XX JARMARK KAZIUKA

Jarmark Kaziuka jest imprezą której korzenie sięgają XVI wieku. Św Kazimierz królewicz polski z rodu Jagiellonów zmarł w młodym wieku w 1486 r. i został pochowany w Wilnie. Przy jego grobie zaczęły dziać się niewytłumaczalne rzeczy, dzisiaj rzeklibyśmy cuda. Powołano więc Kapitułę Kanonizacyjną, która zajęła się zbieraniem dowodów świętości Kazimierza oraz wykonaniem jego obrazu. Po zebraniu dostatecznie dużej ilości danych potwierdzających fakt świętości Kazimierza i ukończeniu obrazu, król Polski złożył wniosek do Watykanu o kanonizację.
Kanonizacja św. Kazimierza odbyła się w 1521 r. jednak dokumentów ani obrazu św. Kazimierza nie zwrócono Kapitule Kanonizacyjnej. Dopiero w 1603 r. w Watykanie odnaleziono dokumenty i obraz. Na odwrocie obrazu wypisano datę kanonizacji, imię papieża który kanonizował św. Kazimierza, oraz rok i imię papieża który przekazał obraz i dokumenty dla Kapituły Kanonizacyjnej.
Mieszkańcy miasta Wilna przyjęli zwrot obrazu jako wielki dar. Zaczęli bawić się i cieszyć z tegoż faktu. Powstało wielkie święto a dzień 4 marca przyjęto dniem św. Kazimierza. Jarmark Kaziuka – jak go później nazwano – zaczęto obchodzić bardzo hucznie przez klika, nawet kilkanaście dni.
Zaczęto wypiekać smakołyki i sprzedawano dzieła rąk ludzkich. Później narodził się obyczaj robienia palm wileńskich, które sprzedawano na jarmarku. Było to święto niezwykłej radości przez co narodził się pomysł pieczenia serc z piernika, na których z czasem zaczęto malować dowcipne napisy. Z błędami i w gwarze wileńskiej, ale chodziło przecież o dobrą zabawę. Zaczęto flirtować napisami na piernikach. „Ja ciebie kce”, „Kocham cie”, „Nie kce cie” to tylko niektóre z napisów umieszczanych na sercach z piernika. Umawiano się nimi na randki, oświadczano się. Była to piękna zabawa ludowa na którą ludzie chodzili, pośmiac się, pożartować, kupić coś nie zawsze niezbędnego. Najważniejsza była dobra zabawa.

Historia Kaziuków

Kaziuk, inaczej Kaziuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4 marca). W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi. Można tu spotkać wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego. Kaziuki stały się popularne również w innych miastach Litwy, a także np. w Grodnie na Białorusi. Od niedawna organizowane są również w wielu polskich miastach (np. w Poznaniu, Szczecinie) w niedzielę przypadającą po 4 marca, z inicjatywy Polaków, byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków.

Kaziuki 2013

Od 1 do 3 marca zagościł w Ełku Jarmark Kaziuka, który przeżywał w Ełku już 24 rok.
Stragany oferowały bardzo różnorodne wyroby poczynając od chleba, a kończąc na Palmach Wileńskich.
Główne „centrum handlowe Kaziuka” odbyło się 3 marca na Placu Jana Pawła II.

goście specjalni:
Andżelika Borys – Prezes Związku Polaków na Białorusi w latach 2005 – 2010
dr. hab. Józef Maroszek – prof. Uw. B – Wydział Historyczno-Socjologiczny

Program:
1 marca 2013 r. (piątek) :

godz. 13.00 – sala widowiskowa Ełckiego Centrum Kultury
II Konkurs Cymbalistów

godz. 17.00 – sala widowiskowa Ełckiego Centrum Kultury
Kapela „Wesołe Wilno”
Zespół wokalny „Marzenie”
Zespół taneczny „Gielmie”

2 marca 2013 r. (sobota):

godz. 12.00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku
Kresy nas łączą – sesja popularnonaukowa o tematyce kresowej poświęcona pamięci jej twórcy – Janusza Benedykta Borowego

godz. 17.00 – sala widowiskowa Ełckiego Centrum Kultury
Zespół taneczny „Kalejdoskop” pod kierunkiem Swietłany Jakusz
Grupa wokalna „Akwarel” pod kierunkiem Swietłany Gawrusik
Duet Instrumentalny (cymbały i akordeon) – Dmitryj i Jelizawieta Maciejko

3 marca 2013 r. (niedziela)

godz. 9.00 Plac Jana Pawła II
Jarmark Kaziuka – sprzedaż serc piernikowych, palm, jajek, ozdób wielkanocnych i innych wyrobów „kaziukowych”
opłata piernikowa – 8 zł

Witaj, projekcie!

 

Będzie to blog/ projekt o Jarmaku Kaziuka. Zamieszczane tu będą zdjęcia, informacje  i różne ciekawostki. Blog/ projekt będzie prowadzony przez 5 osób, a mianowicie :

  • Wiktorię Kołowszyc
  • Michała Aponia
  • Daniela Złotochę ( jajco )
  • Bartka Szeszko
  • Macieja Rusina.