Akcja 2.0- Wikipedia

Hej. :) Niedawno dowiedziałam się o pewnym artykule Kopiowanie z Wikipedii. Przeczytałam troszkę na ten temat i parę informacji dostałam od Maćka z blogu TIKmani i od Wiktorii z Papirusa. Uważam, że i Wam przyda się troszkę wiadomości na ten temat, bo wiem, że wiele osób korzysta z tej oto wolnej encyklopedii, a więc:

Z Wikipedii możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych i interesujących rzeczach . Ale zastanowiliście się jak używać tych informacji? Jeżeli chcemy skopiować tekst z Wikipedii na bloga, nie musimy stosować  zasad wolnych licencji. Wystarczy skopiować tekst, wziąć go w cudzysłów i podać źródło wybranego tekstu.

 1. Treści w Wikipedii są  udostępniane na wolnych licencjach.Licencja CC-BY-SA 3.0 została stworzona przez organizację o nazwie Creative Commons.
  • CC – jest to licencja stworzona przez Creative Commons;
  • BY – wymagane jest podanie autora oraz źródło danej treści
  • SA-w przypadku tworzenia utworu zależnego musi być on udostępniony na tej samej licencji oraz należy podać autora i źródło utworu pierwotnegoKażdy plik na Wikipedii zawiera stronę ze swoim opisem. Najważniejsze na tej stronie jest autor tego pliku i licencja na jakiej został udostępniony.File_description_on_Commons_PL_wikiLICENCJE: CC – BY – SA, BY TENAUTOMATIX, HTTP://PL.WIKIPEDIA.ORG

   Istnieją również pliki na licencji GNU FDL. Jest to licencja do której potrzeba więcej pracy. Wymaga ona podania całego tekstu, który wybraliśmy w  języku angielskim i źródła w postaci linku w Wikipedii oraz informacji o autorach tekstu .

   Moja opinia jest taka. Licencje są bardzo ważne. Mam nadzieję, że dzięki mojemu wpisowi już wiecie ja należy kopiować teksty z Wikipedii. Podpisując teksty, które wzięliście będziecie się lepiej czuli wiedząc, że nie łamiecie żadnych praw autorskich i innych.  :)

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

2 Responses to Akcja 2.0- Wikipedia

 1. Hania says:

  Dobra robota dziewczyny! Zrobiłyście to jeszcze w lutym, więc myślę, że zdobędziecie kolejną gwiazdkę! ;)
  Hania ostatnio opublikował…„Sing a Song”!My Profile

 2. Marcin says:

  A nie zapomniałyście dodać linku do tego wpisu na blogu głównym ? np. tutaj -> http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/akcja-2-0/
  Piszcie do Pani Magdy lub Pani Anety, może jeszcze dostaniecie ostatnią gwiazdkę, pomimo, że termin już się skończył. Trzymam kciuki!
  Marcin ostatnio opublikował…cd. planowania Projektu edukacyjnego – wybór tematuMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge