Przygotowania do projektu część 2.

Korzystając z poradników Szkoła z Klasą 2.0 zaprojektowaliśmy nasz projekt. Poradniki dostępne są tutaj: http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/poradniki/poradniki-projektowe/

Opiszę nasz projekt odpowiadając na pytania z poradnika:

1. Jaką dziedziną chcemy się zająć?

- Chcemy zająć się przyrodą ponieważ jest to ciekawa dziedzina w której można się dużo dowiedzieć. Przyroda jest wszędzie wokół nas. A nawet my to przyroda!

2. Co powstanie w wyniku realizacji projektu?

- W wyniku realizacji projektu chcemy stworzyć krótki film przyrodniczy.

3. Jak zaprojektujecie rezultaty?

- Film będzie można oglądać na naszym blogu w sali informatycznej (w szkole) lub u siebie w domu. Film chcemy nagrać na płytę DVD, żeby można było oglądać go na przykład na świetlicy szkolnej. Wpadliśmy jeszcze na taki pomysł, że to może być prezent dla pierwszaków ponieważ w ich klasie jest fajny telewizor. W szkole, nie licząc świetlicy, pierwsza klasa ma najlepszy telewizor w sali.
Poza tym u nas w szkole co roku obchodzimy Święto Szkoły. W tym roku to będzie Festiwal Szkoły z Klasą 2.0! Będziemy mogli zaprezentować swój film podczas tego święta!

4. Jak szeroki będzie zakres waszego działania?

Nasz film przyrodniczy będzie wykonamy techniką stop motion. Użyjemy do tego programu movie maker. Będziemy korzystać z: aparatu fotograficznego, komputera i może wykorzystamy jeszcze tablet.

Film będzie zawierał następujące elementy:

 • gnijące jabłko
 • pleśniejący chleb
 • nadchodząca wiosna (zdjęcia drzew)
 • ziołowe trio czyli hodowla ziół w doniczkach (szczypiorek, bazylia, pietruszka)
 • rzeżucha wysiana na wacie
 • więdnący tulipan
 • rozwijające się pąki liści na gałęzi
 • hodowla patyczaków
 • obserwacja pogody
 • i może coś jeszcze….:-)

5. Jak dużo czasu możecie przeznaczyć na pracę w projekcie?

- Na pracę w projekcie możemy przeznaczyć każdego dnia chwilę na zrobienie zdjęć, a przed końcem projektu pewnie więcej czasu, ale nie wiemy ile:-)

6. Jak znajdziecie niezbędne informacje potrzebne do realizacji projektu?

- Oglądamy filmy przyrodnicze takie jak seria BBC (Planeta Ziemia, Planeta Ludzi) i filmy pokazujące przyrodę w Polsce pod tytułem Tajemnice Kniei.

Informacji szukamy też w książkach przyrodniczych takich jak: Encyklopedia Zwierząt Świata, Encyklopedia Tematyczna Ziemia, „Las” Pawła Fabiańskiego, „Przewodnik prawdziwych tropicieli” Adama Wajraka. A teraz dostałem nową książkę „Wielcy przyrodnicy” Roberta Huxley.

Chcielibyśmy się jeszcze spotkać z Adamem Wajrakiem. Wiem, że to bardzo trudne aby się spotkać z taką sławną osobą, ale może uda mi się porozmawiać z nim poprzez pocztę e-mail. Artykuły Adama Wajraka można przeczytać na stronie gazeta.pl. Wiem jeszcze że Adam Wajrak ma facebooka, ale nie mogę zostać jego znajomym, ponieważ już przekracza limit. Ale można być jego obserwatorem i obserwować jego wpisy, zdjęcia, filmy i komentarze.

Rozważałem jeszcze że mogę poszukać na stronie Uniwersytetu jakiegoś mądrego przyrodnika i z nim albo korespondować mejlem albo się z nim spotkać (ponieważ mieszkam blisko Uniwersytetu).

Tytuł projektu: Niebieska planeta.

Uczestnicy:

Michał, Maciek (czyli interpaczka).

W drużynie mieliśmy jeszcze Tomka ale on niestety przeniósł się do innej szkoły.

Ale wyszedł mi długi wpis – ma ponad 450 słów! :-)

pozdrawiam

Michał

P.S. Wczoraj na naszym blogu pojawił się aktualny widget z kartą projektu. Zapraszam do obejrzenia! (Znajduje się po prawej stronie, na dole bocznej rubryki – to się chyba nazywa szpalta:-)

This entry was posted in ***, Projekt "Niebieska planeta", Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13. Bookmark the permalink.

5 Responses to Przygotowania do projektu część 2.

 1. magdak says:

  polowke jablka posypcie proszkiem do pieczenia, co jakis czas- znaczy na poczatku pewnie ze dwa razy dziennie. I koniecznie zdjecia porownawcze. :)

 2. Jeśli skończyły się Wam blogi do komentowania to zajrzyjcie na naszym blogu jest zakładka ,,linki” tam znajdziecie dużo blogów.
  Oliwia
  Dziewczyny sp6 ostatnio opublikował..A komentarze?!My Profile

 3. Edyta says:

  Cześć Michał!
  Świetnie, że dzielisz się z innymi blogerami tematem projektu:) Sądzę, że z Twoimi zdolnościami i doświadczeniem w kręceniu filmików, realizacja takiego projektu to „bułka z masłem”!
  Koniecznie przeczytaj nasz wpis w którym radzimy jak opisać projekt na blogu: http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/jak-opisac-projekt-na-blogu/ sądzę, że to może być bardzo pomocne!
  Pozdrawiam i trzymam kciuki za projekt!
  Edyta
  Szkoła z klasą 2.0
  Edyta ostatnio opublikował..Tydzień Otwartej Edukacji – zawieś plakat w swojej szkoleMy Profile

 4. inter_michal says:

  Dziękuję za wskazówki.
  pozdrawiam
  Michał