7 czerwca 2011

RSI – urazy na skutek chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien. Szczególnie narażone są osoby pracujące w biurze, przy komputerze, czy fabrykach maszynowych.

Przyczyny: jednostajna pozycja,  powtarzające się, te same ruchy mięśni.

Objawy:

 • Ból, sztywność, opuchlizna lub mrowienie w rękach, nadgarstkach, ramionach, plecach lub szyi.
 • Dolegliwość jest wywołana wykonywaniem konkretnego zadania, a potem poprawia się, kiedy nie jest dłużej wykonywana, tzn. jeżeli ból łagodnieje lub znika po tygodniach lub podczas urlopu.
 • Dolegliwość zaczyna sie w jednym obszarze np. szyi i plecach a potem rozchodzi się na inne części ciała. Wczesne sygnały ostrzegawcze, takie jak obolałe ramiona lub ból szyi, mogą sie ujawnić szczególnie podczas podróży do domu samochodem po dniu pracy. Równie dobrze, skutki mogą się pojawić następnego ranka takie jak bóle i sztywność kończyn i rąk.

Jak zapobiegać:zadbać o odpowiednie stanowisko pracy, blat powinien znajdować sie na odpowiedniej wysokości, ze specjalnie wyprofilowaną przednią krawędzią, tak aby podczas pracy można było możliwie głęboko wsunąć nogi i oprzeć nadgarstki. Istotne jest tez oświetlenie, nie może być zbyt jasno, Do pracy potrzebne jest też odpowiednie krzesło.

Odpowiednie warunki to jeszcze nie wszystko ważna jest też właściwa postawa.

Powinniśmy:

 • trzymać głowę prosto, tak aby szyja nie była wygięta i aby nie powodować zniekształceń kręgosłupa,
 • opierać się plecami o oparcie krzesła, co zmniejsza zmęczenie kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • trzymać łokcie przy tułowiu lub wesprzeć je na poręczy fotela, by dodatkowo nie obciążać pleców,
 • umieścić klawiaturę oraz ustawić oparcie i wysokość fotela tak, aby podczas pisania nie zginać rąk w nadgarstkach,
 • wyregulować wysokość fotela,
 • stosować przerwy po każdej godzinie pracy z komputerem i wykonywać ćwiczenia oddechowe, rozluźniające mięśnie tułowia, masaż palców oraz skóry głowy.
Komentowanie nie jest możliwe
Tagi: | Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
7 czerwca 2011

Podstawowe choroby wiążące się z częstym korzystaniem z komputera i Internetu:

Dyskopatia – jest to pierwszy z etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Przyczyny:   długie znajdowanie się w tej samej pozycji.

 • Podstawowe objawy: ból w zajętym odcinku kręgosłupa, drętwienie, mrowienie, osłabienie odruchów ścięgnistych, niedowład mięśni.

Wady wzroku. Jeśli chcesz zapobiec uszkodzeniu twojego wzroku przez korzystanie z komputera powinieneś zadbać o odpowiednie miejsce pracy.

Siecioholizm czyli silne uzależnienie od Internetu. Podtypy:

 • Erotomania internetowa,
 • Socjomania internetowa,
 • Uzależnienie od sieci,
 • Przeciążenie informacyjne,
 • Uzależnienie od komputera.

Zespół abstynencyjny – siecioholik pozbawiony dostępu do sieci źle się czuje, jest podenerwowany, a nawet agresywny.

Porady:

 • Powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca pod biurkiem dla nóg i stóp. Jeśli pod biurkiem znajdują się jakieś rzeczy postaraj się je usunąć by uniknąć przyjmowania nienaturalnej pozycji.
 • Siedzenie w jednej pozycji przez długi czas nie jest korzystne. Co jakiś czas wstań i rozciągnij mięśnie.
 • Stałe dolegliwości ze strony szyi, barków, nadgarstków i pleców powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.
Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
7 czerwca 2011

Każdy z nas pewnie wie, co to savoir vivre. Są to ogólnie przyjętne zasady dobrego zachowania, których przestrzegania wymagają od nas inni ludzie. I mimo iż nie znamy wszystkich tych zasad, kierujemy się własną moralnością, któa podpowiada nam co jest dobre, a co złe. W Internecie istnieje coś podobne, kryjącego się pod nazwą netykiety.

Netykieta nie została dokładnie skodufikowana, ani też nie musimy obawiac się konsekwencji prawnej, kiedy złamiemy jedną z jej zasad. Wynika ona po prostu z przyzwoitości. Warto się nią kierować, umila to korzystanie z Internetu wszystkim użytkownikom. Niektórzy ludzie myśląc, że w Internecie są anonimowi, rzucają obelgi na innych, dochodzi do tzw. kłótni internetowych lub trollowania. Dużo rzeczy, po których nawet byśmy się tego nie spodziewali łamie zasady netykiety, jak np. łańcuszki szczęścia. Są one popularne na naszej-klasie, facebooku czy forach interetowych. Łańuszki z wróżbami czy apelem o pomoc dla biednego dziecka nie są prawdziwe – to tylko dowcip bardzo niskich lotów.

Poniżej przedstawiam najważniejsze według mnie zasady netykiety:

 • zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych linków do stron)
 • zakaz wysyłania tzw. „łańcuszków szczęścia”
 • stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie
 • zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania e-maili lub postów do kilku grup naraz
 • zakaz pisania kilka razy z rzędu
 • zakaz pisania wiadomości wielkimi literami
 • zakaz nagabywania osób, które sobie tego nie życzą
 • zasady dotyczące znaków diakrytycznych – użytkownicy niektórych kanałów IRC nie życzą sobie używania polskich liter, natomiast na forach internetowych pisanie bez polskich znaków diakrytycznych bywa źle widziane; sprawy te regulowane są czasem przez lokalną netykietę lub FAQ, jak np. dla www.pl.irc)
 • zasady korzystania z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych
 • zakaz pisania naprzemiennie wielkich i małych liter (tzw.  poke-pismo)
 • nakaz używania emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)
Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
5 czerwca 2011

To jest chyba coś, co robi lub robił każdy z nas. Około 95% pobrań plików odbywa się niezgodnie z prawem. Jednak samo ściągnięcie muzyki dla siebie jest nieszkodliwe i nie jest przestępstwem. Problem powstaje wtedy, kiedy takowe pliki udostępniamy, czy jeszcze gorzej – sprzedajemy lub rozpowszechniamy. Wtedy możemy spodziewać się konsekwencji takiego działania. Za nielegalną wymianę plików grozi nam aż od 2 do 5 lat. Za posiadanie nielegalnego oprogramowania Microsoft Windows możemy zapłacić karę nawet 2550 zł. I chyba nikt z nas nie chciałby wizyty złożonej przez policjantów, którzy zablokują twardy dysk. Możemy go zaszyfrowac, ale to i tak nic nie da, nawet jeśli odmówimy podania hasła lub klucza. Mogą oni zastosować program do łamania zabezpieczeń. Bardzo dużo państw walczy z piractwem, jest to jeden z największych współczesnych problemów. Najbardziej cierpią na tym wytwórnie muzyczne. Sony traci każdego roku na piractwie 3  mld USD. jednak nie mamy pojęcia, że szkodzimy tym także sobie, o czym powiem za chwilę.

Ludzie ostatnio zaczęli kupować coraz mniej płyt, właśnie za sprawą pobierania plików audio z internetu. Chociaż moim zdaniem to nie to samo, co długie chodzenie między pólkami w sklepie muzycznym, żeby w końcu w domu odsłuchac ją na odtwarzaczu CD. I właśnie to jest ten klucz, wyznacznik dla Universal Music – liczba sprzedanych płyt. Jak myślicie, do jakiego państwa przyjedzie zespół (podaję przykładowe państwa i liczny) do Francji, gdzie sprzedaż ich płyt wyniosła 2 mln czy do Wielkiej Brytanii, gdzie wyniosła ona 6 mln? Oczywiście, że do Wielkiej Brytanii. Świadczy to o tym, że grupa ma tam więcej fanów, w związku z czym więcej ludzi będzie na koncercie i zarobi się więcej pieniędzy. Więc nie narzekajmyi nie zrzucajmy winy na innych o to, że dużo artystów omija nasz kraj. Album kosztuje w granicach 30 zł, a pojawia się raz na rok lub 2 lata, zależy od artystów. To nie są duże pieniądze. Więc przemyślmy to i zamiast pobierać ciągle muzykę z internetu odwiedźmy czasami sklep muzyczny i kupmy płytę.

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
24 maja 2011

Życie jest trudne. Uczniowie muszą wstawać codziennie rano, zdobywać nowe informacje w szkole przez 8 godzin, w domu odrobić prace domowe, przygotować się do lekcji, by wreszcie wieczorem spędzić namiastkę wolnego czasu. Mamy jeszcze swoje codzienne obowiązki, które musimy wykonywać. Czasami dzieje się tak, że nie wytrzymujemy tej presji, którą narzuca nam codzienność, tempa nadawanego przez otoczenie. Ludzie często nas ranią, są niemili, krzywdzą. Wiele osób wrażliwych bardzo to przeżywa, nie może sobie z tym poradzić. Siadamy wtedy przed ekranem swojego komputera. Przeglądamy strony internetowe, czas zaczyna nam szybciej płynąć. Trafiamy na forum, lub chat, a tam z kolei na ludzi, mających ten sam problem co my. Zaczynamyswoją internetową znajomość. Dziwi nas to, ile mamy wspólnego, co przeżywamy. Wszyscy wypłakują swoje żale, mogą oczekiwać na zrozumienie, aprobatę. Wszystko wydaje się łatwe. Nikt nie zdaje sobie sprawy, ze w normalnym świecie nie odważyłby się na coś takiego. Jednak w każdej takie grupie znajdzie się taka osoba, która nie koniecznie chce nam pomóc, a raczej zabawiać się naszym kosztem. Narzuca swoje poglądy, przestajesz się uczyć, bo po co, nie musisz tego robić, nic nie musisz. Poczuj wolność, niezależność, w końcu ona ci tak każe. Z niecierpliwością czekasz na moment, kiedy znowu włączysz komputer. To on znajduje się w centrum twojego świata. Porzucasz rodzinę i przyjaciół dla ludzi, któych praktycznie nie znasz. Do tego zaczynasz grać w różnego rodzaju gry, któych w Internecie jest pełno. Logujesz się codziennie, żeby nakarmić wirtualnego psa, lecz nie obchodzi cię to, ze nie byłeś z twoim pupilem już dwa tygodnie na spacerze. Uzależniasz się.

