zawsze będzie wspominany z szacunkiem.

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

„A kiedy ona Cię kochać przestanie, zobaczysz noc w środku dnia…”

Dziś przypada rocznica urodzin Edwarda Stachury.

StachuraEdward_large

Otóż urodził się on 18 sierpnia 1937 r. w Charvieu, zmarł 24 lipca 1979 r. w Warszawie. Zasłynął jako poeta, prozaik i pieśniarz. W wieku dziewięciu lat, odkrył u siebie talent do rysowania, a pisaniem zajął się mając 17 lat. Nie miał łatwego życia. Borykał się z problemami materialnymi, miał poważny konflikt z ojcem, ciężko było mu się dostać na odpowiednie studia. Jednak podjął je na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Nauk Humanistycznych. Nie otrzymał stypendium i miejsca w akademiku. Zdarzało mu się sypiać na dworcu i żebrać o pieniądze. 5 kwietnia 1962 ożenił się z Zytą Anną Bartkowską. Napisał wiele wierszy, do których sam układał melodie. Jedną z jego najbardziej znanych powieści jest Siekierezada. Tematyka jego wierszy jest wciąż aktualna i wciąż zachwyca innych artystów. Jego utwory są wykonywane przez grupę Stare Dobre Małżeństwo, Jacka Różańskiego, Hey, grupę Leniwiec czy formację Babu Król.

Edward Stachura zmarł 24 lipca 1979 r. w bloku w swoim domu. Po zażyciu leków psychotropowych próbował podciąć sobie żyły a następnie powiesił się. Nie była to jego jedyna próba samobójcza. Parę miesięcy wcześniej rzucił się pod nadjeżdżający elektrowóz, w wyniku czego stracił 4 palce prawej dłoni.

 

Dla spragnionych wiedzy o tym człowieku polecam zajrzeć na portal http://stachuriada.pl/ prowadzony przez miłośników twórczości Edwarda Stachury.

Na zakończenie piosenki…

YouTube Preview Image YouTube Preview Image
Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

17 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Dziś na łamach naszego bloga pragnę uczcić pamięć wybitnego poety jakim był Zbigniew Herbert.

HERBERT

Na początek przedstawię krótko jego życiorys.

Urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie. Z wykształcenia był ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Jednak w pamięci Polaków zasłynął przede wszystkim jako twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” oraz kawaler Orderu Orła Białego. Co ciekawe, podejmował się wielu zadań gdyż pisanie nie było zbyt dochodowe. Przykładowo po zdaniu matury, w czasie okupacji zajmował się… karmieniem wszy w produkującym szczepionki przeciwtyfusowe w Instytucie prof. Rudolfa Weigla i był nawet płatnym krwiodawcą. Próbował utrzymywać się z pisania, jednocześnie nie włączając się w nurt literatury propagandowej. Mógł wydać swoje dzieła dopiero po 1956 kiedy nastąpiła odwilż polityczna. Podróżował po całym świecie, był m.in. we Francji, Anglii, Włoszech, Grecji i wielu miastach Ameryki. Dawało mu to inspiracje do pisania. Przemysław Gintrowski układał muzykę do wierszy. Z czasem Herbert przyznał się do bycia „tekściarzem Gintrowskiego”. Poeta angażował się też politycznie. Napisał list do Lecha Wałęsy w sprawie pułkownika Kuklińskiego oraz zainicjował zbiórkę pieniężną na pomoc Czeczenii.

Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego.

Ciekawy artykuł na temat tego człowieka można znaleźć na portalu  wPolityce.pl.

A oto jeden  z najsłynniejszych cytatów tego wielkiego człowieka, który nakłania do refleksji.

Przesłanie Pana Cogito

„idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch”

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz