Bo gdzie łączą wspólne cele, tam są wszyscy przyjaciele* – budowa hali sportowej cz.II

7.00 rano. Śniadanie zjedzone. Rzut oka na portale informacyjne, aby zobaczyć, jakim słowem przywita mnie dzień (24.01.16 r.).

img31_763 img31_762 img31_759

Na internetowej stronie Stowarzyszenia „Góra Chełm” czytam następującą informację:

Miło nam poinformować, że w zasadzie po roku działalności nasze Stowarzyszenie osiągnęło wiele dobrych rzeczy dla społeczności Stępiny i okolic. Na pierwszym zebraniu przez młodych mieszkańców i rodziców mocno podnoszony był temat konieczności budowy sali gimnastycznej przy naszej szkole, tj. przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie. Tej sprawie poświęciliśmy naprawdę dużo czasu. Przede wszystkim naszym przedstawicielom udało się zebrać 647 podpisów mieszkańców pod petycją do władz gminy Frysztak w tej sprawie: 457 podpisów mieszkańców Stępiny, 76 Huty Gogołowskiej, 67 Cieszyny, 18 Jaszczurowej, 6 Glinika Górnego i in. Przychylność radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Gminy Frysztak, na czele z jej Przewodniczącym Stanisławem Kwiatkiem sprawiła, że mogliśmy tę sprawę dwukrotnie przedstawić na sesji Rady Gminy. Byliśmy tam w niemałej liczbie, spotkaliśmy się z Panem Wójtem Janem Ziarnikiem, który też dał się przekonać do tej koncepcji. W tej sprawie dużą pomoc okazał Nasz Starosta Robert Godek, który nam dużo podpowiadał i mówił w naszym imieniu, ale też sami mieszkańcy – i młodsi i starsi zabierali głos, argumentując m.in. że z terenu naszych miejscowości Gmina wiele sprzedała, ale niewiele dla nas zbudowała…. Później chodziło o to, gdzie i jaką salę należy zbudować. Pan Wójt przedstawił nam koncepcję budowy sali przed obecnym budynkiem szkoły, ale uznaliśmy to za nieracjonalne, gdy obok stoi niezagospodarowana działka z niszczejącymi zabudowaniami, w których kiedyś mieszkali mocno z naszą szkołą związani ludzie… Aby zobaczyć, jaką powinniśmy chcieć salę gimnastyczną dla naszych dzieci i dla mieszkańców, odwiedziliśmy podobne obiekty w Markuszowej i Niewodnej, które powstały w ostatnich latach – praktycznie w całości ze środków budżetowych sąsiedniej gminy i jak się okazało – nie kosztuje to nie wiadomo jakich pieniędzy. Odnaleźliśmy też właściciela działki, stępinianina mieszkającego w Krakowie, który zadeklarował, że chce ją sprzedać na rzecz Gminy Frysztak. Wtedy okazało się, że działka ma obciążenie hipoteczne – ale i tę przeszkodę udało się pokonać. 17 grudnia 2015 r. Pan Wójt Gminy Frysztak podpisał umowę notarialną, nabywając tę działkę na własność Gminy. 12 stycznia zaś Gmina Frysztak – jako jedyny samorząd w naszym powiecie wnioskujący o salę gimnastyczną – złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, który ma na celu rozbudowę szkoły o budynek sali gimnastycznej. Jest już projekt budowlany, wydane też jest pozwolenie na budowę na zakupionej działce. Cały projekt ma kosztować 1,3 mln zł, a Gmina ubiega się o 1 mln zł dofinansowania. Możemy w tym konkursie uzyskać maksymalnie 100 punktów, ale 25 przydzielanych jest za dodatni przyrost naturalny na terenie danej gminy w ciągu ostatnich 3 lat. Tego nasza Gmina niestety nie spełnia, dlatego … trzeba wyciągać wnioski na przyszłość, drodzy młodzi małżonkowie … :)
Tak czy tak dużo udało się zrobić i na pewno wszelkimi siłami dążyć będziemy do zrealizowania przyjętego projektu. Wszystkim, którzy się przyczynili do tej sprawy, zaangażowali w zbieranie podpisów, udział w sesji, spotkaniach, rozmowach, wsparli nas przychylnym słowem lub pomogli w jakikolwiek inny sposób serdecznie dziękujemy. Zakończył się pewien etap, ale do finału jeszcze daleko. Wszyscy musimy wspólnie dobrze działać dla naszych miejscowości, tak jak niegdyś robili to Ci, którzy byli tu przed nami…
Zapraszamy do naszego Stowarzyszenia.
Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego i Pomocy Społecznej „Góra Chełm”.

img31_757 img31_758 img31_723

Podziwiam zaangażowanie i poświęcenie. Czytający może znajdą tu łyk polityki. Ja odnajduję bardzo ważne przesłanie dla nas wszystkich. Zawiera się ono w następującym stwierdzeniu:
Wszyscy musimy wspólnie dobrze działać dla naszych miejscowości, tak jak niegdyś robili to Ci, którzy byli tu przed nami…
Dorota Salamon
Materiały pochodzą ze strony Stowarzyszenie

Wpis o zamiarach budowy hali sportowej:
Społeczeństwo obywatelskie

*Nikt nikogo nie oszwabia,
Nikt na nikim nie zarabia,
Bo gdzie łączą wspólne cele,
Tam są wszyscy przyjaciele.
Jan Brzechwa „Opowiedział dzięcioł sowie”
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>