Dobra książka

Piątek. Na stole leży przesyłka. Otwieram. Biorę do rąk 635 zadrukowanych stron, związanych niebieską okładką. Białe wytłaczane litery układają się w tytuł: „Światło, którego nie widać”.

Już z pierwszych przeczytanych kartek uwalniam ważną myśl. Ląduje na dnie serca i zapada w pamięci: Otwórzcie oczy i popatrzcie na to, co możecie zobaczyć, nim zamkniecie je na zawsze.

img31_729 img31_730 img31_731

Patrzę w żar płomieni buchających z kominka i wyobrażam sobie bryły czarnego węgla, i to, co o nim napisano:

 Zastanówcie się nad kawałkiem węgla płonącym w piecu w waszym domu. Widzicie go, dzieci? Ta bryła węgla była kiedyś zieloną rośliną, paprocią lub trzciną, która żyła przed milionami lat, może dwa miliony lat temu, a może sto milionów. Potraficie sobie wyobrazić sto milionów lat? Roślina rosła tylko przez jeden rok, jej liście pochłaniały światło i przekształcały energię słoneczną w materię organiczną. W korę, gałęzie, łodygi. Rośliny żywią się światłem, podobnie jak my jedzeniem. Ale później roślina umarła i przewróciła się prawdopodobnie do wody, po czym zamieniła się w torf, który przez wiele lat tkwił w głębinach ziemi.(…) W końcu torf zmienił się w kamień, ktoś go wykopał, węglarz przywiózł go do waszych domów, może włożyliście go do pieca wy sami i dziś wieczorem wasz dom jest ogrzany przez światło słoneczne sprzed stu milionów lat…

img31_733 img31_754 img31_755

Książka nie jest wcale o węglu i filozofii. Jest o systemie. Złym systemie, strasznej ideologii, fanatycznej ideologii, której twórcy „zafundowali” światu wojnę i niewyobrażalne cierpienia. W tryby tego niszczycielskiego nazistowskiego systemu dostają się dzieci. Koleje ich losów stanowią fabułę książki.
Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam. Polecam.
Dorota Salamon

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>