Miasteczko, które zachwyca

Miejscem, do którego już od XV wieku jeździło się po zdrowie i… urodę jest Iwonicz Zdrój. W ostatnich latach uzdrowisko wypiękniało i stało się także ważnym centrum życia kulturalnego. Warto tu zaglądnąć, bo oprócz zdrowia i urody :) możemy wzbogacić się o niezwykłe doznania artystyczne.

W dniach 16-23 lipca w miasteczku zawitali ważni goście. Byli to uczestnicy IX Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Można o nich powiedzieć tak:

  • średnia wieku: nastolatkowie,
  • zainteresowania: śpiew, taniec, muzyka,
  • modowe trendy: kolorowe pasiaste spódnice, kwietne wianki, wyszywane aksamitne gorsety, góralskie kapelusze, kierpce ze skóry, portki góralskie, haftowane koszule, kwieciste chusty, czerwone korale, tiulowe fartuszki, czapki rogatywki z pawimi piórami i tym podobne stroje – wszystko na ludową nutę,
  • miejsce zamieszkania: Kanada, USA, Białoruś, Ukraina, Litwa, Czechy.
img31_125 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okazuje się, że Polacy, których los z przeróżnych przyczyn rzucił w różne zakątki globu, nie zapominają o swojej ojczyźnie, jej kulturze i tradycjach. Przykładem są sympatyczne dziewczynki Zosia i Patrycja. Na poniższym zdjęciu Zosia – w środku, Patrycja – pierwsza od prawej. Dziewczynki mieszkają w Toronto (Kanada), w Polsce są po raz pierwszy i co zasługuje na pochwałę – wspaniale mówią po polsku.
- Polska bardzo nam się podoba – to odpowiedź na pytanie o wrażenia z pobytu w naszym kraju. Przyjazd dla niejednych stał się okazją, by odwiedzić rodzinę, poznać miejsca, za którymi na pewno tęsknią rodzice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA img31_126

Jesteście wspaniali. Dzięki, że w różnych zakątkach świata rozbrzmiewa nasz język i są kultywowane polskie tradycje. Powodzenia i do zobaczenia za rok!!!
Dorota Salamon

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>