Przez zmrużone oczy widać i to co minęło…

„Wydaje Ci się, że mijają, ale nie mijają tylko się od nich oddalasz to one stoją, a ty lecisz” – tego właśnie uczy nas Andrzej Jakimowski w swoim debiucie filmowym, który zadedykował swojej córce. Ten gest wskazuje, że jest to film przeznaczony dla młodego pokolenia. Mimo iż budżet nie był zbyt duży to udało się nakręcić film z niezwykłej urody krajobrazami, kojący duszę i skłaniający ludzi do głębokiej refleksji nad sensem swojego życia. Reżyser otwiera przed widzami nowy nieznany dotąd świat wartości, który wykracza poza współczesny zmaterializowany świat. Pokazuje ludziom zabieganym, zajętym pracą i karierą, że nie trzeba obawiać się o jutro, ponieważ to co najcenniejsze jest w nas samych i jeśli to pojmiemy, to będziemy najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi.

Film  opowiada o losach jedenastoletniej dziewczynki(Aleksandra  Prószyńska), która nie rozumiana przez bogatych rodziców ucieka z domu. Oparcie znajduje u boku byłego nauczyciela Jaśka (Zbigniew Zamachowski), który jest samotnym outsiderem mieszkającym na opustoszałej farmie. Między dziewczynką, a nauczycielem rodzi się nadzwyczajna relacja. Jasiek uczy dziewczynkę swojego postrzegania świata i radzenia sobie ze zmianami zachodzącymi w jej życiu.

Na autentyczność i naturalność filmu ma wpływ sposób kręcenia scen. Zrezygnowanie z wielu dubli i kręcenie długich ujęć podkreśla powolne i prawdziwe wiejskie życie. Natomiast sztuka improwizacji wykorzystana w tym filmie doskonale oddaję  odczucia i przemyślenia bohaterów. Nasycone, malownicze krajobrazy podkreślają piękno niezależnego życia, a jedność miejsca  nadaje wrażenie ospałości i nostalgii, którą uwydatnia melancholijna muzyka.

„ Zmruż oczy” to film dydaktyczny, pełen życiowych mądrości. Scena obdarcia Matki (Małgorzata Foremniak) z płonącej sukienki, symbolizuje nietrwałość rzeczy materialnych. Z kolei scena imprezy dawnych znajomych Jaśka świetnie pokazuje kontrast „dziczy” z wielkiego miasta w porównaniu z harmonią i spokojem jaki panuje na wsi. Jakimowski wytyka w ten sposób niedojrzałość młodego pokolenia.

Ludzie zapracowani, robiący karierę często nie rozumieją swoich dzieci. Nie pojmują powodów ich buntu. Skoro dostają najlepsze zabawki, własne samochody i wszystko czego tylko chcą to dlaczego tak się dzieje? Jaka jest tego przyczyna? Ten film doskonale przedstawia problem jakim jest niezauważanie w natłoku spaw najważniejszych rzeczy. Zatem drodzy dorośli oraz młodzież „Warto mrużyć oczy. Szczegóły się zamazują i rzeczy mniej ważne nie przesłaniają widoku”.

Klaudia Malinowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge