Zosia i jej magiczny kotek

„Księżniczka Zosia dostała pod choinkę małego kotka. Nazwała go Mia. Kotek był rudy i podobał się księżniczce. Był to magiczny kotek. Potrafił przechodzić do innych wymiarów. Gdy Zosia to odkryła, podróżowała po portalach razem z kotkiem.

img32_380 img32_375 img32_377

Księżniczka Zosia i jej magiczny kotek Mia wskoczyli do portalu, w którym był pałac złej wieźmy. Wiedźma zaprosiła ich do środka i poczęstowała kanapkami i gorącą herbatą”.

Są to fragmenty książeczki, którą uczennice klasy drugiej piszą i ilustrują na przerwach. Pomysł wart odnotowania, bo niesie wiele pożytecznych wartości.

img32_379 img32_381 img32_382

Patrząc na zaangażowanie drugoklasistek przypomniały mi się losy nowozelandzkiej pisarki Janet Frame, bohaterki filmu „Anioł przy moim stole”.

Janet nie miała łatwego dzieciństwa. Będąc w waszym wieku borykała się z wieloma problemami. Nikt nie chciał przyjaźnić się z biedną, pełną kompleksów rudowłosą dziewczynką. Pokochała więc książki i były to jej jedyne koleżanki. Kiedy dostała darmowy karnet do biblioteki dostarczała książki całej rodzinie. Gdy tata ofiarował jej zeszyt kolejarski, zaczęła w nim zapisywać pierwsze wiersze. Pisanie było lekarstwem na problemy w całym jej życiu, a książka stała się najwierniejszą przyjaciółką, taką, która ratuje życie. Janet przebywała dłuższy czas – niesłusznie – w szpitalu psychiatrycznym. Kiedy jedna z jej książek zdobyła prestiżową nagrodę literacką, lekarz stwierdził: „Chcę, żebyś została taka, jaka jesteś”.

Życie postawiło przed Janet Frame ciężary nie do udźwignięcia. „Pisanie jest dobrodziejstwem, uśmierzeniem bólu. Myślę, że to wszystko co się dla mnie liczy” – pisała.
Dorota Salamon

img32_376 img32_378 img32_383

Niektóre złote myśli zaczerpnęłam ze strony: Trzy rzeczy bez których nie ma pisarza

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>