Dla TIK – Integracyjna mówi TAK

Ten blog jest zbiorem relacji z wydarzeń związanych z realizacją programu Szkoła z klasą 2.0 – stosowanie i wykorzystywanie TIK w nauce i pracy w mojej szkole.

Zgodnie z prośbą z komentarza.

Witajcie!

Festiwal za nami, ale zgodnie z prośbą jaką znalazłem w komentarzach przedstawiam relację z przebiegu prac klas nad projektami i z działań na Festiwal. Informacje takie i dużo szersze [ze zięciami i innymi materiałami] zamieścili nauczyciele na stronie naszej szkoły. Młodsi koledzy fajnie starali się opisać swoją pracę… jeśli nie mogli pomogli im w tym ich nauczyciele. Jako reporter TIK – polecam. A teraz dłuuuuugi cytat….. ;)
Miłego czytania
;)

 „Dzieci z klasy 1a zajmowały się wartościami ukrytymi w Baśniach H. Ch. Andersena realizując projekt zatytułowany „Z baśnią przez świat…” Uczniowie spisali się na medal. Czytali baśnie, dyskutowali na ich temat, rysowali uczucia i dobrze się bawili… Na Festiwalu zaprezentowali wiersz zawierający aksjologiczne przesłanie, prezentację multimedialną z przebiegu ich pracy oraz wielkoformatową grę planszową, puzzle i baśniowy kalendarz.

***********************************************************************

My – uczniowie klasy IIb zaprezentowaliśmy swój występ jako ostatnia grupa projektowa uczniów szkoły podstawowej. Przedstawiliśmy krótki program artystyczny (na który składał się: wiersz na temat realizacji projektu, znaleziony w Internecie wiersz o powstaniu miasta, piosenka pt. „Tango o Pietrynie” i przygotowany do niej układ taneczny), który stanowił wstęp i zaproszenie do obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „O co chodzi w mieście Łodzi?” (scenariusz występu w załączniku).

Całość wstępu na scenie trwała ok 15 minut i wzbudziła duży entuzjazm wśród całej publiczności. Nic dziwnego – przecież daliśmy z siebie wszystko. Następnie reprezentanci klasy (Ida, Dawid, Kuba i Arek) udali się do stoiska projektowego na którym zamieszczono wszystkie nasze prace powstałe podczas realizacji projektu tj.: plakat z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi miasta, makiety pałaców: Schweikerta i Meyera, wypalona w drewnie ilustracja pałacu Richterów, ilustracje pałaców Scheiblera, Kindermanna
i Poznańskiego, kronika „Gdzie się podziała dawna Łódź?”, oraz autorska książeczka dzieci pt. „Dlaczego lubię Łódź”. Naszym zadaniem przy stoisku było opowiadanie o projekcie zwiedzającym je gościom i szczegółowe prezentowanie zgromadzonych „eksponatów”. Choć przygotowania do Festiwalu wymagały od nas mnóstwa pracy i zaangażowania to było warto. Brawa publiczności były dla nas największą nagrodą.


*********************************************************************

Klasa II c zaprezentowała prezentację projektu „Żyjemy zdrowo i kolorowo”
O przygotowanej przez nas prezentacji multimedialnej i całym projekcie opowiadali Eryk, Natalia, Lena, Michał, Iza i Julka. Cała klasa zaprezentowała fragment przedstawienia pt.: „Zielony kapturek” . Oprócz prezentacji i występu artystycznego, mieliśmy przygotowane stoisko tematyczne z naszymi pracami wykonanymi podczas projektu.
       Projekt nasz ma na celu promowanie zdrowego i ekologicznego trybu życia oraz aktywności fizycznej. W realizację projektu zaangażowana została cała klasa. Pracowaliśmy w czterech zespołach, każdy z nich miał określone zadania do realizacji. Korzystaliśmy
z technologii informatycznych opierając się na pracy z edytorem tekstu, grafiki i Internetem. Naszą pracę dokumentowaliśmy w założonych na komputerach folderach, pracach plastycznych oraz fotografiach.

Zespół I zajął się celowością segregowania śmieci i ich przetwarzaniem. Swoje działania wzbogacił wystawiając przedstawienie pt.: „Zielony Kapturek”,  a jego pomysł został zaczerpnięty z portali edukacyjnych. Zespół przedstawił także różne zastosowania surowców wtórnych tworząc ekologiczne stroje, dekorację   zabawki. Włączył się w akcję sprzątania terenów zielonych. Zespół II promował aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, proponując różnego typu gry i zabawy podwórkowe, a także wyznaczając bezpieczne miejsca zabaw. Realizując zadania odwiedziliśmy osiedlowe place zabaw, bawiąc się przy tym doskonale. Spróbowaliśmy zaprojektować własne bezpieczne place zabaw przy użyciu programu Media Blender. Efekty naszej pracy można podziwiać na gazetce klasowej.
Zespół III pokazał nam, że równie smaczne jak słodycze, a o wiele zdrowsze są owoce, których różnorodność inspiruje do tworzenia kompozycji kulinarnych. Propozycją zespołu było wspólne stworzenie i skosztowanie Owocowych Mandali inspirowanych internetową książką kucharską. Zespół IV  podjął się wyszukania i przedstawienia wszelkich informacji na temat nowalijek, sposobu uprawy i ich wartości odżywczych. W ramach działań zespołu została założona hodowla szczypiorku, a także przygotowany posiłek składający się z różnych kompozycji warzyw.

Zespół III i IV wspólnie opracowały zasady zdrowego odżywiania ilustrując właściwości poszczególnych pokarmów. Ilustracja ta znalazła odzwierciedlenie na klasowej gazetce
w postaci piramidy odżywiania.

Praca w zespołach przyniosła nam wiele radości i satysfakcji, mogliśmy się lepiej poznać
i zintegrować poprzez wspólne działania. Choć wielokrotnie mieliśmy odmienne zdania to udało nam się stworzyć efektowny projekt.

Praca nad prezentacją końcową w programie Power Point  była przyjemnym podsumowaniem naszych działań, gdyż mogliśmy sami decydować o graficznej oprawie zamieszczonych tam materiałów i zdjęć.”

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zapraszam na stronę szkoły www.zsi1lodz.pl

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentowanie nie jest możliwe

Nasz Festiwal Projektów 2.0

Drugi semestr w Szkole z Klasą wcale nie był łatwy. Praca nad projektami klas już się zakończyła . Tak naprawdę mamy w naszej Integracyjnej  również za sobą wielkie TIK – owskie święto jakim był Festiwal Projektów 2.0. Odbył się on w piątek 18 maja br.  w budynku Publicznego Gimnazjum Integracyjnego nr 47,  które tak jak  nasza Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 należy do  Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 w Łodzi.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Dyrektor i wicedyrektor szkoły, pani dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji Kuratorium w Łodzi, uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz 34 gości z Portugalii, Hiszpanii, Walii, Litwy, Grecji, Słowenii, Włoch i Czech.

Uroczystość rozpoczęło przecięcie wstęgi oraz  przemówienie p. Dyrektor Barbary Celmerowskiej. Pani Agatka krótko opowiedziała o tym, co robiliśmy przez cały rok w Szkole z Klasą 2.o i zapowiedziała prezentację projektów poszczególnych klas.  Cztery  zespoły [klasa 1a, 2a, 2b, 2c] przygotowały się naprawdę super. Występy artystyczne – wiersze, piosenki, tańce, a nawet krótkie scenki teatralne wszystkim się bardzo podobały. Każda klasa pokazała przebieg swojej pracy nad projektem TIK na wielkim ekranie – jako prezentację multimedialną.

Ale to nie wszystko. Dla widzów zorganizowano również dodatkową niespodziankę… a nawet dwie. Za widownią ustawione zostały stoiska, na których goście mogli obejrzeć prace plastyczne, makiety, kroniki i inne rzeczy [puzzle, kalendarz i grę planszową] wykonane do projektu przez uczniów każdej z klas. Na każdym stole znajdował się też laptop z prezentacją Power point klasy. Będący przy swoich stołach uczniowie mogli gościom „na żywo” poopowiadać o swojej pracy w II semestrze. Byli oblegani… a że goście przyjechali też z innych krajów mieli dodatkowy egzamin z angielskiego;).  Wcale im tego nie zazdroszczę ;) )

Drugą niespodzianką było mini przedstawienie w języku angielskim „Czerwony kapturek” w reżyserii p. Doroty Fabijańskiej. Bardzo się ono wszystkim podobało.

Wszystkie projekty były bardzo ciekawe i super zaprezentowane. Młodsi koledzy pokazali klasę! Wcale nie byli stremowani… tylko im zazdrościć. A ile nowych rzeczy poznali, ile ciekawych się nauczyli. Pani Agatka powiedziała, że są teraz ekspertami w dziedzinie TIK. Po minach dorosłych widziałem, że to najprawdziwsza prawda… i że byli zaskoczeni trym wszystkim, co zrobiły dzieciaki. Mają sukces w kieszeni!

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarze (6)

Ciepło, gorąco…parzy – o tym jak praca wre ;)

Hej!

