After the international workshop in Warsaw

podsumowanie

 

Wymiana doświadczeń, inspiracji, a także duża porcja wiedzy. Pierwszy międzynarodowy warsztat w ramach programu Inspirowane pamięcią, odbył się w miniony weekend.

To był bardzo intensywny czas, 3 dni podczas których zespoły z Czech, Polski i Słowacji mogły wziąć udział w wykładach, debatach i warsztatach.

Całe spotkanie rozpoczęło się już w piątek 13 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. To właśnie tam uczestnicy spotkania mogli po raz pierwszy poznać się, porozmawiać i zintegrować. Po wymianie pierwszych wiadomości o sobie, przyszedł czas na pierwszą dawkę wiedzy. Wykład „Film jako źródło historyczne” przygotował Maciej Podbilkowski – historyk, pracownik Muzeum. Podczas sesji uczniowie i uczennice uczyli rozpoznawać inscenizowane sceny dziejące się podczas Powstania Warszawskiego. Za materiał poglądowy posłużył film „Powstanie Warszawskie”, który jest pierwszym na świecie dramatem wojennym non-fiction zmontowanym w całości z materiałów dokumentalnych.

Kolejny dzień, uczestnicy spotkania rozpoczęli od warsztatów scenopisarskich. To właśnie wtedy pod czujnym okiem Agnieszki Kruk, uczyli się pisać fabułę własnego filmu. Trenerka udzielała dokładnych rad jak powinna być skonstruowana odpowiednia fabuła, w jaki sposób podzielić ją na akty, gdzie powinien być punkt kulminacyjny.

Po pierwszych próbach scenopisarskich, przyszedł czas na warsztat operatorski. W przestrzeni Warszawskiej Szkoły Filmowej, młodzież zdziobywała pierwsze operatorskie szlify. Maciej Prykowski i Piotr Gorszczyński od podstaw pokazywali jak prawidło należy ustawić kamerę, jakie mamy rodzaje planów, z jakiej odległości powinniśmy nagrywać. Po teoretycznym wstępnie przyszedł czas na działanie. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na mniejsze zespoły, w których kręcili swoje pierwsze produkcje. Całość została omówiona. Błędy poprawiono i z nową siłą i wiedzą można było przystąpić do oglądania profesjonalnego filmu.

Sobotnim wieczorem uczestnicy spotkali się w dużej sali kina Electronik, gdzie odbył się specjalnie dla nich organizowany pokaz filmu „Miasto 44″ reż.. J. Komasa. Po emisji odbyła się dyskusja, która poprowadził dla nas Artur Zaborski – krytyk, dziennikarz, doktorant UJ. W czasie debaty padło wiele interesujących wniosków odnoszących się do sposoby realizacji filmu i ukazanych w nim scen. Film budził wiele emocji i stanowił ostatni punkt sobotniego programu.

W niedzielę młodzież kontynuowała warsztat operatorski. Trenerzy uczyli pracy ze światłem, z dźwiękiem i z przestrzenią. Powstawały krótkie wywiady. Uczestnicy i uczestniczki dobrze czuli się zarówno przed, jaki i za kamerą. Mamy nadzieję, że nauka zdobytych tam umiejętności pomoże im w pełni przygotować ciekawy, interesujący i intrygujący, własny, autorski film.

Ostatnim warsztatem, w którym wzięła udział młodzież był warsztat pracy metodą projektu poprowadzony przez Karolinę Giedrys i Annę Szlęk. Podczas półtorej godziny, młodzież  i nauczyciele poznawali sposób pracy podczas realizacji projektu. Wspólnie zastanawiali się nad tematami i obszarami, które ich interesują, a także planowali pierwsze, przykładowe projekty.

Duże trzydniowe wydarzenie zakończyło się w sali kina elektronik, gdzie w szybki sposób podsumowaliśmy całe spotkanie. Każdemu uczestnikowi został wręczony certyfikat, a całość zwięczyło wspólne zdjęcie i pierwszy międzynarodowy warsztat uznano za zamknięty.

Oprócz warsztatów i dużej porcji wiedzy młodzież uczestnicząca w wydarzeniu mogła inspirować się od siebie wzajemnie. Poznać młodych ludzi z różnych krajów, ale interesujących się tym samym tematem. Liczymy na to, że zawarte podczas tego weekendy przyjaźnie przetrwają, a uczestnicy będą mogli uścisnąć sobie ręce podczas drugiego międzynarodowego warsztatu w ramach programu „Inspirowane pamięcią” w Pradze.

Agata Janeczek

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności z programu, Bez kategorii, Informacje podstawowe. Dodaj do zakładek ten link.

Komentowanie wyłączono.