Recenzja „Schody”

Film „Schody” reżyserii Stefana Schabenbeck’a to dość krótka, jednak równocześnie niesamowita opowieść. Przedstawia ona nieustanne ludzkie dążenie do zamierzonego celu oraz wysiłek potrzebny do jego osiągnięcia. Tytułowe schody, które pokonuje na swojej drodze główny bohater symbolizują liczne życiowe trudności. W filmie tym muzyka odgrywa praktycznie kluczową rolę. Dzięki niej możemy zapoznać się z uczuciami postaci, istotą sytuacji. „Schody” zostały nakręcone w sposób wręcz nietypowy dla naszych czasów, jednak właśnie to decyduje o ich oryginalności i wspaniałości.

Dominika Majsak

Recenzja „Portret własny”

W 20 minutowym filmie „…portret własny ” zostały umieszczone fragmenty filmów uchwyconych przez różnych ludzi
nawiązujących do ważnych wydarzeń historycznych, jak i życia prywatnego. Jacek Skalski, z tych amatorskich,
materiałów stworzył obraz przedstawiający zdarzenia historyczne dziejące się po 1945r.
Film przypomina dziennik lub pamiętnik pewnej osoby, utrwalony w kilu filmowych kadrach.
Tytuł nawiązuje do wystawy malarskiej „Polaków prtret własny ” która odbyła się w 1979r. w Krakowie ,a ten materiał jest próbą odpowiedzenia,
na częste pytanie jak wygląda autoportret przeciętnego Polaka .
Przez to, że cały film jest czarno-biały, a także występują audycje radiowe i telewizyjne nadaje mu PRL-owski klimat.
Autor poprzez wydarzenia historyczne jak Rządy Jaruzelskiego czy stan wojenny i codzienne sytuacje i zachowania
chce nam pokazać, że nie zmieniło się nic a jednocześnie bardzo dużo.
W …Portret własny ukazują się sceny bardzo osobiste i intymne, które można na wiele sposobów zinterpretować.
Film jest trochę chaotyczny, ale po chwili łatwo można odnaleźć o co tak właściwie chodzi. Pomimo tego, że jest mało dialogów
wszystko zdaje się „wyjątkowe”. Te kilkadziesiąt lat temu doceniało się najwet najdrobniejsze gesty i rzeczy, co
miało swoją wyjątkowość. Po obejżeniu, można porównać sytuacje Polski kiedyś, a teraz. Wydaje mi się że pod względem nastawienia do świata
lepiej żyło się w tamtych latach.

Karolina Michalska

W skrócie… :)

Większość z nas pragnie znaleźć miłość swojego życia. Czasem robimy wszystko aby ją znaleźć, a czasem spada to na nas jak grom z jasnego nieba. Właśnie to doświadczyła bohaterka filmu ,, Trzy metry nad niebem ”.

Magdalena Kluczyńska

 

Film „Szkoła uczuć” to opowieść o przepięknej, lecz krótkotrwałej miłości pary nastolatków – Jamie oraz Londona. Cały film jest obrazem wszelkich poświęceń dokonanych w imię tego nieprzeciętnego uczucia.

Dominika Majsak

 

Film opisujący życie beztroskiej singielki Marley (Kate Hudson),po wielu romansach kobieta znajduje swoją prawdziwą miłość.Jest nią Julian (Geal Garcia Bernal), lekarz od którego dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Ten dramat i komedia w jednym jest bardzo poruszający  w chwili kiedy umiera, łzy same lecą po policzkach,a po zakończeniu nasuwa się pełno myśli o tym co tak.

Karolina Michalska

 

Nie każdy preferuje filmy stare, które były inspiracją w dawniejszych czasach. Lecz po obejrzeniu „Brzeziny” zaczęłam doszukiwać się ukrytego przekazu i zwracać uwagę na symbolikę poszczególnych scen.

Dagmara Harabas

Recenzja „Tango”

Oglądając ten film starałam skupić uwagę na każdą osobę,która wykonywała czynność w pomieszczeniu.Niestety był to trudny proces przez ilość osób w pokoju oraz przez to, że większość czynności,które wykonywali nie były wcale powiązane ze sobą. Ten krótki film ukazuje nam pomieszczenie,gdzie z każdą sekundą przybywa o jedną osobę więcej i każda z nich wykonuje całkiem coś innego nie zwracając uwagi na pozostałe osoby. Przez pierwsze sekundy obrazu był ukazany chłopak,który zabierał piłkę z domu wchodząc i wychodząc przez okno. Było to jednak monotonne,więc możemy domyślić się, że autor chciał nam ukazać ciągłości naszego życia. Następnie wchodzi matka z dzieckiem, karmi go po czym odkłada niemowlę do łóżeczka. Kolejna postać,która powtarza swoją czynność . Film można odebrać na wiele sposobów. Analizując go, każdy odnajdzie w nim sens. Autor stara się nam pokazać jak wyglądają nasze przyzwyczajenia i jak wykonujemy je na co dzień. Przez osiem minut obrazu,który stara nam okazać twórca , jest jedno miejsce,gdzie rozgrywa się jakaś część naszego życia.Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawę,bo jednak dla większości z nas są to błahostki.

Magdalena Kluczyńska

Recenzja

Nie każdy preferuje filmy stare, które były inspiracją w dawniejszych czasach. Lecz po obejrzeniu „Brzeziny” zaczęłam doszukiwać się ukrytego przekazu i zwracać uwagę na symbolikę poszczególnych scen.

Wspomniana wcześniej projekcja została wyreżyserowana przez Andrzeja Wajdę i miała premierę w 1970 r. Scenariusz tego dramatu powtał na podstaiwe książki Jarosława Iwaszkiewicza.

Akcja natomiast toczy się w latach dwudziestych, gdzie wydarzenia maja miejsce w lesie, czyli tak zwanej tytułowej „Brzezinie”, w której znajduje się dom Bolesława, jednego z głownych bohaterów. Zyje tam w towarzystkie córki Oli i gosposi Maliny. Pewnego dnia odwiedza go jego brat Stanisław, który jest ciężko chory na gruźlicę. Przyjechał ze świadomością, że niebawem umrze. Pragnie jedynie w pełni wykorzystać ostatnie dni swojego życia. Niestety od momentu przyjazdu rozpoczyna się podświadoma rywalizacja obu braci, szczególnie, jeśli chodzi o sprawy uczuciowe.

W scenach bardzo profesjonalnie zobrazowano najważniejsze wątki dramatu. Reżyser doskonale przełożył tekst pierwszowzoru, dodając sceny, w któych znajdują się symboliczne obrazy, pełniące ważną rolę w filmie. Muzyka natomiast, nie jest atutem. Podczas powstawania filmu, dźwięki zostały nagrywane w studio, co słychać w porównaniu z głosami aktrów., dialogi są ciche.

Podsumowując, chciałabym pozytywnie ocenić pracę Andrzeja Wajdy. Podowała mi się pewna „inność” w okazywaniu uczuć przez bohaterów.

Dagmara Harabas

FILMOTEKA SZKOLNA

 

                           ULOTKA PROMUJĄCA PROJEKCJĘ FILMOWĄ

                                                               ZDJĘCIA 

Teledysk.

Coldplay – Paradise

Wybrałyśmy teledysk do piosenki pt. „Paradise” brytyjskiego zespołu Coldplay. W czterominutowym filmie główną rolę odgrywa wokalista, Chris Martin, przebrany w kostium słonia. Ucieka on z zoo, gdzie spędził większośc swojego życia. Podróżuje metrem i samolotem, występuje tańcząc na ulicy, a za zdobyte pieniądze kupuje jednokołowy rower, którym kontunuuje swoją podróż. U jej kresu czeka go trójka przyjaciół (kolegów z zespołu, również przebranych za słonie). Odnajduje tytułowy raj. Po chwili akcja teledysku przenosi się na prawdziwy koncert zespołu – wszyscy tańczą i śpiewają. Uważamy, że ten krótki film, nakręcony w 2011 roku przez Mata Whitecrossa, jest bardzo inspirujący. Pomaga on w interpretacji tekstu piosenki, który nie jest skomplikowany, ale daje do myślenia. Co ciekawe, pierwotnie w teledysku miała wystepować dziewczynka wychodząca z wiezienia (stąd tez słowa „When she was just a girl / She expected the world”), a dopiero później zespół wpadł na pomysł metafory, jaką są zwierzęta. Zwłaszcza na początku teledysku można zaobserwować piękne ujęcia afrykańskiej natury, w jego dalszej części zaś – Londyńskiego zoo i reszty miasta.

TOP 10

Ranking naszych ulubionych reżyserów:

1. James Cameron („Titanic”, „Terminator”)

2. Woody Allen („Vicky Cristina Barcelona”, „Zakochani z Rzymie”)

3. Todd Phillips I („Kac Vegas”, „Zanim odejdą wody”)

4. Roman Polański („Pianista”, „Dziecko Rosemary”)

5. Nicholas Stoller („Jeszcze dłuższe zaręczyny „)

6. Darren Aronofsky („Czarny łabędź”)

7. Steven Spielberg („Park Jurajski”, „Szczęki”)

8. Frank Darabont ( „Zielona Mila „)

9. Tim Burton („Batman”, „Jeździec bez głowy”)

10. Ridley Scott („Pojedynek”, „Obcy”)

 

http://www.youtube.com/watch?v=E2InQHYnmbc    [ "Titanic"- zwiastun]

http://www.youtube.com/watch?v=vRO0MvvbdXo&feature=fvsr  [ "Vicky Cristina Barcelona"- zwiastun]

http://www.youtube.com/watch?v=NShI18D6J_E   [ "Zanim odejdą wody"- zwiastun]

Zaczynamy!

Witajcie ! :)

Panie i Panowie, poznajcie Kinomaniaczki z Zabrza, czyli śląskie dziołchy.

Dagmara – niebieskooka blondynka. Miłośniczka fotografii, mody i sportu. Lubi jeść i podróżować. Nie odmówi sobie obejrzenia dobrego filmu.
Dominika – dziewczyna, która w warkoczu wygląda jak Pocahontas. Jej hobby to spanie i podróżowanie. Potrafi śpiewać, chociaż nie lubi. Interesuje się sportem i muzyką.
Karolina – brązowowłosa optymistka. Jej największym marzeniem jest wyjazd do Nowego Jorku.
Magdalena – wysoka blondynka. Interesuje się filmami fantastycznymi i grafiką komputerową. Ma psa do którego mówi jak do dziecka. Nie lubi swoich ładnych oczu.

Za opóźnienia bardzo przepraszamy naszego mentora Kowala =). Wszystkich serdecznie zachęcamy do czytania i komentowania bloga . Pozdrawiamy!

Kinomaniaczki :)