Podsumowanie

Minął rok naszej aktywności w projekcie Szkoła z Klasą 2.0. Byl to rok pełen nowych doświadczeń. Przez ten czas nauczyliśmy się wiele, rozwinęliśmy nasze zainteresowania. Wykorzystywaliśmy  TIK na lekcjach, dzięki czemu stały się one ciekawsze. Wykonaliśmy projekty z wykorzystaniem TIK, które prezentowaliśmy na Szkolnym Festiwalu. Zainteresowaliśmy językami obcymi czytelników naszego bloga. Technologie Komunikacyjno Informatyczne stały się nam bliższe i potrafimy z nich lepiej korzystać. Mamy nadzieję, że zdobyte przez nas umiejętności będziemy rozwijać w przyszłym roku szkolnym. A za ten mijajacy wlaśnie rok szkolny dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas radą i pomocą. Życzymy udanych, pełnych słońca wakacji!

 

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Prezentacja projektu

Publiczna prezentacja naszego projektu odbyła się 08.05.2013 i 06.06.2013 Pierwszy raz prezentowaliśmy go na Dniu Otwartym Szkoły, drugi na Szkolnym Festiwalu o haśle przewodnim WYKORZYSTANIE NARZĘDZI TIK W NAUCE.

Efekty naszej pracy podziwiali uczniowie z sąsiednich szkół , dyrektorzy, nauczyciele i władze samorządowe. Każda grupa projektowa opisał pracę nad  swoim projektem i zaprezentowała jej efekty. Można więc było zobaczyć  filmiki, zdjęcia, prezentacje multimedialne  i inne materiały jakie stworzyliśmy w projektach. Nasze prace projektowe zostały ocenione bardzo dobrze. Ponadto zaprosiliśmy uczniów z innych szkół wraz z nauczycielami do wspólnych zajęć.

Najpierw przywitaliśmy wszystkich przybyłych i omówiliśmy na czym polega projekt Szkoła z Klasą. Następnie podzieliliśmy się na zadania tematyczne:

- W sali biologiczno-fizyczno- chemicznej pracowaliśmy wraz z uczniami z innych szkół z tablicą interaktywną, a następnie wykonywaliśmy wspólnie ćwiczenia korelacyjne oraz różne doświadczenia  z fizyki i chemii. Uczniowie obserwowali również pod mikroskopem, z pomocą tablicy interaktywnej i kamer  mikroświat.

- Kolejna część zajęć odbyła się w Sali komputerowej, gdzie  przeprowadzono krótki pokaz programów komputerowych audacity, algodoo, gimp, ad3cad a następnie zaproszeni goście mogli popracować z nami na tych i innych programach, które wykorzystywaliśmy w projekcie. Uczniowie korzystali z komputerów, laptopów, projektora, tabletu graficznego, kamer, mikroskopów z kamerami, aparatów fotograficznych, komórek służących jako słowniki, stanowisk audio.

- Kolejnym „przystankiem” była sala językowa, gdzie goście mieli okazję zobaczyć projekty, nad którymi pracowaliśmy, a następnie wziąć udział w zajęciach językowych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej: wykonywali językowe ćwiczenia interaktywne w języku angielskim i niemieckim, robili wykreślankę, uczyli się słownictwa z prezentacji multimedialnych i filmików, a także odśpiewali piosenkę w języku niemieckim.

Na koniec wszyscy przeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie każdy-gość i uczestnik projektu mógł dokonać jego  oceny. Zaproszeni goście byli zainteresowani naszymi dokonaniami i docenili je, a my mieliśmy satysfakcję z wykonanych przez nas zadań. Podczas projektu nauczyliśmy się współpracy, kreatywności oraz nowego słownictwa. Ulepszyliśmy także naszą pracę z już znanymi nam programami komputerowymi . Czas projektu był dla nas czasem pracy ale również zabawy. Możemy polecić innym taki rodzaj  działań.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii

.

 

 

 

 

Posted in Bez kategorii | 6 Comments

Gminny Konkurs Piosenki i Poezji Angielskiej i Niemieckiej

4.06 odbył się w naszej szkole zorganizowany przez nas  Gminny Konkurs Piosenki  i Poezji Angielskiej i Niemieckiej. Gościliśmy u nas uczniów szkół z gminy: Zespołu Szkół w Babicach  oraz Szkoły Podstawowej w Mętkowie.  Oczywiście w konkursie wzięli też licznie udział uczniowie z naszej szkoły.