To niesamowite, że zrobiło się tak gorąco w marcu… i kwietniu. W naszej Integracyjnej stopnie Celcjusza chyba nie wystarczą. Posypią się same „B” czyli biegle, albo jak wolicie „6″. Klasy pracują nad projektem z takim zapałem, że aż niepojęte. Muszę się przyznać, że trochę nie wierzyłem w ten sukces…bo to przecież strasznie trudne. A oni jednak pracują … i to jak!!!

Zresztą sami zobaczcie. Zapraszam do odwiedzenia linków:

http://www.zsi1.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=138&Itemid=146  klasa p. Agaty

http://www.zsi1.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=117&Itemid=142 klasa mojej mamy.

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarze (4)

Wesołego Alleluja!

Niedługo Wielkanoc.

Czas na życzenia. Życzę Wszystkim:

„Wesołego królika, co po stole bryka

 spokoju świętego i czasu wolnego

 życia zabawnego w jaja bogatego

 i  w ogóle wszystkiego kurcze najlepszego.”

 Ta widokówka zrobiona jest ze zdjęć z prezentacji, którą ostatnio dostała moja rodzina jako    życzenia świąteczne. Nie znam jej autora, ale bardzo mi się podoba… więc chcę się nią z Wami podzielić.

Do życzeń dołącza się oczywiście również opiekun mojego bloga;) czyli mama.

 

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)

Projekty ruszyły…

Elo!

Zadaniem dla wszystkich zespołów TIK na ten semestr jest zaplanowanie i zrealizowanie projektu. W naszej Integracyjnej praca ruszyła pełną parą. Cztery zespoły i cztery różne zadania do wykonania….dobrze, że festiwal będzie jeden ;)

Klasa 1a idzie „Z baśnią przez świat”. Młodsi koledzy  z rodzicami i moją mamą czytają baśnie Andersena i dużo mówią o wartościach ważnych w życiu. Chyba trudne, co?Dobrze, że chociaż baśni słucha się przyjemnie.

Klasa 2b z panią Agatką chce się dowiedzieć „O co chodzi w mieście Łodzi”. Oni to dopiero mają plany: chcą poznawać nasze miasto czyli swoją „małą ojczyznę”, zabytki, parki, sylwetki sławnych Łodzian. Bardzo podoba mi się ich plan na ten projekt… chętnie przyłączyłbym się… będą tyle spacerować, pojadą na wycieczki…nie będą cały czas siedzieć w ławkach…suuuper!

Klasa 2a i 2c zajęły się sprawami ekologii. Nic dziwnego – w końcu nasza szkoła zdobyła ostatnio certyfikat „Zielonej flagi”… z ekologią jesteśmy na ty.

Projekt 2a „Rok ekologia” jest niezwykle poważny. Uczniowie z panią Julitą zajmą się sprawami energii odnawialnych, zanieczyszczeniami ziemi i wody oraz sposobami  ich oczyszczania, segregowaniem śmieci, ochroną gatunkową roślin i zwierząt a nawet ekologicznymi zakupami i zdrową żywnością. Uff…wiedzy i pracy starczyło by dla całej szkoły a nie tylko dla jednej 2 klasy… trzymam kciuki  wielcy mali ZIELONI.

Klasa 2c z panią Alicją i p. Krzyśkiem też chcą „Żyć zdrowo i kolorowo”. Będą mówić o higienicznym trybie życia: posiłkach pełnych owoców i warzyw, bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu, świadomych wyborach  dotyczących miejsc zabawy, segregowaniu odpadów… Uczniowie tej klasy uwielbiają jeść… zdrowo i kolorowo oczywiście. Zazdroszczę im… bo ja też kocham jeść, a oni będą mieli takie pyszne  tematy. ;)

Plany wyglądają fajnie. Ciekawe co zrobią na festiwal. Nie mogę się już doczekać – jak ich znam – będzie czadowo.

PS. Zdjęcia robił mój tata [Mariusz Reczulski]

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentowanie nie jest możliwe

Jak działa nasz kodeks?

Jednym z postulatów naszego kodeksu 2.0 jest punkt:  Uczniowie naszej szkoły mogą korzystać z komputerów w sali informatycznej na wybranej długiej przerwie. Oczywiście jest on realizowany pod okiem pani koordynator. Uczniowie z całej szkoły mogą spędzać czas na środowej przerwie w sali informatycznej. Dodatkowo koledzy  z IV b jeszcze w poniedziałki, ponieważ nie mają zajęć z  informatyki.

Spytałem koleżankę z IV b Zośkę, co sądzi na ten temat.

