Młodzi z klasą… » Archiwum bloga » Debata

Debata

Tydzień temu w naszej szkole odbyła się debata uczniów odnośnie KODEKSU 2.O, który zamieściłem poniżej. Celem dyskusji było głosowanie, czy jesteśmy w stanie  dalej wdrążać w życie poszczególne podpunkty kodeksu, czy ułatwiają nam naukę i czy pomagają w korzystaniu z internetu. Chętnych było mnóstwo….

…….Pełna klasa uczniów, nauczyciele, pani dyrektor i burza mózgów sprawiły, że poczuliśmy się jak na jakiejś debacie sejmu ;-D Mimo wszystko nie było zbyt łatwo-  dlaczego?  Po pierwsze- w dyskusji uczestniczyli również pierwszoklasiści, którzy nie mięli zielonego pojęcia o tym projekcie. Po drugie- uczniowie nie do końca rozumieli przesłanie niektórych punktów i trzeba było wszystko tłumaczyć. Rozmówcy z chęcią zabierali głos, każdy wypowiadał swoje zdanie na dany temat ( niekoniecznie mówił senswonie, no ale ma do tego prawo).  Chyba największą kontrowersję wzbudził punkt:

II. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.
Nauczyciele i uczniowie znają prawa autorskie i przestrzegają je.
Nauczyciele i uczniowie XI LO korzystają ze stron posiadających certyfikaty.
Informacje zdobyte w Internecie weryfikujemy z wiarygodnymi źródłami (np. podręczniki, encyklopedie itp.)

Nie każdy do końca wie,  co to są prawa autorskie:  („Prawo autorskie, zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia majątkowe i osobiste autora do stworzonego przezeń dzieła. Prawo autorskie zabrania dokonywania bez zgody autora skrótów, przeróbek, przekładów itp., strzeże przed plagiatem.„-portalwiedzy.onet.pl) Uczniowie twierdzą, że jeśli będą cytować, robić przypisy, to nauczyciele będa na daną pracę gorzej patrzeć. Może tak, może nie… No ale jeśli przepiszą dany fragment cudzego tekstu i się podpiszą swoim nazwiskiem to złamią prawo!

Po omówieniu danego podpunktu odbywało się głosowanie, czy go dalej wdrążamy, czy likwidujemy. Zdania jak zawsze były podzielone. Ale zdarzały się sytuacje, ze uczniowie zgadzali się ze sobą jednogłośnie. Nie pamiętam dokładnie jak uczniowie głosowali, ale jedno jest pewne- nasz KODEKS 2.0 ULEGNIE ZMIANIE. Oczywiście wszystko później opiszę. Pozdro! ;-)

Ostatnie wpisy

Komentarzy: 2

 1. domkasia pisze:

  W naszej debacie szkolnej również uczestniczyli pierwszoklasiści. Nawet nie można było o nich powiedzieć, że nie mieli pojęcia. Oni po prostu jeszcze nie umieją czytać i pisac! Pomogła obecność nauczyciela przy maluchach. Wtedy dzielili się dość ciekawymi spostrzeżeniami. Fajnie Wam wyszło z Kodeksem. Niech Wam się teraz skutecznie z nim pracuje i modyfikuje!
  pozdrawiam
  Ps. Zapraszam do odwiedzenia nauczycielskiego bloga nauczycielskiego http://blogiceo.nq.pl/domkasia/

 2. Bardzo fajnie opisana debata :) Właśnie o to chodziło mi w poprzednim komentarzu – czy zasady opracowane rok temu są dalejj aktualne, czy umiecie je stosować… czyli, że z prawem autorkim nie zawsze jest łatwo…

  Kiedy umieszczamy na blogu zdjęcia znalezione w necie też nie zawsze możemy je zamieszczać. Ale sa takie miejca, na których są umieszczane zdjęcia na wolnych licencjach. Słyszałeś co o tym?

  Zerknij tutaj:
  http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/?page_id=3095

  Może coś ciekawego dla siebie znajdziesz? Większość zdjęć zamieszczanych na naszym blog sa zdjęciami właśnie z wolnych licencji.

  Polecam i pozdrawiam!

  Magda
  Zespół „Szkoły z klasą 2.0″

  nasz blog: http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/

Dodaj komentarz

Komentowanie wyłączone.

css.php