Kto pokochał biedę – stał się bogatym*

Dzisiaj tak dużo słyszy się, że ludzie są bogaci. Wygrywają w Lotto, pracują w wielkich firmach zarabiając grube tysiące. Jednak przed XXI wiekiem życie wyglądało inaczej. Pewnego dnia rozmawiałem z moją babcią i dowiedziałem się jak żyła ona, jej rodzeństwo, rodzice oraz inni ludzie.
Szkoła wyglądała inaczej niż teraz. Ławki były lekko pochylone, a w każdej ławce była dziura na flaszkę (kałamarz) atramentu. Było to troszkę uciążliwe, ponieważ na zeszytach robiły się kleksy.
Chleb nie był pieczony w każdy dzień. Moja prababcia piekła 7 chlebów na każdy tydzień. W pierwsze dni chleb był świeży a w ostatnie był suchy.
Toaleta to był najbardziej uciążliwy temat. W domu nie było ubikacji, wychodziło się na dwór.
II wojna światowa to było najgorsze wydarzenie jakie mogło być. Moja prababcia miała już wtedy dzieci, więc gdy przechodził front, musiała nieść kołyskę z dzieckiem ze sobą. W nocy ludzie chodzili kopać zgniłe, przemarznięte ziemniaki na pożywienie. Gdy zobaczono żołnierzy niemieckich od razu się ewakuowano. Moja prababcia zakopała szklane rzeczy w ziemi. Po wojnie odkopała je, jednak wszytko było porozbijane.

Jest jeszcze wiele rzeczy, które są związane z biedą, jednak ludzie, którzy żyli w biedzie mówią, że wcale nie było im źle. Teraz są komputery i dzieci nie dostrzegają świata.

Wiersz Marii Konopnickiej pt. „W piwnicznej izbie mówi  o biedzie.
W piwnicznej izbie zmrok wczesny pada,
Wilgotny a ponury;
Mętnymi szyby drobne okienko
Na brudne patrzy mury.
W piwnicznej izbie głos dziecka słychać:
To westchnie, to zagada…
Ojciec chleb czarny wykuwa młotem,
Przy igle matka blada.
„Moja mateńko! Moja rodzona!
Jak też tam na wsi onej?
Czy też tam dzieci chodzą w słoneczku,
Po trawce, po zielonej?
I nie mieszkają, jak my, w piwnicy?(…)
Hubert, kl.IV

img31_108 img31_107 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

*Kto pokochał biedę – stał się bogatym – przytoczyłeś cytat Michała Gogola – rosyjskiego pisarza pochodzenia ukraińskiego.

I cóż te słowa znaczą? Najlepiej chyba wytłumaczył je Szymon Hołownia w ostatnim wywiadzie -  Wywiad
„Świat dzieli dziś na dwie części wykopana przez chciwość wielka dziura. Gdy ktoś biedniejszy niż ty szczerze wyciąga z tamtej strony do ciebie rękę, musisz mieć naprawdę ważne powody, żeby jej nie chwycić”.

Jeśli podałeś swoją dłoń potrzebującemu: wsparłeś go w potrzebie – jesteś bogaczem, mimo, że Twoje konto uszczuplało, a w portfelu mniej kasy.
Dorota Salamon

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>