Recenzja

„Brat słońce,siostra księżyc”

Film  „ Brat słońce- siostra księżyc” został wyreżyserowany przez Franco Zeffirellego, mający swą premierę 3 marca 1972 roku. W filmie jest z innej strony ukazane życie jednego z świętego- św. Franciszka z Asyżu. Poznajemy jego życie z dwóch różnych punktów życia.

Teledysk

Teledysk, który nas inspiruje jest autorstwa One Republik a piosenka, którą w nim śpiewają nosi tytuł Something I need

Link do teledysku piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=qKCGBgOgp08

Wybraliśmy ten teledysk, ponieważ zmusza nas do zastanowienia, dlaczego do piosenki Something I need  wybrali akurat teki a nie inny film.  Jedna kiedy głębiej się przyjrzymy jemu odgadniemy ową tajemnice, a następnie pojawi się kolejne pytanie: dlaczego życie kładzie nam kłody pod nogi i czasami nasze życie jest zagrożone.

Top 10 grupy filmoznawców

Jednym z zadań drugiego modułu było wstawienie na naszego bloga listy Top 10 reżyserów. Wybór był naprawdę ciężki, jednak udało nam się wytypować najlepszych z najlepszych. Oto nasza lista:

 

10. Jan Komasa – wybitny młody reżyser pochodzenia polskiego. Głównie znany z filmu „Sala Samobójców” (zwiastun – kliknij aby obejrzeć). Niedawno w kinach pojawił się jego najnowszy film, naszym zdaniem jeden z najlepszych polskich filmów 2014 roku – „Miasto 44″ (zwiastun).

9. Lana i Andy Wachowscy - jedno z najsławniejszych rodzeństw w historii kina. Ich największą i zarazem najsławniejszą produkcją jest trylogia „Matrix” (zwiastun części pierwszej – 1991 r., drugiej – 2003 r., trzeciej- 2003 r.).

8. Robert Zemeckis - laureat nagrody Oscara za film „Forrest Gump” (zwiastun), który okazał się być jego największym dziełem. Znany również z filmu „Ekspres Polarny” (zwiastun).

7. James Cameron – trzykrotny zdobywca nagrody Oscara, postać, która zapisała się do historii poprzez film „Titanic” z 1997 roku (zwiastun z 2012 r.) oraz „Avatar” (zwiastun). Znany również z filmów takich jak „Terminator” (zwiastun) i „Głosy z głębin” (zwiastun).

6. Darren Aronofsky – reżyser amerykańskiego pochodzenia. Znany z filmów „Requiem dla snu” (zwiastun) oraz „Czarny Łabędź” (zwiastun).

5. Martin Scorsese - zaliczany do najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Głównie znany z filmów takich jak „Wilk z Wall Street” (zwiastun), czy „Chłopcy z ferajny” (zwiastun).

4. Quentin Tarantino - od premiery filmu „Wściekłe psy” (trzeci film Tarantino, zwiastun) wszyscy wiedzieli, że mamy do czynienia z prawdziwym talentem. Postać Quentina jest znana na całym świecie. Do jego sławy przyczynił się film „Pulp Fiction” (zwiastun), za który dostał 31 nagród, w tym Oscara.

3. Frank Darabont - pochodzenia francuskiego, należy do grona najlepszych reżyserów, scenarzystów jak i producentów. Do jego największych dzieł zaliczamy film „Skazani na Shawshank” (zwiastun„Zielona Mila” (zwiastun).

2. Tim Burton I - zdobywca 25 nagród filmowych. Jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów współczesnego kina posiadający specyficzne poczucie humoru. Współpracował między innymi ze studiem Walta Disneya. Znany z wielu filmów. Najbardziej przypadły nam do gustu „Gnijąca panna młoda” (zwiastun), Batman (zwiastun), oraz „Alicja w Krainie Czarów” (zwiastun).

1. Stanley Kubrick - znany na całym świecie, uznawany za najwybitniejszego twórcę światowego kina. Wzór dla naśladowania dla każdego młodego reżysera. Jego film „Lśnienie” (zwiastun) stał się klasykiem, a „Barry Lyndon” (zwiastundostał cztery nagrody Oscara.