Życie wirtualne jest ewidentnym pójściem na łatwiznę. Nie każdego stać na to, aby stawić czoło codzienności. W Internecie czujemy się kimś, bardzo łatwo wyrabiamy sobie dobrą opinię koloryzując innych. Myślimy „a co tam i tak nigdy się nie spotkamy.” Oszukujemy samych siebie. Jest to dosyć powszechny problem dzisiejszej młodzieży. Pamiętajcie, że komputer nie jest najważniejszy. Że mamy prawdziwe życie, o któe musimy dbać. Spędzajmy każdą wolną chwilę na świeżym powietrzy lub z przyjaciółmi. Starajmy się ograniczyć korzystanie z komputera – tak, wiem, trudno od niego odejść. Nie izolujmy się od świata. On jest do nas, więc i my bądźmy dla niego. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale uciekanie do Internetu, jest jednym z najorszych możliwych rozwiązań.

Julia.

Komentowanie nie jest możliwe
Tagi: | Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
24 maja 2011

Witam, w dzisiejszej notce chciałabym poruszyć dosyć powszechny problem, z którym spotykam się ostatnio bardzo często. Zainspirowała mnie do tego dzisiejsza wizyta na forum. Przeglądając wątek, natknęłam się na kilka wpisów od dziewczyn, któych treść na początku uważałam za żart, lub przypadkowe dodanie bezsensownego posta, zdarza się. Jednak dopiero po chwili zaczynałam dostrzegać tam słowa. ” N13 |<4l3cZ Y3Zy|<4 Dz13FfCzYn0 !! :*:*:*:* xP :F ^^” to tylko jedno z kilkunastu zdań niemożliwych do rozszyfrowania dla normalnych ludzi. Tak, to właśnie jest poke-pismo, lub jak kto woli – nowomowa internetowa, która podbija internet. Została ona przypisana młodym, jeszcze nie dojrzałym dziewczynom szukającym poparcia i sławy w Internecie. Bardzo mnie intersuje, na jakie potrzeby wymyślono ten język, podobno ma on oddawać słodkosć i dziecinność sytuacji. Ale uwierzcie mi, w języku polskim istnieje bardzo dużo słów, które oddałyby taki charakter sytuacji. Jaki mamy zatem efekt? Utrudnienia w komunikacji, czasami mimowolnie podchwytujemy takie słówka, skrótowce, przeież o wiele szybciej napisać „bd” zamiast „będziemy”. Musimy jednak uszanować to, że nie wszyscy zrozumią nasz potoczny język. Dbajmy więc o to, aby używać poprawnych form, nie wtrącać do rozmów słówek z innego języka – w końcu „polacy nie gęsi, swój język mają!” Dbanie o poprawność językową jest także pewną formą patriotyzmu – jeśli pozwolimy, aby poke-pismo czy coraz bardziej popularny język angielski czy niemiecki zaczął przeważać w naszych wypowiedziach, pewnego dnia nasz język ojczysty wymrze, przestanie być używany, a przecież jest on częścią naszej historii i ojczyzny. Tak więc przyłóżmy wagę do tego, co mówimy, nie kierujmy się modą, któa narzuca używanie slangów, języków obcych i skrótowców. Nie utrudniajmy naszej komunikacji i kontaktów z innymi –  przecież i tak rozmawiamy mniej, niż ludzie kiedyś.

Julia.

Komentowanie nie jest możliwe
27 marca 2011

Witajcie:)Dawno mnie nie było, ale cóż natłok obowiązków. Zatem nie traćmy czasu. Dzisiaj chciałabym uświadomić wam jak wiele niebezpieczeństw możecie napotkać korzystając z sieci, bo Internet to nie tylko cenne źródło informacji, ale również miejsce, w którym czyha wiele zagrożeń. Tylko niektóre z nich to:

- kontakt z internetowymi oszustami,

- kontakt z treściami pornograficznymi,

- uzależnienie od Internetu,

- nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem,

- kontakt z przemocą.

Każdy z nas powinien mieć taką świadomość, by móc się tego wystrzegać. W Internecie musimy być ostrożni, aby to przydatne i praktyczne źródło nie było dla nas zagrożeniem.

Karolina:)

1
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
15 marca 2011

Chciałybyśmy powitać wszystkich odwiedzających naszego bloga. Postaramy się zaglądać tutaj jak najczęściej;) Mamy nadzieję, że wy również będziecie go odwiedzać. Znajdziecie tutaj wiele porad i wskazówek jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Pozdrawiamy

Julia i Karolina :*

1
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |

css.php