Uczniowie prezentowali utwory poetyckie oraz piosenki w języku angielskim i niemieckim, a ich występy oceniało jury w składzie: p. Aleksandra Cygan, p. Weronika Buczek, p. Sławomir Małocha

Dla uczestników, ale przede wszystkim dla widzów było to wspaniałe święto piosenki i poezji oraz czas świetnej zabawy.

Po występach jury udało się na obrady, a widzowie podziwiali dodatkowe występy muzyczne i taneczne.

Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

Kategoria „Piosenka angielska  - SP”:

I miejsce:  Aleksandra Bębenek  SP Zagórze

II miejsce: Adam Broczkowski  SP Zagórze

III miejsce: Gabriela Lenczowska, Emilia Głogowska, Katarzyna Ziajka  SP Babice

Kategoria „Poezja Angielska  - SP”:

I miejce: Katarzyna Celarek SP Zagórze

II miejce: Adam Marek SP Babice

III miejsce: Aleksandra Piwowarczyk SP Babice

Kategoria „Piosenka -  Gimnazjum”:

I miejsce: Gabriela Smarzyńska, Milena Sadowska, Karolina Wierzba, Magdalena Surowiec  PG Babice

II miejsce: Barbara Perończyk, Wiktoria Kosowska PG Zagórze

II miejsce: Michał Szkółka PG Zagórze

Kategoria „Poezja -  Gimnazjum”:

I miejsce: Gabriela Smarzyńska PG Babice

II miejsce : Kacper Tęczar PG Babice

III miejsce: Agata Moskała PG Zagórze

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy, dziękujemy za udział  i zapraszamy za rok!

Galeria zdjęć

.

 

 

 

 

 

Posted in Bez kategorii | 4 Comments

Nasz projekt: Kuchnia niemiecka – Deutsche Küche

 

Chcieliśmy się w tym miejscu podzielić  z Wami pracą nad naszym projektem: poszczególnymi jej etapami, efektem końcowym i naszymi odczuciami z nim związanymi.

Tematem naszego projektu, który wybraliśmy wspólnie była „ Kuchnia niemiecka”. Wybraliśmy ten temat, aby poznać nawyki żywieniowe naszych zachodnich sąsiadów, ciekawe niemieckie potrawy regionalne, słownictwo związane z tematyką kuchenną oraz rozwinąć nasze zainteresowania kulinarne, bądź tez rozbudzić zainteresowania naszych odbiorców. (Lubimy „tworzyć” w kuchni,  a chcemy być otwarci na kuchnie innych krajów, nie tylko polską.)

Projekt realizowali uczniowie klasy 2b:

Aleksandra Hodorowska

Wiktoria Kosowska

Dominik Borguś

Adrian Fiba

Cele naszego projektu chcieliśmy osiągnąć poprzez wykonanie prezentacji multimedialnej prezentującej nawyki żywieniowe Niemców i ciekawe aspekty kuchni niemieckiej, a nasze zainteresowania kulinarne chcieliśmy uwidocznić  nagrywając filmik z naszych działań w kuchni.

Podzieliliśmy się zadaniami. Wszyscy gromadziliśmy materiały dotyczące kuchni niemieckiej, a potrzebne do wykonania naszej prezentacji. Ze zgromadzonych materiałów wybraliśmy najważniejsze, a prezentację wykonał Dominik Borguś.

Reszta zespołu przygotowała scenariusz filmu, opracowała słownictwo i dokonała nagrania. Wybraliśmy przepis na niemieckie ciasteczka, które tez upiekliśmy, opowiadają c o naszych działaniach w języku niemieckim.

Praca zespołowa nie okazała się łatwa, ale z kolei bardzo twórcza i owocna. Mieliśmy czasem różne zdania, ale udało nam się dojść do porozumienia. Przy pieczeniu ciasteczek bawiliśmy się naprawdę dobrze, co widać na naszym filmiku.

Trudnością było wyszukanie najistotniejszych informacji, dogranie czasu spotkań, tak,  aby wszystkim pasowały wyznaczane terminy. Trudności te jednak pokonaliśmy.

Udało nam się zrealizować wszystkie zamierzone cele. Nauczyliśmy się czegoś nowego słownictwa, otwartości na inne kultury, współpracy w zespole  i mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą innych do  odkrywania smaków kulinarnych  innych krajów. Nasz filmik oraz prezentacja wykorzystane został na lekcji, przy okazji wprowadzani słownictwa związanego z żywnością w klasie 1 i zostały bardzo dobrze przyjęte.

Szkoda tylko, że nie zdążyliśmy po raz kolejny upiec ciasteczek, aby poczęstować uczniów naszej klasy, ale mamy nadzieję, że kiedyś to nadrobimy.

Efekty naszych działań zaprezentowaliśmy na Dniu Otwartym Szkoły oraz podczas Szkolnego  Festiwalu. Relacja z prezentacji będzie umieszczona wyżej.

W czasie realizacji naszego projektu korzystaliśmy z laptopa, komputera, kamery, aparatu fotograficznego, różnych programów do obróbki zdjęć i filmów.

Pomimo pracy, była to tez dla nas świetna i smaczna zabawa J

Zachęcamy do obejrzenia efektów naszej pracy:

Poniżej umieszczamy prezentację wykorzystaną w projekcie. Niestety ograniczenie nie pozwala umieszczać więcej niż 5 mb danych, w związku z tym wypadkiem udostępnimy ją w formie obrazków. Mamy nadzieję, że to choć trochę przybliży wam cały jej kształt

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posted in Bez kategorii | 5 Comments

The Darcy robbery

Witajcie niedawno ( a raczej dawno) mieliśmy lekcje pt The Darcy robbery. poznaliśmy znaczenia słów Mr, Miss, Mrs i Ms. Mamy dla was również pytanie? poniżej są zdjęcia trzech znanych detektywów czy umiecie ich nazwać?

 

 

 

 

Powodzenia:)

Posted in Bez kategorii | 3 Comments

Was machen Kinder sehr gern?

Am 1. Juni feiern wir den Internationalen Kindertag.

To wszyscy wiemy. Ale z tej okazji zamieszczamy 20 czynności, które uwielbiają robić dzieci. Oto one :

1. toben – szaleć, dokazywać

2. spielen – bawić się

3. naschen – jeść słodycze

4. sich verstecken – chować się

5. fernsehen – oglądać telewizję

6. Computerspiele spielen – grać w gry komputerowe

7. lachen – śmiać się

8. laufen – biegać

9. springen – skakać

10. schaukeln – huśtać się

11. sich kuscheln – przytulać się

12. basteln – majsterkować

13. malen – malować

14. zeichnen – rysować

15. Rad fahren – jeździć na rowerze

16. Ball spielen – grać w piłkę

17. alles in Unordnung bringen – bałaganić

18. sich schmutzig machen – brudzić się

19. Gutenachtgeschichte hören – słuchać bajek na dobranoc

20. Grimassen schneiden – robić miny

Zgadzacie się z tym? A może dodacie coś jeszcze?  Czekamy na wasze komentarze!  :)

Posted in Bez kategorii | 5 Comments

Muttertag

 

Heute ist ein ganz besonderer Tag – Muttertag.

Liebe Mutter! Zum Muttertag wünsche ich  Dir einen wunderschönen Tag ohne Stress und Sorgen!   Heute sag ich danke, danke für deine Geschenke der Liebe, danke für deine Geschenke des Verstehens und Verzeihens. Danke!

 

I jeszcze ciekawostka: w Niemczech Dzień Matki nie jest obchodzony 26. maja, tak jak u nas lecz w drugą niedzielę maja. W tym roku niemieckie mamy obchodzily więc swoje święto 12. maja.

Posted in Bez kategorii | 4 Comments

Wyścigi WTCC w Anglii

Wyścig Wielkiej Brytanii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2005–2011 na torach Silverstone Circuit, Brands Hatch i Donington Park w Wielkiej Brytanii. Pierwszy Wyścig Wielkiej Brytanii odbył się w sezonie 2005 na torze Silverstone Circuit. Rok później rundę tą przeniesiono na Brands Hatch koło miasta Swanley w hrabstwie Kent gdzie rozgrywana była do sezonu 2010 włącznie. W sezonie 2011 Wyścig Wielkiej Brytanii rozegrano na torze Donington Park w miejscowości Castle Donington w hrabstwie Leicestershire.

 

Posted in Bez kategorii | 5 Comments

Kluby Rugby union w Anglii

Sale Sharks – jeden z najstarszych w Anglii klubów rugby union, obecnie sekcja Sale F.C. z siedzibą w Sale. Pomimo tego klub swoje mecze rozgrywa na położonym w Stockport stadionie Edgeley Park.