ROZMOWA

Mateusz: Co Wasza klasa zyskała dzięki wprowadzeniu Kodeksu 2.0?

Zosia: – Cieszymy się, że na przerwie chodzimy na komputery, bo możemy bezpiecznie korzystać z różnych stron internetowych.

Dowiadujemy się tego, o czym zapomnieliśmy.

M: Co robicie podczas Waszej przerwy z TIK?

Z: – Gramy w różne gry, rysujemy MediaBlender, czytamy informacje na Wikipedii, odwiedzamy Naszą Klasę. Różnie.

Korzystamy z tego co nas aktualnie interesuje.

M: Co dzięki temu zyskujecie?

Z: – Możemy fajnie spędzić przerwę, inaczej niż do tej pory. To miły przerywnik lekcji. Dowiadujemy się różnych rzeczy, oglądamy YouTube.

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentowanie nie jest możliwe

Uwaga…

Czy zdarza Wam się otrzymać  uwagę do dzienniczka? Szczęściarze… Mnie się zdarzyło …. dzisiaj rano. Wiecie, że moja mama jest nauczycielem w mojej szkole i na dodatek działa z TIK =) Na swoim biurku znalazłem rano własny zeszyt do korespondencji z wpisaną na czerwono uwagą:

” Twój blog w Szkole z klasą 2.0 tęskni za Tobą”

Podpisano – Opiekun uczniowskiego bloga. :(   Mama.
Podpis rodzica nieobowiązkowy
;)

Dobry żart…. ale chyba naprawdę za mało tu zaglądam. Ciężko być szóstoklasistą.
TIK w naszej szkole ma się świetnie. Pierwszy semestr już minął.  Klasy, które działają w projekcie zakończyły go wystrzałowo. „Uczyły z TIK”… swoich młodszych kolegów [zerówkowiczów, czy pierwszaków], a nawet najstarszych w rodzinie – dziadków. Wiem, że młodsi koledzy byli bardzo dumni i zaaferowani swoim zadaniem. Mama mówi, że wszystkim poszło świetnie. Ja z boku strony też znalazłem dzisiaj odznakę… super.
Co nam przyniesie nowy semestr? Pani Agatka – nasz szkolny koordynator dała taką informację na stronę szkoły:

Drugi semestr projektu „Szkoła z klasą” będzie okresem wytężonej, ale i niezwykle ciekawej pracy.

Będzie to czas na realizację (również przy użyciu narzędzi TIK), zaprojektowanych niedawno, edukacyjnych projektów uczniowskich.

Wszystkie klasy biorące udział w programie opracowały zagadnienia którymi będą się zajmować przez najbliższe kilka miesięcy.

Oto tytuły naszych projektów:

„Z baśnią przez świat. H. Ch. Andersen – nauczycielem wartościowego życia.” (klasa Ia)

„Rok ekologa.” (klasa IIa)

„Żyjemy zdrowo i kolorowo.” (klasa IIc)

„O co chodzi w mieście Łodzi.” (klasa IIb)

 

Efekty swojej pracy zaprezentujemy wszystkim podczas szkolnego Festiwalu 2.0.

Trzymajcie za nas kciuki! :)
Jestem bardzo ciekawy tych projektów… pewnie znowu mama nie będzie mnie dopuszczać do komputera ha, ha, ha…
Oczywiście trzymam za Wszystkich kciuki.

 

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)

„Bajeczka dla cyber sprytnych dzieci”

Hej!

Aby zachęcić Wszystkich do korzystania i stosowania Kodeksu 2.0 jedna z naszych nauczycielek wymyśliła taką satyryczną bajeczkę. Znajdziecie w niej krytykę  wielu nieodpowiedzialnych zachowań i morał – czyli dobrą naukę na koniec! Jak powinniśmy i jak nie powinniśmy się zachowywać w sieci można mówić i wierszem. Dla TIK każdy sposób jest dobry. Pamiętajcie, że satyra jest pokazaniem świata w krzywym zwierciadle, jak w Lunaparku… ja uśmiałem się setnie… ale zacząłem się też zastanawiać. Trochę prawdy w tym przecież jest. Ważne, żebyśmy umieli wybierać tylko dobre praktyki i pamiętać o bezpieczeństwie i netykiecie. A teraz bajka….

Siedzi sprytny Uczeń
w dobie Internetu
Bije się z myślami
Co tu? Jak tu? Gdzie tu?

