Szkoła z klasą w klasach drugich |

sty/12

9

Szkolny Kodeks 2.0

1. Nie kopiujemy bezmyślnie informacji z Internetu i nie kradniemy cudzych prac.

2. Nie ufamy innym internautom – nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie.

3. Pamiętamy, że odpowiadanie na wiadomości od nieznajomych może być niebezpieczne.

4. Przestrzegamy prawa o ochronie danych osobowych.

5. Problemy rozwiązujemy w sposób spokojny i kulturalny.

6. Sieci używamy do sprawdzania wiedzy, gdy nie jesteśmy pewni naszej teorii lub myślimy, że nasze działania są niepoprawne.

7. Co najmniej raz w miesiącu, jeżeli jest to możliwe, na lekcjach korzystamy z netbooków.

8. Nauczyciel wie, które strony są dla nas dobre, tworzy listy „dobrych stron” z każdego przedmiotu.

9. Komunikacja uczeń-nauczyciel przebiega również za pomocą strony internetowej, e-maili nauczycieli, „klasowych skrzynek pocztowych”.

10.  Swój wolny czas warto poświęcić dorosłym, ucząc ich korzystania z Internetu i obsługi komputera.

Brak tagów

gru/11

24

Sprawozdanie

Dnia 13 grudnia 2011 roku w naszej szkole odbyła się debata na temat Kodeksy do programu „Szkoła z klasą 2.0”. Brało w niej udział po trzech uczniów z każdej klasy i dwóch przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Zebraliśmy się w klasie nr 2. Byliśmy podzieleni na grupy.

Pani Warmuz przygotowała spis propozycji do kodeksu z każdej klasy. Każda drużyna otrzymała listę propozycji z których mieliśmy wybrać 10 punktów, które według nas są ważne. Następnie przedstawiliśmy nasze propozycje. Wspólnie ułożyliśmy kodeks składający się z 10 punktów. Śmialiśmy się, że to nasz Dekalog. Nasza debata została udokumentowana przez Panią sekretarkę w postaci zdjęć.

Było dużo śmiesznych propozycji, które nas doprowadziły do łez. Pani Warmuz nam podziękowała za uczestnictwo i rozeszliśmy się na lekcję.

Brak tagów

gru/11

11

Debata plenarna

Dnia 18 listopada 2011roku odbyła się debata klasowa nad kodeksem 2.0. Uczniowie zostali poinformowani o niej ustnie dwa tygodnie wcześniej. Wszystkim klasom zostały przydzielone  poszczególne punkty z regulaminu które mieli omówić wraz z wychowawcą. Każdy uczeń przygotowywał się do tej debaty indywidualnie przez te dwa tygodnie. Na lekcji najpierw dyskutowaliśmy w parach na temat punktu: „Bądź bezpieczny w sieci”, następnie była debata plenarna. Dyskutowaliśmy na temat zachowania się w sieci. Uczniowie zgłosili wiele swoich pomysłów. Nasza klasa wraz z nauczycielem zdecydowała, że ostatecznie naszą propozycją do kodeksu będzie to: „Zanim umieścisz zdjęcie w Internecie zastanów się kto i w jaki sposób może je wykorzystać”. Druga propozycja to: „Nie odpowiadam na wiadomości od nieznajomych”

Każda klasa przedstawi swoje pomysły na debacie szkolnej, podczas której zostanie utworzony kodeks.

Debata nie okazała się łatwym zadaniem, jednak nasza szkoła jemu sprostała i wykonała wszystkie powierzone nam zadania sumiennie i rzetelnie.

Brak tagów

gru/11

8

Debata klasowa

Dnia 28 listopada 2011 roku w naszej klasie, czyli 2a odbyła się Debata Klasowa w Sali nr 1. Brało w niej udział 24 uczniów i nasza wychowawczyni. Na początku lekcji zostało oznajmione, iż przeprowadzimy debatę nad kodeksem 2.0. na temat „Komputery pod ręką”.

Zostaliśmy podzieleni w pary-chłopak dziewczyna. Było wiele ciekawych pomysłów m. in. „stworzenie szkolnej kafejki internetowej”, „możliwość korzystania z notebook’ów podczas przerw”, „poszerzenie wiedzy poprzez internet” .Szczególny entuzjazm wśród nas wywołała propozycja rozrywki na szkolnych komputerach podczas „luźnych lekcji”.

Debata w formie par przebiegła dobrze i chcielibyśmy tak samo przeprowadzić inne. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i ogromnie zadowoleni.

Brak tagów

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php