Klub założono w 1861 roku, przez co jest jednym z najstarszych klubów w Anglii w swojej dyscyplinie Jest również jednym z najbardziej utytułowanych klubów z północnej części kraju. W 1911 roku drużyna ustanowiła swoisty rekord będąc niepokonaną przez 26 spotkań, podczas których wygrała 24 i zremisowała 2 pojedynki. Sharks jest jednym z klubów-założycieli English Premiership w roku 1987.

Największym sukcesem na poziomie krajowym jest wycięstwo 45:20 w finale Premiership z Leicester Tigers w 2006 roku.

 

Harlequin F.C. – angielski klub rugby union z Londynu, rozgrywający swoje spotkania w English Premiership. Klubowym stadionem jest obiekt Twickenham Stoop.

Klub założono w 1866 roku jako Hampstead Football Club, natomiast pierwszy odnotowany pojedynek miał miejsce rok później. W 1870 roku zmieniono nazwę na Harlequin Rugby Football Club. W wyniku rozłamu w klubie powstała drużyna London Wasps.

W 1963 roku klub zakupił działkę, na której urządzono boisko stopniowo rozbudowywane do obecnego stadionu The Stoop. W 1987 roku Harlequins znaleźli się wśród drużyn założycielskich angielskiej ligi.

W 2000 roku utworzono drużynę amatorów, a w 2005 bliźniaczy zespół rugby league (Harlequins Rugby League), które to ekipy również występują w charakterystycznych kraciastych wielokolorowych strojach Arlekinów.

 

London Irish RFC – założony w 1898 roku przez irlandzkich emigrantów angielski klub rugby union. W swoich początkach wzorował się na powstałych wcześniej zespołach London Welsh i London Scottish.

Pomimo, iż w nazwie widnieje miasto Londyn, to siedziba klubu znajduje się w Sunbury-on-Thames, natomast seniorska drużyna Irish swoje mecze rozgrywa na Madejski Stadium w Reading. Barwy drużyny odpowiadają narodowym barwom Irlandii, a więc jest to zieleń i biel. Maskotką zespołu jest wilczarz irlandzki o imieniu Digger.

Największym sukcesem na poziomie krajowym jest porażka 9:10 w finale English Premiership z Leicester Tigers w 2009 roku.

 

Posted in Bez kategorii | 4 Comments

Kluby Piłkarskie Anglii

Arsenal Football Club-(wym. [ˈɑ:sənl] lub [ˈɑ:snəl]; przydomek Kanonierzy) – angielski klub piłkarski z siedzibą w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn, 13-krotnym mistrzem kraju, 10-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii i najdłużej utrzymującym się w najwyższej klasie rozgrywkowej zespołem w Anglii – od 1919 roku.

 

Chelsea Football Club-(wymowa: /ˈtʃɛɫsiː/) – angielski klub piłkarski mający swoją siedzibę w zachodnim Londynie, w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Został założony 10 marca 1905 roku, obecnie gra w Premier League i większość sezonów spędził w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Klub Chelsea był czterokrotnie mistrzem Anglii, ponadto zdobył puchar Ligi Mistrzów UEFA (w roku 2012) siedem razy Puchar Anglii, cztery Puchar Ligi Angielskiej i dwukrotnie zwyciężył w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów.

 

Manchester United Football Club-(bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Manchesterze. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992. Każdego roku jest regularnym uczestnikiem Ligi Mistrzów UEFA.

Założony został w 1878 jako Newton Heath LYR Football Club. W 1902, dziesięć lat po dołączeniu do The Football League i sześć lat przed pierwszym mistrzostwem kraju był blisko bankructwa i zmienił swoją nazwę na obecną. W 1910 Manchester United przeniósł się na Old Trafford, na którym drużyna do dziś rozgrywa mecze. Jest to trzeci pod względem wielkości stadion piłkarski w Wielkiej Brytanii. W 1968, Manchester United pod wodzą Matta Busby’ego został pierwszym angielskim klubem, który zdobył Puchar Europy. Stało się to dziesięć lat po katastrofie lotniczej, w której poniosło śmierć wielu pasażerów w tym ośmiu zawodników pierwszej drużyny. W listopadzie 1986 trenerem zespołu został Alex Ferguson, z którym Manchester United osiągnął najwięcej sukcesów w historii klubu.

 

Posted in Bez kategorii | 4 Comments