I wymyślił biedak
sposób godny lenia
Jakby się wymigać
na rzecz e-uczenia

Kopiuję i wklejam
i nie łamię głowy
W Internecie wiszą
na 5 p. domowe

Bezkarny się czuje
monitor go chroni
Przecież się nie dowiesz
kto ci żarty robi

A co bardziej bystry
towarzyski nieco
Szuka sobie ziomków
w tej rozległej sieci

Ale, że myślenie
kopiuj – wklej robiło
Nie przewidział wcale
z kim go sieć złączyła

Ufny i otwarty
na bój ze złem gotowy
W dobrych ludzi wierzy
łotra pozna – mowa!

Mój kolego miły
w sieci zapoznany
Masz tu PIN-u kody
do konta mej mamy

A gdy ktoś w realu
na odcisk nadepnie
Anioł w Internecie
białym skrzydłem trzepnie

Nawtyka ci bracie
ile w palcach siły
W sieci może wszystko
po co ma być miły

Komputer jak Zoo
zwierzątka polubił
Z myszką wszedł w układy
”Osły” – pewnie zgubi

Teraz morał z bajki
taki się wyłania

Uczniu nasz kochany
w sieć tę wrzuć myślenie

Byś nie był stawiany
na równi z  “Osłami”
Z netykietą bracie
w mig cię zapoznamy.

MTR

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)

Gazetka szkolna w Internecie.

Tak, to możliwe. W zeszłym roku szkolnym trzy nauczycielki z naszej Integracyjnej rozpoczęły prace w programie Junior Media, którego patronem jest Oberon i Polska Press. Pani Patrycja Jabczyńska, pani Agnieszka Kacprzak i moja mama [Magdalena Reczulska] oraz niewielki zespół szkolnych redaktorów korzystając z matryc Dziennika Łódzkiego uczyli się tworzyć gazetkę. Integracyjny Mały Przegląd ukazywał się raz w miesiącu w formie papierowej, ale i w Internecie na stronie www.junior media.pl.
W tym roku pani Patrycja i pani Agnieszka nadal  z pasją kierują szkolną gazetką, a ich redakcja stale się powiększa. Panie prowadzą też koło dziennikarskie. Reporterzy odnieśli już wiele sukcesów, ostatnio dostali nawet nagrodę za fotoreportaż. Nasz miesięcznik opisuje życie szkoły, pokazuje ważne wydarzenia, a co najważniejsze opowiada o tym, co to takiego „ta integracja” i rozpowszechnia jej idee w realnym i wirtualnym świecie. Publikuje informacje o uczniowskich zainteresowaniach i talentach – zachęca do ich rozwijania. Zresztą zobaczcie sami – wstawiłem hiperłącze [panie wyraziły zgodę]

http://press.juniormedia.pl/paper/quick_search/thumb/newspapers/?search=&search_models=#

w okienko „szukaj” trzeba wpisać nazwę naszej gazetki  Integracyjny Mały Przegląd.

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentowanie nie jest możliwe

O matematyce z pasją!

Matematyka zwykle kojarzy się nam z czarną magią, przeszkodą nie do przejścia albo jeszcze innymi kłopotami. Nic dziwnego niewielu uczniów radzi sobie z tym przedmiotem, a rozumie jeszcze mniej. Ja matematykę lubiłem prawie zawsze [ale to długa historia], a teraz odkąd mamy NOWEGO nauczyciela – lubię ją jeszcze bardziej. Pan Mirosław Spruta, który jest z nami od początku tego roku szkolnego, odczarował trudne zadania, a nasz strach przed matematyką zastąpił sympatią i poczuciem humoru. Pan podzielił się z nami swoją pasją, a przy okazji TIK warto o tym głośno opowiedzieć.
Pan Spruta już we wrześniu podał nam swój adres e-mail oraz adres strony internetowej, którą prowadzi www.mspruta.netne.net . W zakładce dla naszej szkoły znaleźliśmy między innymi zestawy zadań – treningów do sprawdzianów  dla klas 4 – 6, LIGĘ ZADANIOWĄ – czyli konkurs na najlepszego „szkolnego matematyka”, a także prezentacje multimedialne i inne bardzo ciekawe pomoce do nauki i powtórzeń. Rozwiązane zadania możemy przesyłać do pana drogą mailową. Wielu z nas korzysta ze strony, ćwiczy i …dzięki temu znacznie poprawiło swoje oceny z tego przedmiotu. I co? Okazało się, że królowa nauk wcale nie jest taka straszna. Zresztą zobaczcie sami. Za zgodą pana wstawiłem w ten artykuł hiperłącze, które skieruje Was na Jego stronę. http://mspruta.netne.net/

Życzę wszystkim matematycznie dobrej zabawy.

autor: mati99 katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentowanie nie jest możliwe
css.php